sobota, 4 lipca 2015

Aberdeen (Szkocja) - W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej


Kolejne miejsce na mapie Szkocji jakie poznaje to „Granitowe Miasto”. Z uwagi na fakt, że większa cześć starych zabytków zbudowana jest z granitu takiego właśnie miana dorobiło się Aberdeen. Duży port rybacki położony w północno - wschodniej Szkocji specjalizujący się w połowie śledzia i łososia. Aberdeen świadczący usługi dla platform wiertniczych i gazociągów na Morzu Północnym z czym bezpośrednio związany jest rozwój miasta
Pośród najważniejszych zabytków / atrakcji Aberdeen należą: 
stare budynki uniwersytetu (zał. 1494), 
- granitowa katedra St. Machar, której początki budowy sięga roku 1366 
- kaplica oraz budynki King’s College Chapel 
- Marishall College (XVI wiek).
- destylarnia whisky 
- His Majesty's Theatre (HMT)
- Aberdeen Art Gallery
- Craigievar Castle 

Z Aberdeen swoimi narodzinami związana jest wokalista, która  w uznaniu swoją działalności charytatywną została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego klasy Oficer. Współtworzyła zespół The Catch, a później The Tourists. Dorobiła się sporej ilości albumów i singli, które sprzedały się na całym w świecie w ilości ponad 80 milionów egz. W latach 1981-1991 współtworzyła Eurythmics, a później kontynuowała swoją karierę solową. Mowa oczywiście o Annie Lennox.Choć moje wyobrażenie o Aberdeen było bardziej wyszukane, podróż do tego miasta uważam za udaną. Nie zmienia tego nawet fakt, ze w drodze do celu, tuż na rogatkach miasta MegaBus zwyczajnie się popsuł. Jednakże szybkie zorganizowanie środka transportu zastępczego nie wpłynęło specjalnie na moją podróż ani też na opinię o przewoźniku, z którym czeka mnie jeszcze niejedna wycieczka.    

Wg mnie samo miasteczko niczym nie porywa, ale jednorazowa wyprawa do tego miejsca z pewnością będzie interesująca. Dla wszystkich tych którzy lubią nowe wyzwania podróżnicze miasteczko Aberdeen z pewnością będzie stanowić jeden z celów podczas zwiedzania Szkocji.
   
Orientacyjne koszty:
...............................
MegaBus Edynburg - Aberdeen - Edynburg - 2,50 GBP


Więcej zdjęć z Aberdeen (Szkocja)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz