czwartek, 11 września 2014

Sunny Beach (Bułgaria) - W kurorcie Morza Czarnego


Słoneczny Brzeg  (Sunny Beach)  bułg. Слънчев бряг to "Las Vegas Europy Wschodniej" - największy i najbardziej popularny kurort Bułgarii na  wybrzeżu Morza Czarnego. Znajdziemy tu setki hoteli i restauracji, kluby nocne, kasyna, dyskoteki i parki rozrywki. Słoneczny Brzeg leży w gminie Nesebyr, tj. ok. 35 kilometrów na północ od Burgas, a od Nesebyr dzieli go "rzut kamieniem". No może realnie kamieniem nie dorzuci, ale z pewnością można plażą spacerkiem dojść do piaszczystych plaż tej miejscowości. Możliwa jest też opcja autobusem miejskim. Do Słonecznego Brzegu podczas dwudniowego pobytu w Nesebyr udałem się linią 1 kursującą średnio co 15 - 20 minut, a koszt biletu to 1,30 BGN (2,80 PLN). Właściwie tylko dlatego aby przejechać przez kurort i zobaczyć co ma do zaoferowania. Autobus kończy bieg na dworcu w Słonecznym Brzegu. Miejscowość jest dość rozciągnięta, ale wszędzie dojdzie spokojnie na piechotę.


Bułgaria, Słoneczny Brzeg - Dworzec AutobusowyJak dla mnie największą atrakcją była ciągnąca się (na prawo przy wejściu na pomost) do samego Nesebyr piaszczysta plaża, gdzie co jakiś czas znajdowały się stanowiska ratowników i nieskończona ilość parasoli i leżaków (koszt wypożyczenia 8 BGN).  Drugą stronę odpuściłem, bo nie była mi po drodze. Zapewne oferuje podobną ładną i przyjemną dla turysty plażę, dlatego są one tak bardzo popularne. Chyba warto też wspomnieć, że przy licznych stanowiskach ratowniczych powiewają zwykle zielone flagi, co świadczy o sprzyjających warunkach dla turystów do rozkoszowania się urokami Morza Czarnego.


Jadąc z lotniska można dostać się tu autobusem linii 10 przez Rawdę i Nesebyr za 6 BGN. Przystanek znajduje się po drugiej stronie ronda (w lewo patrząc od przystanku, z którego odjeżdża autobus linii 15 do Burgas). Z kolei jadąc z Burgas cena jest podobna a dojedziemy tu linią 3. Tu podobnie jak wszędzie obowiązuje zasada: nie szukaj biletu, bilet sam znajdzie Ciebie :-). Konduktorzy zadbają, aby ten kto wsiadł do autobusu dokonał zapłaty za przejazd. Zatem możemy zająć wygodnie miejsce i bez problemu czekać na konduktora, który w odróżnieniu od naszego wyobrażenia nie sprawdza biletów, a je sprzedaje. 
       
Dochodząc do przecinającą plażę "droga kolejową do nikąd" (wyrasta z plaży a kończy się kilkadziesiąt metrów w wodzie) dochodzimy do miejsca gdzie na ok. 100 - 150 metrach długości (granica raczej umowna) rozciąga się plaża nudystów. Co ciekawe nie jest ona jakoś specjalnie schowana jak to zwykle bywa, a wręcz przeciwnie. Każdy, kto chce pieszo przemierzyć brzegiem w stronę Nesebyru czy odwrotnie musi przez nią przejść.  Zdjęć zrobionych w nocy mój aparat nie ogarnął, zatem nie prezentuje, aby nie zniechęcić do dalszego oglądania prezentowanych fotek :-). Przydatne info:
----------------------------------
Waluta: BGN (lew bułgarski) 1 lew = 100 stotinek = 2,41 PLN (aktualny kurs)
http://24timezones.com/pl_zegar/bulgaria_czas.php (link) - czas lokalny 


Orientacyjne koszty:
----------------------------
Autobus: Nesebyr - Słoneczny Brzeg - 1,30 BGN ( 2,80 PLN)Więcej zdjęć ze: Słoneczny Brzeg (Bułgaria) 

Relacja z jednej podróży: Burgas, Nesebyr, Sofia

Zdjęcia z: Burgas, Nesebyr, Sofia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz