piątek, 31 stycznia 2025

Bengaluru, Goa, Gwalior, New Delhi, (Indie) 2025'


Ponowna wizyta w Indiach to zupełny przypadek. Głównym moim celem był Nepal. Przeglądając oferty i sposoby dotarcia do Nepalu natrafiłem na ofertę jednego z biur podróży które sprzedawało samo połączenie do Goa z Warszawy lub Katowic za 1499 PLN. Cena mi odpowiadała więc pod wpływem chwili bilet znalazł się na moim e-mailu. Co ciekawe tego samego dnia kilka godzin później bilety dostępne były już tylko po 1199 PLN. A ponoć dzień przed wyjazdem po 999 PLN. Tu trzeba pamiętać, że musimy mieć czas na wyrobienie obowiązkowej e-wizy. Moja doszła tak mniej więcej po 72 godzinach. Na wszelki wypadek zakupiłem 1 roczną - koszt 40 USD. Zatem oferta za 999 PLN była dla tych, którzy mają aktualną wizę. 

Plan dotarcia do Nepalu bardzo szybko się ukształtował. Po przylocie do Goa (GOX) postanowiłem zostać tu jeden dzień i udałem się do Bengaluru, a stąd do Katmandu (KTM) Nepal. 
Wszystkie miasta w Indiach są ogromne więc ich zwiedzanie wymaga sprawnego przemieszczania się w czym zapewne pomagają tzw. Tuk Tuki. Trzeba tylko pamiętać, że zwykle cena podana przez kierowcę jest zwykle 100 % wyższa niż jest w stanie realnie pojechać (opieram się na własnym doświadczeniu). 

niedziela, 26 stycznia 2025

Katmandu (Nepal) 2025'

Na tę flagę przyszło mi naprawdę długo czekać. Mimo, że już dawno byłem blisko realizacji celu (podróż do Katmandu - Nepal) wprawdzie dopiero teraz, ale ostatecznie udało mi się ją "zdobyć".

Flaga Nepalu jest jedyna w swoim rodzaju. Jedyna na świecie  flaga państwowa, która nie jest czworokątem. Kształtem nawiązuje ona do tradycyjnych trójkątnych chorągwi azjatyckich. Dwa trójkąty symbolizują Himalaje oraz dwie religie – hinduizm i buddyzmKarmin jest narodową barwą Nepalu.
Księżyc i Słońce początkowo symbolizowały rody króla i premiera, ale także życzenie - aby naród mógł żyć tak długo jak te dwa ciała niebieskie.

Nepal, to oficjalnie Federalna Demokratyczna Republika Nepalu.  Państwo położone Azji Południowej w środkowej części Himalajów, graniczące z Chinami i Indiami, które w ponad 80% powierzchni pokrywają góry o średniej wysokości ok. 6000 m n.p.m.