sobota, 20 czerwca 2015

Inverness (Szkocja) - W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej


Szkocja już podczas pierwszej wizyty na wyspy zapadła mi głęboko w pamięci. Wówczas odwiedziłem między innymi dwa główne miasta: Glasgow oraz Edynburg. Pierwsze z nich po latach zdążyłem odwiedzić już ponownie, a Edynburg praktycznie poznaje każdego dnia, gdyż aktualnie zatrzymałem się tu na dłużej. Chcąc optymalnie wykorzystać swój czasowy pobyt w Kingdom of Great Britain and Northern Ireland postanowiłem w miarę możliwości poznać niektóre zakątki tego zróżnicowanego i interesującego kraju.


Inverness (Szkocja) - Inverness Castle
Do realizacji tego postanowienia póki co wykorzystuje potencjał Megabusa i możliwość zakupu tanich biletów. Przewoźnik realizuje tu bardzo wiele połączeń.

Mogąc zaplanować z wyprzedzeniem da się zapłacić np. za odcinek podróży 1 GBP plus 0,5 GBP niezależnie od ilości biletów zakupionych w ramach jednej rezerwacji.

Tym sposobem można pojechać np. z Edynburga do Londynu i z powrotem za 2,5 GBP. Nie jest to jednak oferta dla grupy (tylko pierwszy bilet jest tak tani) i „łowców tanich biletów”, którzy nawet przy tej cenie myślą jak zapłacić jeszcze mniej :-). ... A da się taniej ?

Inverness (Szkocja) - Grejg St. Footbridge 

Inverness (Szkocja) - St. Andrews Catedral... No pewnie.

Wystarczy przy zakupie zamiast języka angielskiego wybrać np. niemiecki i system pokazuje cenę w EUR, a nie w GBP. O ile większe kwoty są przeliczane proporcjonalnie (np. 12 GBP = 16 EUR) to symboliczny GBP wprost zamienia się na EUR, a bądź co bądź kwotowo to nie to samo.
Może różnica nie jest wielka, ale satysfakcja z pewnością już tak.

Krótsze niektóre odcinki np. Edynburg – Glasgow tak tanio można zakupić czasem nawet dzień przed podróżą.

W taki oto sposób stałem się posiadaczem tanich biletów z Edynburga do różnych miejscowości na najbliższe kilka tygodni, a jako pierwsze na mojej mapie podróży znalazło się miasto Inverness.


To The Glorious Memory Of The Men Of The Burgh And Parish of Inverness 
Who Laid Down Their Lives In The Great War 1914 - 1918
 Inverness (Szkocja) - Old High Church z przyległym zabytkowym cmentarzem


Inverness położone jest w północnej Szkocji przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth uchodzącej do Morza Północnego. Miejscowość liczy ok. 50 tysięcy mieszkańców. Ze względu na swoje położenie stanowi doskonałą bazę wypadową między innymi nad słynne jezioro Loch Ness rozsławione przez legendarnego potwora oraz cały region Highlands. Północ Szkocji to także niezwykle urozmaicona linia brzegowa, która według różnych źródeł składa się aż z 790 mniejszych i większych wysepek, co w połączeniu z surowością przyrody stanowi o jej atrakcyjności.


W samym mieście największą atrakcją, której nie sposób pominąć to zamek z czerwonego piaskowca Inverness Castle (to rekonstrukcja zamku szekspirowskiego Makbeta odnowiona w roku 1909. Wg legendy Makbet zabił tu Duncana. Część zamku zajmuje siedziba sądu, ale pozostała jest dostępna dla zwiedzających i to za darmo. Kiedy ujrzymy go wjeżdżając do miasteczka z Bus Station, na którym zatrzymuje się MegaBus kierując się intuicyjnie w jego stronę po drodze zahaczając o główny deptak miasta na High Street. Ze wzgórza zamkowego możemy też podziwiać interesującą panoramę miasta oraz dostrzec jego inne atrakcje: rzeką przepływającą przez miasteczko River Ness, mosty: Ness Bridge, interesujący Greig St. Footbridge oraz Friars Bridge, czy też Katedrę St. Andrews. Pomiędzy zamkiem a Biurem Informacji Turystycznej (to można otrzymać darmowe mapki) znajduje się Inverness Museum i Galeria Sztuk Pięknych. Zwiedzanie wystawy jest również darmowe.  
Wzorem innych miast po atrakcjach Inverness można poruszać się autobusem turystycznym City Sightseeing Inverness: http://www.citysightseeinginverness.com/ Koszt dla osoby dorosłej to 10 GBP, studenci zapłacą 8 GBP, dzieci 5-15 tylko 3 GBP, a poniżej 5 lat - free. Jednak chyba najlepszym i najprzyjemniejszym sposobem poruszania się jest zwyczajny spacer na piechotę. Miasteczko nie jest duże, a po miejscach, które mogą się podobać autobusem nie pojeździmy. Zapewne warto także zobaczyć XIX w. budynek Ratusza oraz najstarszy budynek miasta tj. XII-wieczny kościół Old High Church, przy którym znajduje się mały i stary cmentarz. Miasto również oferuje szereg knajpek, sklepów i okazałe centrum handlowe. Te jednak nie były przedmiotem mojego specjalnego zainteresowania.


źródło: http://www.citysightseeinginverness.com/tour-map/

1. Visitor Information Centre
2. St. Andrew's Catedral
3. Whin Park
4. Inverness Leisure
5. Jacobite Cruises
6. Telford Street
7. Post Office
8. Invernes Bus Station
9. Union Street
10. Bridge Street
11. Bellfield Park
12. Pringles Woolen Mill
13. Bellfield Park

Wyprawę do Inverness można polecić każdemu kto lubi poznawać / odwiedzać nowe miejsca. Jak tylko pogoda dopisz tak jak mi, nie będzie czego żałować :-). Stąd dzieli nas niewielka odległość do kolejnej atrakcji jaką jest jezioro Loch Ness znane na całym świecie z legendy o żyjącym tam potworze Nessie. Niestety tam nie dotarłem, bo do tej, jak i innych atrakcji Północnej Szkocji bez swojego auta to raczej ciężko. Następna miejscowość na mojej liście to Dundee.   


Orientacyjne koszty:
...............................
MegaBus Edynburg - Invernes - Edynburg - 2,50 GBP


Więcej zdjęć z Inverness (Szkocja)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz