Dundee leży u ujścia najdłuższej rzeki Szkocji Tay (do zatoki Firth of Tay), w sąsiedztwie Morza Północnego na wschodnim wybrzeżu Szkocji. Już przy wjeździe do miasta moją szczególną uwagę zwraca most kolejowy Tay Rail Bridge (o długości 3264). Przerzucony przez zatokę most łączą miejscowości: Dundee i Wormit. Właściwie mosty są dwa. Dłuższy kolejowy i krótszy drogowy (ten drugi o długości 2250 m to Tay Road Bridge), ale zauważam dopiero kiedy rozpoczynam zwiedzanie miasta udając się z dworca autobusowego (po lewej) w kierunku zatoki. Dundee to 150 tyś. miasto znane jako City of Discovery "miasto odkryć", ponieważ stąd wyruszyło wiele wypraw badawczych. Jedną z nich była udana wyprawa Roberta Falcona Scotta na Antarktydę zwana Wyprawą Discovery na ostatnim drewnianym trójmasztowcu RRS Discovery wybudowanym na Wyspach Brytyjskich.
sobota, 27 czerwca 2015
sobota, 20 czerwca 2015
Inverness (Szkocja) - W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Szkocja już
podczas pierwszej wizyty na wyspy zapadła mi głęboko w pamięci.
Wówczas odwiedziłem między innymi dwa główne miasta: Glasgow
oraz Edynburg. Pierwsze z nich po latach zdążyłem odwiedzić już
ponownie, a Edynburg praktycznie poznaje każdego dnia, gdyż
aktualnie zatrzymałem się tu na dłużej. Chcąc optymalnie
wykorzystać swój czasowy pobyt w Kingdom of Great Britain and
Northern Ireland postanowiłem w miarę możliwości poznać niektóre
zakątki tego zróżnicowanego i interesującego kraju.
poniedziałek, 15 czerwca 2015
Glasgow (Szkocja) W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
W kolejnej podróży MegaBus-em wybór padł na sąsiednie miasto - Glasgow. Choć byłem tu wiele razu to zawsze był to raczej tranzyt. Dlatego postanowiłem zwiedzić miasto specjalnie (nie przejazdem, bez bagażu), przede wszystkim bez pośpiechu.
Jego historia sięga XVIII wieku. Miasto korzystając z portu dorobiło się na handlu bawełną dzięki czemu powstały poważne składy towarowe i domy kupieckie, a przy tym okazałe biurowce. Jednak ogromny napływ ludności spowodował, że w kolejnym stuleciu właśnie w Glasgow znajdowały się jedne z najgorszych slamsów na świecie, których historia sięga czasów nawet po II Wojnie Światowej.
Subskrybuj:
Posty (Atom)