sobota, 9 listopada 2013

Filipiny - marzenie czy przekleństwo ?


"Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila"

Wg Wikipedii (prawie) raj na ziemi, a jaka jest rzeczywistość ? Zastanawiam się bo postanowiłem sprawdzić to na własnej skórze i wybieram się w to niezwykłe dla nas miejsce. W świetle ostatnich wydarzeń z niepokojem śledze wydarzenia z tego zakątka naszego globu. Zainteresowanym polecam oglądnąć godzinny, obszerny dokument "Filipiny Koszmar Czy Bajka?" dostepny w sieci: http://www.dailymotion.com/video/xkt7o2_filipiny-koszmar-czy-bajka_travel. Nie powiem, ....... robi wrażenie.

A co pisze MSZ i prasa ? 

SIERPIEŃ 2013'

WRZESIEŃ 2013'


 
PAŹDZIERNIK 2013'

"Co najmniej 73 osoby zginęły, a setki zostały ranne w trzęsieniu ziemi o sile 7,1 w skali Richtera, które nawiedziło środkowe Filipiny - poinformowały lokalne władze, ostrzegając, że bilans ten może wzrosnąć".

źródło: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/blisko-stu-zabitych-setki-rannych-silne-trzesienie-ziemi-na-filipinach,362988.html (link)

foto: EPA

"Powodzie, podtopienia i osunięcia ziemi nękają mieszkańców Filipin po uderzeniu tajfunu Nari. Zginęło tam już co najmniej 13 osób - większość na skutek osunięć ziemi. Żywioł pozbawił elektryczności ponad dwa miliony ludzi, oszczędził jednak stolicę kraju Manilę".

źródło: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/zabojcze-osuniecia-ziemi-miliony-bez-pradu-tak-nari-mowi-do-widzenia,102248,1,0.html (link)

LISTOPAD 2013'źródło: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/filipiny-co-najmniej-100-ofiar-tajfunu-haiyan/yjz1z

"Według wstępnych raportów filipińskiego lotnictwa w położonym w centrum kraju mieście Tacloban widziano ciała ofiar leżące na ulicach. Haiyan to najsilniejszy w tym roku tajfun na ziemi, a także prawdopodobnie najgroźniejszy, który kiedykolwiek dotarł na Filipiny. Prędkość towarzyszących mu wiatrów dochodzi do 320 kilometrów na godzinę. Największe zniszczenia odnotowano w środkowej części kraju, na wyspach Leyte, Samar i Bohol. W sumie ze względu na tajfun na Filipinach ewakuowano około miliona osób. Wiatr przeszedł też nad wyspami Cebu i Boracay, które są jednymi z najchętniej odwiedzanych przez zagranicznych turystów.Na razie zniszczenia są trudne do oszacowania. Cyklon z łatwością burzy domy, wywołuje potężne fale, osuwiska i powodzie. Wiele wysp pozbawił prądu i zerwał linie telekomunikacyjne. W akcję ratowniczą zaangażowana została filipińska armia. Na rozpoczęcie akcji przygotowane są samoloty transportowe, kilkadziesiąt śmigłowców i 20 jednostek marynarki wojennej. Według prognoz, Haiyan jeszcze dziś ma opuścić terytorium Filipin. Tajfun przemieszcza się na północny zachód, nad Morze Południowochińskie. W niedzielę ma przejść nad Wietnamem i Laosem."


.... zastanawiam się czy Filipiny to wyspy marzeń czy przekleństwo ?
Jedno jest pewne - sporo nieszczęść dotyka ten region Świata.


Wczoraj widziałem już zaktualizowaną liczę ofiar (doliczyli się 120).

Dziś .....

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/filipiny-co-najmniej-10-tys-ofiar-tajfunu/5k68w  Ile ofiar jest naprawdę. Tego nie wie nikt :-(

Jak przemieścił się Tajfun Haiyan:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz