niedziela, 24 czerwca 2012

Palma de Mallorca (Hiszpania)


Palma de Mallorca to  największe miasto w całym archipelagu hiszpańskich Balerów liczącym ok. 200 wysepek. To również od roku 1983 stolica Majorki  i Autonomicznej Wspólnoty Wysp Balearskich. Miasto (obrazy) przyjazne dla turystówze swoimi zabytkami, portem jachtowym, lotniskiem oraz z ładnymi i zadbanymi plażami jest wielką atrakcją turystyczną Hiszpanii. Pobyt w tym miejscu mogę polecić każdemu. Znajdą tu coś dla siebie zarówno zwolennicy ciszy i spokoju, zabytków, pieszych czy rowerowych wycieczek, pływania i nurkowania, beztroskiego plażowania, a także bywalcy licznych rozlokowanych wzdłuż promenady klubów, pabów czy dyskotek. Obowiązująca waluta to Euro (€), nie potrzeba przestawiać zegarków (Baleary leżą w tej samej strefie czasowej co Polska).   
 
Na krótki wylot na Majorkę zdecydowaliśmy się w czerwcu 2012' wraz z przyjaciółmi z krakowskich Balic liniami Ryanair za 330 PLN (w obie strony). Ponieważ to moja pierwsza wizyta w tym kraju na konto odwiedzonych państw z dumą dopisuje Hiszpańską flagę. 

Zatrzymujemy się w całkiem przyjemnym hotelu BQ Amfora Beach za 18 € os. / noc (przyzwoite śniadanie w cenie, dostępny basen).

W mieście niewątpliwie warto zobaczyć Katedrę La Seu, cytadelę Palau de l'Almudaina, Bazylikę de Sant Franscesc, a także Starówkę Casco Antiguo (ze swoimi wąskimi uroczymi uliczkami, jedno z najlepiej zachowanych miejsc dziedzictwa antycznego w Europie).

Katedra La Seu - powstała w XVI wieku (budowana była przez ponad 3 stulecia na zlecenie króla Jakuba I). To przepiękne dzieło gotyku z przepięknymi portalami oraz dzwonnicą widać niemalże z każdego miejsca w Palmy bowiem stoi na wzgórzu nad miastem. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz duża (ok. 6.6 tyś. m²). Nawa główna jest ozdobiona przepiękną rozetą nad ołtarzem o wielkości 90 m²  i średnicy 12 metrów, a składa się z 1236 kawałków kolorowego szkła. Jak podają różne źródła prawdopodobnie jest to największa rozeta na świecie.
Fajna opcją i urozmaiceniem jest wypożyczenie roweru, która pozwala na małą rundkę po wybrzeżu i nie tylko. Wzdłuż drogi wydzielona jest ścieżka rowerowa co znacznie ułatwia poruszanie się.Playa de Palma - jedna z najdłuższych plaż na Majorce, rozciąga się od Can Pastilla do El Arenal. Na niej najczęściej mieliśmy okazję się wygrzewać. To idealna miejsce dla rodzin z dziećmi ze względu na biały delikatny piasek, łagodne zejście do morza oraz płytki brzeg. Plaża sąsiaduje przez ulice ze sklepami, barami i kawiarniami. Jet tez wiele innych udogodnień; wypożyczalnie leżaków, parasoli i rowerów wodnych, organizowane przejażdżki łodzią i inne nadmorskie atrakcje.


Wylegując się na plażach można również zaobserwować ciekawe widoki, piękno nie tylko zabytków :-)   
Palma de Majorka jest miastem, które dostarcza bardzo wiele atrakcji. Ma fantastyczne zabytki, budowle, starodawne, wielkie ulice z kamienicami przypominającymi jej historię, olbrzymi port biegnący wzdłuż całego miasta oraz życie nocne przy promenadzie oraz na dyskotekach. 

Co jeszcze można zobaczyć:

Cytadela Palau de l'Almudaina - będąca królewską rezydencją Jakuba I
Bazylika de Sant Francesc - budowana przeszło 100 lat, z piękną rozetą nad wejściem.
Banys Arabs - łaźnie arabskie przykryte kopułą wspartą na kolumnach.
Marineland (w Megaluf, 14 km od Palmy) - park rozrywki, gdzie można podziwiać występy delfinów, lwów morskich, w akwariach oglądać rekiny, żółwie wodne oraz krokodyle. Zapewni on fantastyczną rozrywkę - nie tylko rodzinom z dziećmi.

Inne plaże Palma de Majorka:

Cala Major - piaszczysta plaża popularna ze względu na bliskie położenie od miasta.
Can Pere Antoni - długa i piaszczysta plaża z widokiem na zatokę oraz zamek Bellver i katedrę.
Can Pastilla - piaszczysta plaża, wydłuż której rozciąga się strefa hotelowa. Istnieje tu możliwość wypożyczenia nart wodnych, deski surfingowej oraz pozostałego sprzętu wodnego.
Cala Estància - ładna plaża z drobonoziarnistym piaskiem i czystą wodą.

 

Ostatnią noc przed wylotem do Polski spędzamy na plaży. Odbywają się tu huczne imprezy z okazji Nocy Świętojańskiej. Noc świętojańska, czyli werbena de Sant Joan, ma również inne alternatywne nazwy: Noche del Fuego (Noc Ognia), Noche de las Brujas (Noc czarownic).

Na plaży ustawiono spora scenę na na niej wielki koncert w klimacie rege, jak nic wpisujący się w zabawę na plaży. Odbywa się prezentacja kilku zespołów, tańce i pokazy z wykorzystaniem ognia. Możemy tu zaobserwować regionalne zwyczaje związane z tym świętem:.
- palenie ognia,
- zabawa i taniec,
- palenie lampionów na plaży, którymi otaczają się przebywający w grupkach ludzie wyznaczając w ten sposób jakby swoje terytorium
- kąpanie się bo symbolem werbeny Sant Joan jest woda, według popularnych wierzeń w tę noc woda ma magiczne właściwości lecznicze. Znane tutaj przysłowie: „Baño de San Juan, salud para todo el ano”, czyli „Kąpiel na świętego Jana, zdrowie na cały rok”. Właśnie dlatego wiele osób kąpie się w morzu wierząc w ten ludowy przesąd. (a jak dało się zauważyć popularne wśród młodzieży po wejściu na głębszą wodę jest wiwatowanie w ręku kąpielówkami, heh ... zapewne coś symbolizuje) :-)

W jednym z artykułów na temat Nocy Świętojańskiej w Hiszpanii można przeczytać (źródło):

Hiszpania przygotowuje się do Nocy Świętojańskiej. Do rana w całym kraju wybuchać będą petardy, płonąć ogniska, a o świcie, zgodnie ze zwyczajem, trzeba się będzie wykąpać w morzu. Regionem który najhuczniej odchodzi to święto, jest Katalonia, a przede wszystkim Barcelona.  
Od kilku dni na placach katalońskich miast składowane są stare krzesła, szafy, niepotrzebne przedmioty, które wraz z nadejściem nocy zostaną podpalone. Ogniska zapłoną też na plaży. Obliczono, że tylko w Barcelonie Noc Świętojańską na plaży spędzi co najmniej 100 tysięcy osób. Wszyscy przyjdą z szampanem i cocą - ciastem przypominającym w smaku drożdżówkę. A kiedy zacznie świtać, wejdą do wody. Aby wykąpać się mogli również ci, którzy mieszkają daleko od morza, do rana czynne będą baseny. Przez całą noc jeździć będzie metro, autobusy i pociągi podmiejskie. Do rana nie ustaną też wybuchy petard i sztucznych ogni. Potem rozpocznie się wielkie sprzątanie i odpoczynek. Dzień Świętego Jana jest w Hiszpanii wolny od pracy. 
   
 

Warto zaplanować pobyt w Hiszpanii właśnie podczas tego święta, aby doświadczyć, poczuć ten klimat. Zobaczyć jak potrafią się bawić Hiszpanie.

Więcej zdjęć z: Palma de Majorka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz