poniedziałek, 15 czerwca 2015

Glasgow (Szkocja) W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej


W kolejnej podróży MegaBus-em wybór padł na sąsiednie miasto - Glasgow. Choć byłem tu wiele razu to zawsze był to raczej tranzyt. Dlatego postanowiłem zwiedzić miasto specjalnie (nie przejazdem, bez bagażu), przede wszystkim bez pośpiechu.  
Jego historia sięga XVIII wieku. Miasto korzystając z portu dorobiło się na handlu bawełną dzięki czemu powstały poważne składy towarowe i domy kupieckie, a przy tym okazałe biurowce. Jednak ogromny napływ ludności spowodował, że w kolejnym stuleciu właśnie w Glasgow znajdowały się jedne z najgorszych slamsów na świecie, których historia sięga czasów nawet po II Wojnie Światowej. Po latach (dokładnie w 2008 roku) Glasgow osiągnęło poziom, który sprawił, że wydawca The Loney Planet umieścił miasto wśród 10 miast na świecie wartych odwiedzenia.

Nie wiem jak wyglądało Glasgow w owym czasie, ale wiem jak wygląda teraz. Można znaleźć w nim parę atrakcji, choćby:

Glasgow School of Art perełka architektoniczna pioniera Art Nouveau Charlesa Rennie Mackintosha
Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove najstarsze muzeum Szkocji
George Square plac miejski z budynkami administracyjnymi
Katedra św. Mungo średniowieczna świątynia (z katedralną kryptę, w której znajduje się grób założyciela tej kaplicy w VI wieku (św. Mungo)
Botanic Gardens Ogród Botaniczny w centrum dzielnicy West End z bezpłatnym wstępem
Museum of Transport


- Stadion Celtic Football Club piłkarski klub sportowy z siedzibą w Glasgow założony w roku 1888, ale ten zwiedzałem jeszcze podczas pierwszej wizyty w Szkocji kilka lat temu.W moim odczuciu ocena wydawcy "LP" była lekko jakby zawyżona, ale to moje subiektywne zdanie, a zwiedzenia Glasgow oczywiście bardzo serdecznie polecam.
Orientacyjnie - poniesione koszty:
-----------------------------------------
MegaBus - Edynburg - Glasgow - Edynburg - 2,50 EURWiecej zdjęć z: Glasgow (Szkocja)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz