sobota, 22 sierpnia 2015

Newcastle - W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej


Newcastle upon Tyne (UK) Gateshead Millenium Bridge (oraz w tle)  Tyne Bridge

Istnieje spora zależność między tym w jakim stopniu podoba mi się dane miejsce (na ile jest ciekawe, czy też interesujące), a tym ile robię tam zdjęć. I tak w przypadku Newcastle, które odwiedzam po paru latach ponownie aparat pracuje intensywnie, bo wszędzie wydaje się mi - nadarza się niecodzienna okazja do zrobienia fajnego zdjęcia :-). Niektóre miejsca pamiętam dokładnie, a inne jak przez mgłą, ale miasto ogólnie wciąga. Wizualnie jedno z ciekawszych miejsc jakie odwiedziłem podczas letnich wypraw z Edynburga Megabus-em. Odległość między Edynburgiem a Newcastle  to ok. 180 km, a więc nie tak daleko, aby się tu wybrać i pozwiedzać, ale wystarczająco, aby zmienić krainę ze Szkocji na Anglię.  


Angielskie miasto Newcastle upon Tyne leży nad rzeką Tyne, nieopodal ujścia do Morza Północnego. Nazwa miasta pochodzi od średniowiecznego zamku wybudowanego na miejscu Pons Aelius przez Roberta II Krótkoudego. Jako, że przez miasto płynie rzeka znajdują się na niej mosty, które z kolei oprócz funkcji łączących oba brzegi stały się sporą atrakcją. Jedną z nich jest pierwowzór mostu portowego z Sydney - wieki zielony Tyne Bridgektóry stał się już symbolem miasta. Budowla ze stali z roku 1928 ma rozpiętość przęsła 162 m i jest tym samym, najdłuższą tego typu konstrukcją na Wyspach Brytyjskich, a jego łączna, całkowita długość to 389 m. Jest też jedną z najwyższych konstrukcji w mieście co umiejętnie wykorzystano, aby w roku 2012 zawiesić tam największe w wyspach pierścienie olimpijskie. Z kolei najstarszy w mieście most to kolejowo - drogowa konstrukcja notabene z roku 1849 High Level Bridge. Ciekawym mostem jest również Most Obrotowy Swing Bridge. Ten z kolei zlokalizowany pomiędzy dwoma pierwszymi (Tyne Bridge a High Level Bridge) pochodzi z roku 1876. Jego przęsło na wspornikach długości 85,6 m z centralną osią obrotu 360° pozwala przepuszczać jednostki wodne po obu jego stronach. 

Nie tylko moją uwagę zwraca również most Gateshead Millenium Bridge. Stosunkowo nowa budowla, bo otwarty w roku 2001 most zyskał sympatię ze względu na swoje walory wizualne stał się szybko jednym z najbardziej rozpoznawalnym symboli miasta. Warto poświęcić czas i przyjrzeć się konstrukcji uchylanej dla jednostek wodnych przepływających przez rzekę. Widok naprawdę interesujący, a wiem bo miałem okazję to zobaczyć. Uchylanie mostu do pozycji 40° to tylko ok. 4,5 minutowy "spektakl" przypominający mrugnięcie. Stąd też pochodzi jego przydomek "Most Miga Eye".
Newcastle stanowi również siedzibę klubu piłkarskiego Premier League, Newcastle United F.C. Atrakcji w mieście jest znacznie więcej, ale jednodniówka nie wystarczy aby je wszytskie ogarnąć. Dodrą informacja jest też fakt, że miasto ma także swój port lotniczy. Zaledwie 11 km od centrum miasta leży Newcastle International Airport (NCL). Zapraszam zatem do Newcastle :-)   


  
Ciekawe / przydatne linki:
-----------------------------
http://www.newcastlegateshead.com (link)
http://www.newcastleairport.com (link)
Atrakcje Newcastle (link)


Orientacyjne / poniesione koszty:
-----------------------------------------
MegaBus - Edynburg - Newcastle - Edynburg - 2 GBP


Więcej zdjęć z: Newcastle (UK)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz