Na odwiedzenie Niagara Falls (musiałem poczekać 7 lat, bo tyle zajął mi powrót do Kanady, którą odwiedziłem w roku 2016' i wówczas w programie zwiedzania na wizytę nad wodospady zabrakło miejsca i czasu. Tym razem w podróży do między innymi kraju klonowego liścia Wodospady Niagara były sztandarowym punktem programu.
Niagara Falls - po lewej stronie Tęczowego Mostu (USA), z widowiskowym Observation Tower,
a po prawej Kanada
- kanadyjskie Niagara Falls (prowincja Ontario)
- amerykańskie Niagara Falls (stan Nowy Jork)
Odległość między kanadyjskim, a amerykańskim wodospadem wynosi 1039 m.
Część kanadyjska to Wodopspad Podkowa wys. 53 m, szer. 790 m (Horseshoe Falls)
Część amerykańska to Wodospad Amerykański (American Falls) i Wodospad Ślubny Welon (Bridal Veil Falls) 21-30 m wys. i 320 m szer., a rozdziela je Księżycowa Wyspa (Luna Island).
Do Niagara Falls (Kanada) przyjechałem koleją z Toronto. Tuż obok dworca kolejowego znajduje się przystanek skąd 99% turystów owczym pędem płacąc (nie pamiętam, ale na pewno) ponad 10 USD dojeżdża nad wodospady. Można też tak jak ja zwyczajnie spacerkiem tam dojść, bowiem droga nie jest skomplikowana, a odległość jaka dzieli od przystanku nad wodospady to zaledwie 3 km, w dodatku po drodze powoli widoki przyzwyczajają nas do tych najbardziej spektakularnych.
To właśnie po stronie Kanadyjskiej możemy obejrzeć Niagarę w całej okazałości, bowiem po stronie amerykańskiej nie widać tej większej z kaskad. Dlatego też tutaj znajduje się większość infrastruktury turystycznej. Ale nie znaczy to, że po stronie amerykańskiej jest nudno lub nie ładnie. Mnie akurat nie interesowały atrakcje typu kasyno, wesołe miasteczko, tak więc zgodnie z planem po oglądaniu co się dało po stronie kanadyjskiej przeszedłem mostem na stronę amerykańską.
Opuszczając Kanadę należy uiścić symboliczną opłatę 1 CAD o już można podziwiać widoki z Tęczowego Mostu dokładnie na środku którego widnieje tablica informacyjna i flagi obu państw. Na drugim końcu mostu znajduje się punkt kontrolny USA, gdzie po okazaniu amerykańskiej wizy i opłacie 6 USD dostałem się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Oczywiście, że wiem, że do USA Polacy nie potrzebują wizy i mogą przekroczyć granicę na ESTA. No, tak jest faktycznie, ale też wiem o czym należy pamiętać, że tak jak ja odwiedziłem Iran czy ostatnio politycy do tej listy dopisali Kubę na ESTA granicy USA bez wizy nie przekroczysz.
Na nocleg w Niagara Falls (USA) wybrałem Gorge View za bardzo rozsądną cenę 33 USD / noc. Duży obiekt prowadzony przez miłego właściciela, który nie robił problemu z pozostawianiem bagażu po wymeldowaniu, czy też pozostaniu w ogóle w części wspólnej w oczekiwaniu na wieczornego FlixBusa do Nowego Jorku.
Zdaje się każdego dnia o 21:00 w Niagara Falls możemy obejrzeć wspaniały pokaz świetny przygotowany specjalnie dla turystów, którego finałem jest pokaz sztucznych ogni. Niezwykle połączenie piękna ognia i wody tworzy niepowtarzalną atmosferę, która na długo zapada w pamięci i wspomnieniach z Niagara Falls.
Trasa podróży (orientacyjne koszty):
-----------------------------
FlixBus - Warszawa - Berlin - 158 PLN
St Christopher's Inn Berlin Mitte - 18 EUR / noc
British Airlines - Berlin - Londyn - Denver - 917 PLN
Hostel Fish Denver - 52 USD
American Airlines - Denver - Chicago - Vancouver - 461 PLN
HI Vancouver Jericho Beach - Hostel - 52 CAD / noc
Flair Airlines - Vancouver - Edmonton - 143 PLN
HI Edmonton Hostel - 42 CAD / noc
Flair Airlines - Edmonton - Ottawa - 138 PLN
Tour Express - Ottawa - Montreal - 44,56 CAD
Alt Hostel Montreal - 42 CAD / noc
Via Rail Canada - Montreal - Toronto - 88 CAD
The Clarence Park Hostel Toronto - 62 CAD / noc
Via Rail Canada - Toronto - Niagara Falls 22,60 CAD
Gorge View Hostel - 33 USD / noc
Więcej zdjęć z: Niagara Falls (Canada), Niagara Falls (USA)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Masz coś do powiedzenia napisz :-)