poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Granada (Hiszpania) - Duma hiszpańskiej turystykiJednego dnia (aby nie wkradła się monotonia) po rozpoznaniu sytuacji gdzie jak i za ile można pojechać wybrałem się do Granady (nazywanej też Grenadą) jednej z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii. Stolica prowincji Granada, w regionie Andaluzji słynna jest z pięknego położenia, licznych zabytków i efektownych krajobrazów, a szczególny urok Granady polega na tym, że można jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, a za niedługo kąpać się w Morzu Śródziemnym na Costa del Sol, które oddalone jest zaledwie o kilkadziesiąt km. Południowa Hiszpańska Granada położona jest w dolinie rzeki Genil w Górach Betyckich. Niezwykłe wrażenie (widoczny z jednego ze wzgórza Granady) robi surowy masyw Sierra Nevada (3478 m n.p.m.), znajdujący się zaledwie 30 km od miasta. 
Do niezwykle interesujących miejsc można zaliczyć wzgórza Albacín i Sacromonte.

"Jak znaleźć się w Maroku, będąc w Granadzie? Proste - wystarczy odwiedzić Calle Calderería (zwaną też Calle de Tetera) u stóp Albaicínu. Marokańskie sklepiki wylewają się tu na ulice, oferując chustki, torby, biżuterię, latarenki, fajki wodne, zestawy do picia herbaty i wiele innych intrygujących przedmiotów, wszystko przy dźwiękach arabskich przebojów i zapachu dziwnie przypominającym haszysz. Nic dziwnego, że tą okolice nazywa się małym Marokiem".  (artykuł)Na przeciwległym wzgórzu wznosi się jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Granady -  Alhambra.

"Alhambra (arab. al hamra, dosł. "czerwona") – warowny zespół pałacowy w Grenadzie w andaluzyjskim regionie Hiszpanii, zbudowany w latach 1232–1273 i rozbudowywany do XIV wieku. ... Zabytek arabskiego budownictwa w Europie. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife – letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Wewnątrz jest Patio de los Leones (podwórze lwów) z wodotryskiem opartym na 12 lwach; do dziedzińca tego przylegają 4 sale: jedna z nich, Sala de las Dos Hermanas (sala dwóch sióstr), zwana tak z powodu dwóch jednakowych płyt marmurowych w podłodze. Dziedzińce okolone cienistymi kolumnadami; wiele chłodnych zakątków, ogródki z płynącą wodą, na zewnątrz zaś balkony, z których roztaczają się widoki. Ornamenty przedstawiają wersety Koranu.

Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii. Do roku 1492, w którym została zdobyta, była siedzibą emirów Grenady. Przez długi czas służyła za więzienie, później (w XIX w.) została odbudowana z zachowaniem pierwotnego stylu. Proporcje elementów twierdzy opierają się następującej zależności matematycznej. Podstawą wszystkich elementów (budynków, elewacji) jest kwadrat oraz kolejno tworzone prostokąty o podstawie równej bokowi kwadratu i wysokości równej przekątnej poprzedniej figury. Wysokości kolejnych figur tworzą wtedy ciąg. Twierdza Alhambra została w 1984 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO".(źródło: Wikipedia). Koszt zwiedzania Alhambry to aktualnie 14 EUR. Czy warto ? nie wiem w samym kompleksie nie byłem, bowiem zegarek podpowiada mi że powinienem wracać, aby dotrzeć na dworzec na czas. Trasa powrotna zajmie mi z pewnością ponad godzinę, a za dwie odjeżdża mój autobus, a i po drodze sporo do zobaczenia. Z pewnością w Granadzie więcej niż jeden dzień też byłoby co robić.Inne atrakcje Granady to:

 • Alcazaba, zamek, najstarsza część Alhambry, stoi wysoko na górskiej ostrodze nad rzeką Darro.
 • Pałace, kompleks pałacowy składający się z kilku części:
 • Pałac Karola V, największy obiekt w kompleksie Alhambry, uważany za najpiękniejsze dzieło renesansu poza Włochami. Zbudowany w XVI w. na podstawie projektu hiszpańskiego architekta Pedra Machuca, jako "znak zwycięstwa" chrześcijaństwa, finansowany ze specjalnie utworzonego podatku płaconego przez Arabów. Jest to monumentalna budowla z galeriami i dwukondygnacyjną kolumnadą wokół okrągłego dziedzińca wewnętrznego. Fasada zewnętrzna jest utrzymana w stylu renesansu toskańskiego. W pałacu znajdują się dwa muzea: Muzeum Archeologiczne, gdzie przechowywane są znaleziska z Alhambry; Muzeum Sztuk Pięknych oferuje przegląd malarstwa szkół związanych z Grenadą oraz gromadzi dzieła pochodzące z rozwiązanych klasztorów Grenady.
 • Generalife, na górnym zboczu Alhambry rozpościera się zespół ogrodowy z pawilonami, który był letnią rezydencją emirów mauretańskich. Obecnie jest wspaniałym przykładem islamskiej sztuki ogrodowej.
 • Katedra Santa María de la Encarnación, gotycko-renesansowa z XVI–XVIII w.; wnętrze o dł. 116 m, szer. 67 m, pięcionawowe, bogato zdobione rzeźbami, obrazami i wyposażone w dzieła sztuki.
 • Klasztor kartuzów z kościołem, z XVI-XVII w., z zakrystią w stylu churrigueryzmu z XVIII w.; zaliczany do arcydzieł architektury barokowej.
 • Klasztor św. Hieronima (hiszp. Monasterio de San Jerónimo), budowa rozpoczęta na polecenie Królów Katolickich w 1496[2]. Karol V wydał rozporządzenie żeby klasztor został poświęcony pamięci zmarłego wybitnego dowódcy wojsk hiszpańskich, wicekrólowi Neapolu Gonzalo Fernándezowi de Córdoba. Zwłoki księcia zostały złożone w tym klasztorze. Klasztorowi nadał ostateczny kształt Diego de Siloé, główny architekt budowy od 1528 roku.
 • Kościoły: San Pedro, San Pablo, Santa Ana.
 • Pałace: Casa del Cabildo Antiquo (dawna szkoła wyższa z czasów Maurów); pałac arcybiskupów z XVII w.
 • Kamienice: Corral de Carbon, Casa de los Tiros, Casa del Castri.
 • Albaicin, stara zabytkowa dzielnica z klimatem mauretańskiej Grenady.
 • Most Arabski na rzece Genil znajduje się w mieście Granada, nad rzeką Genil, przy zbiegu z rzeką Darro. Most ten został zbudowany w połowie XII wieku. Również znany jako Most Romański (Puente Romano). W roku 2007 został ogłoszony Dobrem Dziedzictwa Narodowego.
 
  Hiszpania, Granada: Katedra 

 Na ulicach Granady bardzo często widać liczne grupki ludzi przemieszczające się od knajpki do knajpki i świętujące jakieś wydarzenia: wieczór panieński, kawalerski urodziny czy też inne. Charakterystyczne jednakowe stroje wyróżniają przynależność do grupy. W wielu uliczkach właśnie po strojach można odnieść wrażenie, że połowa to ci, którzy coś świętują, a Granada jest ich oazą.


Podsumowując wizytę w Granadzie posłużę się przysłowiem znanym w Hiszpanii: "Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział" - stwierdzenie wydaje się być prawdziwe. Miasteczko ma wiele obliczy a każdy znajdzie i zatrzyma się tam gdzie mu najbardziej pasuje. Warto odwiedzić to miasto, warto poczuć ten niepowtarzalny i niemal niespotykany w Europie klimat. Pewnie zabawiłbym w mieście dłużej, ale wyjeżdżając z Malagi zakupiłem bilet powrotny, aby się nieco zdyscyplinować. przydatne linki:
--------------------------
http://www.aena-aeropuertos.es/csee/Satellite/HomeAenaAeropuertos/en/Home.html (link) info np. o komunikacji z lotnisk w Hiszpanii)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grenada_(miasto_w_Hiszpanii) (link)


orientacyjne koszty:
--------------------------
autobus Malaga - Granada - Malaga - 22,86 EUR (96 PLN)
 

Więcej zdjęć z: Granada oraz Malaga,  Torremolinos

Relazja z: Malaga, Torremolinos

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz