piątek, 12 września 2014

Nesebyr (Bułgaria) - Mały, piękny półwysep na wybrzeżu Morza CzarnegoNesebyr (Nessebar, bułg. Несебър) to miasto położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego w bezpośrednim sąsiedztwie Słonecznego Brzegu i Rawdy. Liczy zaledwie ponad 10 tyś. mieszkańców, ale po ulicach Nesebyru uwzględniając licznych turystów nawet na oko wydaje się być ich znacznie więcej. Miasto należy do obwodu Burgas  i od roku 1956 jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym. Nesebyr to najstarsze miasto Bułgarii,  ale i jedno z najstarszych osiedli Europy. Stare miasto to zaledwie 850 m długości i 350 m szerokości. 


Znaczna cześć zachowanych budowli Starego Miasta pochodzi z przełomu XI-XIV wieku wykonana została w stylu cerkiewnym. Zabytki kultury w mieście w roku 1983 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.Nesebyr to pierwsza miejscowość w Bułgarii, która zaplanowałem odwiedzić. Po locie z Wizz Air z Warszawy do Portu Lotniczego Burgas (34 PLN), a następnie autobus z lotniska do Burgas (linia 15, bilet 1 BGN), a z Burgas do Nesebyr (linia 22, bilet 6 BGN) dotarłem do celu. Można też pojechać niemal bezpośrednio z lotniska do Nesebyr. Przystanek znajduje się tuż za lotniskiem, jednakże myślałem, że będę miał czas na rzucenie okiem na Burgas. Okazało się jednak, że z jednego autokaru przesiadłem się do drugiego i bez czekania wyruszyłem do Nesebyr. Pierwszy przystanek autobusowy to nowa część miasteczka, w której znajduje się bogata baza noclegowa. Ceny tych usług generalnie są chyba nieco niższe niż starej części miasta. Tutaj znalazłem Sandor Hostel, w którym pokój jednoosobowy był najtańszy w miasteczku, nawet tańszy od oferty pokojów wieloosobowych, a więc z przymusu wybrałem jedynkę :-). Minusami hostelu jakich się doszukałem to brak czajnika (jest przy recepcji, ale korzysta tylko personel), kiepskie WiFi (bez problemu działające tylko na korytarzu i przy recepcji, w pokoju tylko chwilami). Ogólnie warunki i wrażenie całkiem dobre. Mogę polecić, sam spędziłem tu dwa noclegi. Do drugiej części miasteczka (Starego Miasta) dojdziemy w kilka minut, komunikacja jest zbędna. Po drodze zbliżając się do Starego Miasta (po lewej stronie ulicy) miniemy charakterystyczną wizytówką miasteczka jaką jest drewniany wodny młyn pochodzący z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego.To pierwsza stara budowla, która zwraca moją uwagę, a właściwie każdego kto przechodzi obok, a przynajmniej świadczą o tym liczne fotki, które w tym miejscu robią sobie turyści i ci którzy to przybywają i ci którzy żegnają to urokliwe miasteczko. Trudno nie zwrócić uwagi również na kolejną budowlę po przeciwnej stronie ulicy, tj. pomnik jakby rybaka znajdujący się w sąsiedztwie niewielkiej przystani.
Tutaj zlokalizowane są liczne sklepiki z pamiątkami, zresztą jak w całej miejscowości. Stąd moją uwagę zwraca bizantyńska brama obronna szacowana na V wiek. To jeden z elementów obronnych których znajdziemy tutaj więcej. Po przekroczeniu bramy (po prawej) znajduje się muzeum archeologiczne, w którym przechowywane są greckie ceramiki i kolekcja ikon z XIII i XIX wieku.W Nesebyr natkniemy się na liczne obiekty sakralne:

- Cerkiew Św. Zofii (Bazylika -Stara Metropolia) ruiny świątyni pochodzącej z V wieku
- Cerkiew Św. Zbawiciela z XVII wieku
- Cerkiew Św. Stefana (X wiek), a wewnątrz tron biskupi,  ikonostas, a także ozdobne freski (XV-XVI wiek)
- Cerkiew Pantokratora pochodzi z przełomu XII-XIV wieku z galerią sztuki wewnątrz
- Kościół Św. Michała Archanioła i Gabriela
- Kościół Chrystusa Pantokratora
- Kościół Św. Teodora
- Kościół Św. Szczepana
- Kościół Jana Chrzciciela


Ponoć w okresie szczytowym obiektów sakralnych było ok. czterdziestu, ktoś nawet zażartował, że to najwięcej na jednego mieszkańca w Europie :-). Warto też zerknąć na kolekcję muzeum etnograficznego przy ul. Mesemwria. A lokalny rosół, kawa czy piwo skonsumowane w jednej knajpek na wzgórzu z widokiem na Morze Czarne smakuje niczym wykwintne danie w drogiej restauracji. Liczne stoiska, sklepiki i knajpki niekiedy wręcz przysłaniają piękno Nesebyru. Potwierdzeniem tego są liczni turyści, którzy przybywają tu często dużymi grupami zorganizowanymi, co zwłaszcza w sezonie może zakłócić odbiór atrakcyjności tego niezwykłego miejsca, jego charakterystycznych wąskich uliczek i niepowtarzalnej atmosfery.


Wieczorem Stare Miasto jest jeszcze bardziej magiczne. Budzą się do życia  nie tylko liczne sklepiki z różnorodnymi pamiątkami jak np. różnorodne koronki, z których słynie to miasto, ale także wiele punktów gastronomicznych, barów i knajpek, które położone pośród  ruin starych fortyfikacji i świątyń maja to coś. W starej części Nesebyr znajdziemy też małą skalista plażę, a przy niej pomost przy którym stacjonuje parę łodzi. Drogę powrotną do hostelu przebyłem wybrzeżem po którym, aż do nowej części miasta ciągnie się betonowy deptak. Nim przemierza drogę kolejka, atrakcja zwłaszcza dla dzieci.
Nie wiem czy wizyta w Nesebyr w środku sezonu turystycznego jest idealna, ale wrześniowa wizyta w tym miasteczku z pewnością będzie należeć do udanych i takową polecam.


Przydatne info / polecane linki:
-----------------------------------------
Waluta: BGN (lew bułgarski) 1 lew = 100 stotinek = 2,41 PLN (aktualny kurs)
http://24timezones.com/pl_zegar/bulgaria_czas.php (link) - czas lokalny 
http://www.booking.com/hotel/bg/sandor.html (link- Sandor Hostel


Orientacyjne koszty:
----------------------------
NeoBus - Tarnobrzeg - Warszawa - 5 PLN
Dizzy Daisy Hostel Riviera (1 noc, pok. 3 os.) - 26,10 PLN
Komunikacja miejska W-wa - 4,40 PLN
Wizz Air - Warszawa (WAW) - Burgas (BOJ) - 34 PLN
Autobus linii 15: Port lotniczy Burgas - Burgas DA - 1 BGN  (2,15 PLN)
Autobus linii 22: Burgas DA (stanowisko 3) - Nesebyr - 6 BGN ( 13 PLN)
Sandor Hostel (2 noce, pok. 1 os.) - € 21,60 (91 PLN)
Więcej zdjęć ze: Nesebyr (Bułgaria) 

Relacja z jednej podróży: Burgas, Słoneczny Brzeg, Sofia

Zdjęcia z: BurgasSłoneczny Brzeg, Sofia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz