czwartek, 25 lipca 2013

Szczepienia ochronne, czyli co należy wiedzieć zanim ... wyruszymy w podróż !

Poszukując info na temat szczepień ochronnych znalazłem w necie szereg informacji, które zebrane z różnych stron dają odpowiedź na pytanie na co się zaszczepić planując egzotyczną podróż. 

A po co mnie to wszystko ? A no jak przystało na statystycznego turystę zapragnąłem realnie na chwilę przenieść się na inny kontynet, aby zobaczyć na własne oczy nieznane. 

Nie jest tak, że Europa mi się znudzila, wszędzie byłem, czy też nie ma miejsc do których chciałbym sie ponownie udać. Nic podobnego. Ciągle w EU są kraje, w których wogóle nie byłem, ale stwierdzilem, że przyszedł czas złamać barierę i dać ponieść się wyobraźni, która wykreowała mi całkiem fajny, tym razem nie EuroTrip, a AzjoTrip (tak nazywam rodzaj podróży, w której się od jakiegoś czasu lubuje, a polega na zwiedzaniu przy jednym wyjeździe kilku krajów). Ale na szczegóły trzeba trochę poczekać. Tymczasem należy się solidnie przygotować, stąd moje podwyższone zainteresowanie przedmiotowym tematem. 

Między innymi na jednej ze stronek poświęconych temu tematowi możemy przeczytać:

"Wyjeżdżając w tropikalne zakątki świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne niż podczas podróży w naszej strefie klimatycznej. Warunki sanitarne i opieka medyczna na niskim poziomie sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu, które zapewni bezpieczeństwo i komfort podróży, jak również pozwoli zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych."


Na taką informację ogólną natknąłem się zaglądając na:  http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/ (klik). Muszę przyznać, że stronka jest bardzo pomocna bowiem w zakresie przygotowań do podróży od strony zdrowotnej w tym temacie można znaleźć tu chyba wszystko. Informacje są bardzo czytelne i kompleksowe oraz podane w przejrzysty sposób. Przeczytasz tu zarówno o konkretnych zagrożeniach, zaleceniach, znajdziesz tabele występowania chorób w poszczególnych regionach Świata, pomocne linki, ciekawe artykuły związane z tą tematyką oraz porady eksperta, jak również polecane placówki świadczące tematyczne usługi. Pierwotnie miałem zamiar zebrać i zamieścić tu rozrzucone w sieci informacje na ten temat, ale po znalezieniu tej stronki uznałem, że nie ma co odkrywać ponownie Ameryki, bo jak się to przyjęło zrobił to dawno temu mój imiennik. :-)

Na uwagę zasługuje przygotowany kompetentny "Poradnik dla Podróżnika", ktory zawiera sedno sprawy: http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/multimedia/file/Poradnik_dla_podroznika.pdf (klik) oraz zestawienie szczepiń obowiązkowych i zalecanych przed wyjazdem do różnych krajów Świata  (klik)

Podstawa prawna wg obowiązujących przepisów zawarta jest w Dz.U.2010.180.1215 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 16 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi (Dz. U. z dnia 30 września 2010 r.) (źródło:  http://www.infor.pl/ ((klik)

(http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2010,nr,180/poz,1215,rozporzadzenie-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-zalecanych-szczepien-ochronnych.html#)

Przytoczony Dz.U. zawiera on dwa załączniki. Jeden z nch zawira: Wykaz zalecanych szczepień ochronnych, a drugi przedstawia wzór Międzynarodowej Książeczki Szcepień, tzw. "żółtej ksiązeczki"  (poniżej);
Warto pamiętać o tym, aby od początku ewidencjonować przebyte szczepienia w odpowiednim miejscu, a takim  jakim jest "żółta książeczka", co daje pełny obraz przebytych szczepień, a w niektórych krajach może stanowić niezbędną przepustkę zezwalającą na wjazd.

Załącznik Nr 1 WYKAZ ZALECANYCH SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH

Szczepienie przeciw:
1) wirusowemu zapaleniu wątroby typu A;
2) wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
3) nagminnemu zapaleniu przyusznic (śwince);
4) odrze;
5) różyczce;
6) ospie wietrznej;
7) grypie;
8) rotawirusom;
9) błonicy;
10) tężcowi;
11) krztuścowi;
12) Streptococcus pneumoniae;
13) Neisseria meningitidis;
14) pałeczkom Haemophilus influenzae typu b;
15) kleszczowemu (arbowirusowemu) zapaleniu mózgu;
16) cholerze;
17) durowi brzusznemu;
18) wściekliźnie;
19) ostremu zapaleniu rogów przednich rdzenia (chorobie Heinego-Medina);
20) żółtej gorączce1);
21) ludzkiemu wirusowi brodawczaka;
22) gruźlicy.
______
1) Szczepienie przeciw żółtej gorączce jest zalecanym szczepieniem ochronnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wykonywanie szczepienia przeciw żółtej gorączce u osób wyjeżdżających za granicę regulują międzynarodowe przepisy zdrowotne oraz przepisy sanitarne poszczególnych krajów.

 Załącznik Nr 2 WZÓR MIĘDZYNARODOWEJ KSIĄŻECZKI SZCZEPIEŃ
Załącznik nr 2

Wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień

UWAGI - Międzynarodowa Książeczka Szczepień składa się z 16 stron wraz z okładką,
oprawa kartonowa, format A-6, o wymiarach 8,5 cm x 12,5 cm:
cała Książeczka posiada żółte tło, druk napisów jest wykonany w kolorze czarnym.

 
Polecany "Poradnik dla Podróżnika" wraz z Tabelą szczepień
Inne ciekawe linki związane z tematyką :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz