poniedziałek, 15 września 2014

Sofia (Bułgaria) - Z wizyta w stolicy Bułgarii
  София

Stolica, a zarazem największe miasto Bułgarii położone w śródgórskiej kotlinie na zachodzie kraju, u stóp masywu Witosza (masyw górski z najwyższym szczytem Czarny Wierch, który wznosi się na wysokość 2290 m.n.p.m., a na terenie którego znajduje się Park Narodowy Witosza. Z greckiego nazwę miasta tłumaczymy jako "mądrość". Sofia leży nad rzeką Bojanską, która z kolei jest lewym dopływem rzeki Iskyr. 

Z Burgas o 6:45 wyruszam koleją do Sofii. Wybrałem pociąg, bo był tańszy o 1/3 od autobusu, i 4 razy tańszy od samolotu. Jak się okazuje mam towarzystwo, bowiem współlokator z pokoju wybiera się do Belgradu przez Sofię i jedzie dokładnie tym samym pociągiem co ja. Korzysta z InterRail za blisko dwa tysiące złotych. Był już Serbii, Szwajcarii, Hiszpanii i paru krajach po drodze, lista miejsc na bilecie który przeglądam jest dość interesująca. Teraz ponownie odwiedza Serbię bo ma konkretny cel. Jest miłośnikiem kolei wąskotorowej. Jak go słucham, wydaje mi się, że o kolei wie wszystko :-). Zna wszystkie odcinki linii wąskotorowych w Europie i wie dokładnie jak się nazywają, jakie są długie, przez co i gdzie biegną i w końcu jakie są szerokie. Heh, pasja godna podziwu. No a jak odnieść się do kwoty biletu, która na pierwszy rzut oka wydała mi się dość wysoka, to już podzielona przez ilość pokonanych tras nie wygląda tak strasznie. To coś niczym tanie latanie, czyli można rzec Lubie To ! 


Gdzieś po siedmiu godzinach podróży docieramy na główny dworzec kolejowy w Sofii. Sam dworzec spory, choć wrażenie nijakie. Komunistyczna budowla, wielkie powiedziałbym "nieprzyjazne przejścia podziemne" jak dla mnie w dodatku byle jak zagospodarowane. Pierwsza ocena miasta już od samego dworca raczej negatywna. Choć jak się bliżej przyjrzeć blisko 1,5 milionowej stolicy nie jest aż tak źle, jak się wydaje na początku. Mapa Sygic pokazuje mi odległość do hostelu w zasięgu nóg, więc nie korzystam z żadnej komunikacji. Po drodze spotykam parę rodaków, którzy zmierzają również do Elegance Hostel. Przyjechali tu z Burgas stopem w nieco krótszym czasie jak ja. Okazuje się, że wybrali się na podbój Bałkanów do kilku krajów we czwórkę i są przygotowani, śpiwory, namioty itd. Wylądowali w Burgas i Sofia jest ich pierwszym przystankiem, tu docierają parami i zatrzymują się w hostelu, aby w specjalnie na ta okazję zaprojektowanych koszulkach z flagi państw, które chcą odwiedzić wyruszyć dalej. Jeszcze podczas krótkiego spaceru do hostelu, okazuje się, że druga para też jest już w Sofii. Znaczy stop w Bułgarii działa :-).

Na Sofię przeznaczyłem dwa pełne dni. Tyle mam czasu zanim wyruszę w drogę powrotną do Polski z Wizz Air. Rzecz jasna z przesiadką (Bergamo we Włoszech), bo póki co Wizz nie lata bezpośrednio z Sofii do naszego kraju, a szkoda bo chętnych zapewne nie zabrakłoby. 


Stolica Bułgarii usłana jest obiektami sakralnymi. Można tu znaleźć zarówno sobory jak i prawosławne cerkwie, ażeby je ogarnąć trzeba trochę czasu poświęcić, bo nie są obok siebie, a w dodatku atrakcyjne. Oglądam tylko te, na które się natknę przypadkiem, zwiedzając miasto metodą przed siebie. Przynajmniej tak wygląda mój pierwszy dzień w mieście. Wędrując docieram przed Pałac Prezydencki, gdzie wystawiana jest warta honorowa, a w podwórzu wielkiego gmachu znajduje się Cerkiew Św. Jerzego.


Cerkiew Św. Jerzego to jeden z najstarszych budynków położonych w Sofii. Obiekt z czerwonej cegły to pozostałość po antycznej osadzie Serdica pochodzącej z początku IV wieku n.e. W środku jest kilka fresków z okresu pomiędzy wiekiem XII a XIV. Aktualnie obiekt służy jako cerkiew, ale i muzeum.

  Bułgaria, Sofia - Cerkiew św. Jerzego

Bułgaria (България) to ponad 7-milionowy kraj w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego. Od wschodu graniczy z Morzem Czarnym, a od zachodu z Serbią i Macedonią, zaś północną granicę stanowią Grecją i Turcja. Blisko 70 procent kraju to góry i wyżyny, co w połączeniu z położeniem nad Morzem Czarnym stanowi jedną wielką atrakcję turystyczną. Bułgaria to także jeden z niewielu brakujących mi elementów w układance, w której sukcesywnie realizuje marzenie: "odwiedzić wszystkie państwa Europy". Przy okazji flaga Bułgarii zdobyta !.

Bułgaria, Sofia - Ivan Vazov Teatr Narodowy


Przed teatrem mieści się niewielki, ale bardzo przyjemny park z przepięknymi fontannami. Po jednej stronie znajduje się Sofijska Galeria Sztuki, a po drugiej Narodowa Galeria Sztuki (dawny pałac bułgarskich carów). Ta ostatnia zawiera sporą kolekcję współczesnego malarstwa i rzeźby zaaranżowana na ścianach i suficie co może naprawdę się podobać. Zaś druga część budynku to już Muzeum Etnograficzne.

Generalnie miejsce to jak i teren wokół jest bardzo urokliwe, warte odwiedzenia. W niedzielny wieczór, kiedy kierowałem się na autobus na lotnisko miałem okazję zobaczyć i posłuchać właśnie tutaj muzyki z dużej sceny. Koncert wyraźnie pod  patronatem Coca Coli odbył się 14 września. Chyba nie była z okazji Dzień Jedności Narodowej (Ден на съединението на България, ten jest 6 września), czy też Święta Niepodległości (Ден на независимостта ten jest 22 września). Jaka niebylaby to okazja miło było posłuchać jak i zobaczyć jak bawią się Bułgarzy, a bawią się ...Rzeźby, pomniki w sąsiedztwie Teatru Narodowego Sofijskiej Galerii Sztuki i Narodowej Galerii sztuki A to już fotki z przygotowań do i imprezy plenerowej 14 września 2014'.  


 Pomnik "minionej epoki" (właściwie sam nie wiem co to takiego) :-)


 Wystawa plenerowa

Moim ulubionym miejscem wypoczynku, niemal w centrum Sofii stał się znajdujący się na ogromnym placu, otoczony parkiem - pomnik Armii Czerwonej (poświęcony żołnierzom radzieckim). Przedstawia on na wysokim filarze trzy figury: tryumfujący czerwonoarmista, a po jego prawej i lewej stronie mężczyznę i kobietę symbolizujący naród Bułgarów. Pomnik ma 37 metrów wysokości, jest raczej zaniedbany, ale stanowi atrakcje zarówno turystyczną jak i miejsce spotkań miejscowej młodzieży, która z racji lokalizacji w jego okolicy licznie spędza czas. Byłem świadkiem "grubej imprezy zdaje się studenckiej, której liczna grupa urządziła tutaj sobie prawdziwe party przy latynoskiej muzyce.

Przed wejściem na plac od strony Uniwersytetu znajdują się dwie duże wieloosobowe rzeźby, a częścią całego monumentu jest płaskorzeźba, która rozsławiła go w związku z kryzysem ukraińskim, bowiem w lutym 2014' nieznani sprawcy pomalowali flagę wyrzeźbioną za plecami postaci  i samą centralną postać płaskorzeźby na flagę Ukrainy. W dzień Święta Niepodległości w Bułgarii, tj. 22 września, w tydzień po moim powrocie z Sofii pomnik stał się chyba najbardziej słynny na świecie, bowiem piszą i mówią o nim liczne media.
Oprócz ukraińskich barw znalazły się polskie. W dodatku na pomniku pojawiły się napisy, miedzy innymi 'Krym 2014" oraz "Putin do domu !". Polskie ..., a to za sprawą 64 rocznicy wydania rozkazu o mordzie katyńskim, którego ofiarą padło ponad 22 tysiące obywateli polskich, w tym: urzędników państwowych, oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

 

 Bułgaria, Sofia - Sofia University "St. Kliment Ohridski"

Bułgaria, Sofia - Sobór Św. Aleksandra Newskiego

Sobór Św. Aleksandra Newskiego to Cerkiew wzniesiona na polecenie cara rosyjskiego Aleksandra II. Ukończoną budowę w roku 1912 rozpoczęto 30 lat wcześniej.  W jej wnętrzu można podziwiać niezwykłe ale i piękne freski, a jej projekt charakterystyczny jest dla stylu neobizantyjskiego.

  


Obok Soboru Św. Aleksandra Newskiego oraz jednego z pomników narodowych Bułgarii znajduje się mały bazar. Oprócz wielu pamiątek kultu religijnego znajduje się tu sporo przedmiotów z okresu dotychczasowych światowych wojen. Po całym placu wokół Soboru przemierzają turyści z całego świata. Podjeżdżają tu liczne autokary, a z nich co rusz wylewają się wręcz rzesze amatorów poznawania historii miasta i jej atrakcji. Tutaj też zauważam liczne patrole policji przygotowanej na każda sytuację.
 


Dobrym rozwiązaniem w Sofii jest zakup biletu dobowego za 4 BGN (8,60 PLN), który pozwala nam się swobodnie poruszać różnymi środkami komunikacji miejskiej od tramwaju po metro. Można wówczas odwiedzić odległe miejsca, a na bilecie linią 84 dojedziemy, aż do samego portu lotniczego. Lotnisko Sofia "Wrażdebna" (SOF) (bułg: Летище София "Враждебна"), to międzynarodowy i największy w Bułgarii port lotniczy położony ok. 9 km od centrum miasta. Lotnisko posiada 2 terminale. Pod  Terminal I (mapka), z którego korzystają tanie linie lotnicze Wizz Air podjeżdża wspomniany autobus linii 84, a pod ten większy i nowszy Terminal II (mapka) dodatkowo autobus linii 284. Koszt jednorazowego przejazdu 1 BGN (2,15 PLN). Dodatkowo kursują małe autobusy wahadłowe linii 30, która łączy dwa terminale z centrum i największą dzielnicą mieszkaniową miasta Lyulin. Pomiędzy terminalami jeździ też bezpłatny shuttle bus.

Na lotnisko dotarłem wieczorem, tu spotykam znajomych z hostelu, którzy podobnie jak ja tyle, że z przesiadką w Malmö lecą do Polski. Zamiast spać, spędziliśmy parę godzin na pogawędkach o podróżach i mam nadzieje, że zrealizują swoje liczne marzenia i plany podróżnicze. No i chyba nie zdążyłem podziękować za wyśmienitego drinka, a więc dziękuję :-).  


Nie wiem czy Sofia to miasto, które kogoś szczególnie ujmie, ale z pewnością warto odwiedzenia ją choć raz. Osobiście mimo nieprzychylnego nastawienia na początku mojej wizyty, wyjeżdżam stąd pełen optymizmu i chętnie tu powrócę, choćby po to, aby obejrzeć to co mi umknęło, a może z czasem to co się zmienilo.  Przydatne info / polecane linki:
-----------------------------------------
Waluta: BGN (lew bułgarski) 1 lew = 100 stotinek = 2,41 PLN (aktualny kurs)
http://24timezones.com/pl_zegar/bulgaria_czas.php (link) - czas lokalny 
http://www.sofia.bg/en/index_en.asp (link)
http://www.sofia-airport.bg/ (link) - lotnisko w Sofii
http://www.przewodniki-online.pl/bulgaria/turystyka/sloneczny-brzeg/burgas (link)


Orientacyjne koszty:
----------------------------
Elegance Hostel (2 noce, pok. 8 os.) - € 14 (59 PLN)
bilet dobowy na komunikacje miejską 2 x 4 BGN (17,20 PLN)
Wizz Air - Sofia (SOF) - Bergamo (BGY) - 128 PLN
Wizz Air - Bergamo (BGY) - Warszawa (WAW) - 63 PLN
NeoBus - Warszawa - Tarnobrzeg - 1 PLN
Więcej zdjęć ze: Sofia (Bułgaria) 

Relacja z jednej podróży: Burgas, Nesebyr, Słoneczny Brzeg

Zdjęcia z: BurgasSłoneczny Brzeg, Nesebyr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz