piątek, 8 sierpnia 2008

Samolotem po "Zielonych wyspach" część 2 Info z podróży - EuroTrip 2008'

Już na pierwszym odcinku spotkała nas niespodzianka .... samolot zamiast w Edynburgu (EDI) wylądował na lotnisku Glasgow Prestwick (PIK). Jak podał przewoźnik z powodu gęstej mgły w Edynburgu. Przylot był zaplanowany na 21:55 zatem niemal do rana bez żadnej konkretnej informacji najpierw snuliśmy się po niewielkim lotnisku, a następnie chwile pospaliśmy na wykładzinie podłogowej w jednej z knajpek lotniskowych. Rankiem łaskawie zlitowali się i podstawili autokar, który zawiózł nas do celu (Edynburga).

Tak rozpoczęliśmy niezapomnianą niemal 2 tygodniową przygodę na "Zielonych wyspach"

Nasz główny cel to Szkocja (Wielka Brytania) i Edynburg, ale dotarliśmy także do: Belfast, Durham, Glasgow, Liverpool, Newcastle (Wielka Brytania), Cobh, Cork, Dingle oraz Dublina  (Irlandia).Dingle (Irlandia)Cobh to miasto i port morski położony na południowy wschód od miasta Cork. Dziś to miejscowość letniskowa i uzdrowiskowa. W dole codzienne życie portowe a na stromych uliczkach usytuowanych wzdłuż wybrzeża znajdują się kolorowe kamieniczki. Najwyżej położona jest katedra świętego Kolomana. W dawnych czasach to wielkie "okno na świat" Irlandii.  Stad wypływały pierwsze statki z emigrantami do Ameryki. To również tu był ostatni przystanek Titanica przed wypłynięciem na wody Atlantyku. Pamiątką tego wydarzenia jest Pomnik Emigranta znajdujący się w sąsiedztwie portu, który upamiętnia samo wydarzenie ale i Ofiary tej ogromnej katastrofy Tytanica, w której zginęło 1500 osób.  W Cobh na  miejscowym cmentarzu pochowano odnalezione ofiary katastrofy Lusitanii, (brytyjskiego parowca RMS) zatopionej  przez niemiecki okręt podwodny U-20 w roku 1915. To wydarzenie również dramatycznie wpisuje się w historię miasta. Wówczas zginęło 1198 osób. Co ciekawe miastem partnerskim Cobh jest miejscowość z Podkarpacia - Kolbuszowa (Polska).


Dublin (Irlandia)
Cork (Irlandia)


W Liverpool zwiedziliśmy piechotką główne ulice miasta. Jako, że wylądowaliśmy na lotnisku imieniem Johna Lennona udaliśmy się do słynnej knajpki The Cavern Club, gdzie kiedyś grali, ale i pewnie popijali piwo The Beatles. Dziś my zakosztowaliśmy angielskiego browara oddychając specyficznym klimatem stylowo urządzonej knajpki. Oczywiście jako, że kolega sympatyk sportu rzuciliśmy okiem również na tutejszy stadion sportowy.  


The Cavern Club (Liverpool)

The Cavern Club – rockandrollowy klub w Liverpoolu otwarty w roku 1957. To tu cztery lata później Brian Epstein po raz pierwszy zobaczył występ The Beatles i został ich menadżerem.


Liverpool Football Club

Z klubem i kibicami FC Liverpool wiążą się dwa smutne tragiczne wydarzenia:
Zamieszki na Heysel – określenie wydarzeń z 29 maja 1985 roku, na brukselskim stadionie Heysel. Przed finałowym meczem Pucharu Europy pomiędzy Juventusem a Liverpoolem doszło do starć między angielskimi i włoskimi kibicami, w wyniku których śmierć poniosło 39 osób.

Katastrofa na Hillsborough - 15 kwietnia 1989 w wyniku utraty kontroli nad tłumem przez policję, przepełnienia na trybunach zgięło 96 kibiców klubu FC Liverpool. Katastrofa była skutkiem kilku przypadkowych przyczyn(korki na drodze powodujący spóźnienie się kibiców na mecz, błędy organizatorów w oznaczeniu miejsc na stadionie, wady konstrukcyjne trybuny) a także zaniedbań ze strony policji oraz błędów oficerów policji dowodzących akcją. (źródło: Wikipedia)


Newcastle (Wielka Brytania)

Czas na angielskie miasta. Kolejne to Belfast (brytyjska stolica Irlandii Północnej).
Durham (Wielka Brytania)
 Edynburg - Szkocja (Wielka Brytania)      
W Edynburgu zaczynamy i kończymy naszą przygodę z "Zielonymi wyspami". Żegnamy piękne, wyniosłe miasto, które chętnie kiedyś odwiedzę ponownie.

Pisząc tego krótkiego posta z perspektywy czasu (głównie dla uzupełnienia brakujących etykiet) wiem, że rok po mojej wyprawie upadły linie Centralwings a ja ponownie odwiedzam Edynburg w drodze powrotnej z Islandii, o której w 2008 roku nawet mi się nie śniło :-)

Boeing 737-400 SP-LLA w barwach Centralwings (źródło: Wikipedia)

Linie Centralwings przetrwały cztery lata. W maju 2009 r. Spółka zakończyła działalność, wtedy też odbył się ostatni lot w historii linii. W czerwcu Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy ogłosił upadłość spółki obejmującą likwidację majątku.przydatne / polecane linki:
--------------------------
http://nauka.newsweek.pl/ostatnia-tajemnica-zatoniecia-titanica,90235,1,1.html (link) Ino o katastrofie Tytanica


orientacyjne koszty:
--------------------------
Centralwings - Warszawa (WAW) - Edynburg (EDI) - 282 PLN
Ryanair - Glasgow (GLA) - Belfast (BHD) - 51 PLN
Ryanair - Belfast (BHD) - Liverpool (LPL) - 51 PLN
Ryanair - Liverpool (LPL) - Cork (ORK) - 74 PLN
Ryanair - Dublin (DUB) - Newcastlle (NCL) - 65 PLN
Centralwings - Edynburg (EDI) - Warszawa (WAW) - 205 PLNWięcej zdjęć z: Belfast, Durham, Edynburg, Glasgow, Liverpool, Newcastle (Wielka Brytania),

Więcej zdjęć z: Cobh, Cork, Dingle, Dublin,  (Irlandia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz