sobota, 8 sierpnia 2015

Manchester (UK) - W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

 


Przy zwiedzaniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nie można pominąć Manchesteru. To jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Położony 335 km od Londynu, a 50 km od Liverpool u podnóża niskich gór Pennińskich nad rzeką Irwell. Wielki Manchester skupia u siebie siedziby najpotężniejszych brytyjskich przedsiębiorstw i kilkudziesięciu największych światowych banków. Od strony turystycznej jest jednym z najbardziej pożądanych przez zwiedzających miejsc do odwiedzenia. 

Jako ciekawostkę warto dodać, że w roku 1830 linia kolejowa łącząca Manchester z Liverpoolem była pierwszą kolejową linią pasażerską na świecie. I właśnie w Manchester Castelfield znajduje się najstarsza stacja kolejowa na świecie, która obecnie jest częścią Muzeum Kolejowego. 

Poza tym do najważniejszych zabytków i ciekawych miejsc w mieście należą:

- gotycki ratusz,
- Royal Theatre i Free Trade Hall z XIX w. (Peter Street),
- budynki w stylu wiktoriańskim (Barton Street),
- budynki w stylu gregoriańskim (St John Street),
- katedra gotycka z XV wieku
- Muzeum Nauki i Przemysłu 
- Muzeum Manchesteru City
- Muzeum Manchester United F.C. (jeden z najbardziej utytułowanych brytyjskich klubów piłkarskich, który zdaje się między innymi dwudziestokrotnie został mistrzem Anglii. Ponadto jest jedną z najbogatszych a zarazem najpopularniejszych drużyn piłkarskich na świecie.     
W moim odczuciu Manchester zasługuje na miano ciekawego miasta. Mimo, że miejscami tłoczno, a przybycie tu wymagało ode mnie poświęcenia MegaBus-em 6 godzin w jedną stronę warto tu zajrzeć i spędzić przyjemnie czas odkrywając nowe, a zarazem odpoczywając od codzienności.      Ciekawe / przydatne linki:
-----------------------------
http://www.visitmanchester.com (link)
http://www.leeds-city-guide.com/manchester (link)Orientacyjne / poniesione koszty:
-----------------------------------------
MegaBus - Edynburg - Manchester - Edynburg - 2,50 GBPWięcej zdjęć z: Manchester (UK)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz