sobota, 27 czerwca 2015

Dundee (Szkocja) - W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej


Dundee leży u ujścia najdłuższej rzeki Szkocji Tay (do zatoki Firth of Tay), w sąsiedztwie Morza Północnego na wschodnim wybrzeżu Szkocji. Już przy wjeździe do miasta moją szczególną uwagę zwraca most kolejowy Tay Rail Bridge (o długości 3264). Przerzucony przez zatokę most łączą miejscowości: Dundee i Wormit. Właściwie mosty są dwa. Dłuższy kolejowy i krótszy drogowy (ten drugi o długości 2250 m to Tay Road Bridge), ale zauważam dopiero kiedy rozpoczynam zwiedzanie miasta udając się z dworca autobusowego (po lewej) w kierunku zatoki. Dundee to 150 tyś. miasto znane jako City of Discovery "miasto odkryć", ponieważ stąd wyruszyło wiele wypraw badawczych. Jedną z nich była udana wyprawa Roberta Falcona Scotta na Antarktydę zwana Wyprawą Discovery na ostatnim drewnianym trójmasztowcu RRS Discovery wybudowanym na Wyspach Brytyjskich.  


Dundee (Szkocja) - most kolejowy Tay Rail Bridge w zatoce Firth of Tay

Twórcą pierwszego mostu kolejowego na rzece Tay był sir Thomas Bouch. Otwarto go w roku 1879 i w tamtym czasie był to najdłuższy most kolejowy na świecie. 

W tym samym roku, dokładnie 28 grudnia w czasie silnego sztormu środkowa część mostu runęła. Wraz z nią skład pociągu wraz (jak się tyko przypuszcza) z 75 pasażerami z których nikt nie przeżył. Winę za katastrofę mostu powołana komisja przypisała jego twórcy. Jak dowiedziono most był" "źle zaprojektowany, źle zbudowany i źle doglądany oraz że jego zawalenie się było następstwem wad konstrukcyjnych, które musiały prędzej czy później doprowadzić do katastrofy"

W samej katastrofie zginął między innymi zięć sir Thomasa, a on sam zmarł w niespełna rok od tego zdarzenia. 

Dundee (Szkocja) - most drogowy Tay Road Bridge w zatoce Firth of Tay

Miasto otaczają bazaltowe formy wulkaniczne wygasłego wulkanu Law, nazywanego też Dundee Law.

Dundee (Szkocja) - Dundee Law (174 m)

Dundee (Szkocja) - HMS Unicorn – brytyjska fregata z XIX wieku


Dundee (Szkocja) - Magdalen Green z altaną koncertową (dzielnica West End)
Dundee (Szkocja) - RRS Discovery


W Dundee między innymi urodziła się Małgorzata Windsorcórka króla Jerzego VI i Elżbiety (nazywanej Królowa - Matka), która wychowywała się ze starszą siostrą na dworze królewskim. Starsza siostra Elżbieta II w roku 1953 została królową Wielkiej Brytanii i panuje po dziś dzień, zaś Małgorzata zmarła w Londynie po kolejnym udarze mózgu w roku 2002.


Chcąc poznać miasta Szkocji nie można pominąć Dundee. To ciekawe miejsce, w którym każdy turysta znajdzie coś ciekawego dla siebie. Sporo budowli w miasteczku zwraca moją uwagę. Wizyta którą zaplanowałem wydaje się być za krótka, zwyczajnie brakuje mi czasu, a tu trzeba wracać. Orientowałem się ile kosztuje bilet powrotny na późniejszą godzinę. Cena 15 GBP za bilet powrotny do Edynburga skutecznie mnie odstraszyła. Za te pieniądze planując z odpowiednim wyprzedzeniem mogę w przyszłości wybrać się tutaj kilka razy. Wycieczka do Dundee z Edynburga nie jest daleka. Myślę, że znajdzie się okazja aby tutaj powrócić i zobaczyć to co umknęło mojej uwadze ... Dundee (Szkocja) Galeria McManus  – muzeum i galeria sztuki na Albert Square


Orientacyjne koszty:
-------------------------
MebaBus: Edynburg - Dundee - Edynburg - 2,5 GBP (15 PLN)


Więcej zdjęć z Dundee (Szkocja)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz