niedziela, 25 maja 2014

Edynburg - Szkocja (UK) - W Starym Kopciuchu - Maj 2014'

Z easyJet z Reykjaviku (KEF) przyleciałem do Edynburga (EDI) o północy. Ponownie zawitałem w Szkocji. To w pewnym sensie miasto, z którym kojarzą się mi pierwsze moje loty samolotem. Wprawdzie rejs upadłego już Centralwings na trasie Warszawa - Edynburg nieoczekiwanie zakończył się w Glasgow (z powodu dużej mgły), ale może właśnie dlatego między innymi Szkocja znalazła szczególne miejsce w mojej pamięci. Z samego rana postanowiłem w pełni wykorzystać jeden z dwóch pełnych dni jakie miałem na częściowe przypomnienie sobie i zobaczenie tego, czego jeszcze w Edynburgu nie widziałem. Jako, że nocowałem na obrzeżach miasta zakupiłem day ticket (3,5 GBP) aby się bez krępacji poruszać po mieście i z samego rana pierwsze co, uderzyłem na Arthur's Seat. "(Góra Artura, Fotel Króla Artura) jest najwyższym szczytem Parku Holyrood, położonym w centrum Edynburga (nazywanym niegdyś: "Starym Kopciuchem"). Wzniesienie jest jednym z symboli tego miasta. Szczyt porośnięty jest w dużej części dziką roślinnością.

Wznosi się na wysokość 251 metrów, skąd doskonale widać panoramę miasta i zatoki Forth. Jest to bardzo popularne miejsce spacerowe, oddalone zaledwie o 1,5 km od edynburskiego zamku. U stóp wzgórza, od strony północnej, znajduje się szkocka rezydencja królowej brytyjskiej (Pałac Holyrood) oraz szkocki parlament.Nazwa wzięła się z legendy, według której Król Artur przyglądał się stamtąd zakończonej porażką bitwie swej armii z Piktami." (Wikipedia). Wejście na szczyt nie jest wyczynem alpinistycznym, ale pozwala zrelaksować się zwłaszcza jak trafimy na dobra pogodę, choćby taką jaka mnie się przytrafiła. Na wzgórzuach i towarzyszących terenach spędziłem znaczną część dnia delektując się naturą i krajobrazem.

  
Edynburg to miasto wygasłych wulkanów 

"Edynburg z powodu swojej klasycznej architektury nazywany jest niekiedy “Atenami północy” lub też Rzymem, gdyż podobnie jak “wieczne miasto”, wybudowano go na siedmiu wzgórzach- Castle Hill, Calton Hill, Arthur’s Seat, Corstophine Hill, Craiglockhart Hill, Blackford Hill i Braid Hills. Całości dopełnia pasmo górskie Pentland Hills znajdujące się na południowym zachodzie miasta. Cechą łączącą wszystkie wzgórza Edynburga jest ich plutoniczne lub wulkaniczne pochodzenie. Większość z nich zbudowana jest z twardej, wytrzymałej magmowej skały, która oparła się erozji lodowcowej, by pozostawić je stojące, jako wybitne cechy krajobrazu. Na terenie miasta znajdują się również inne struktury takie jak grzbiety, doliny, wąwozy i równiny. Obecny krajobraz Edynburga był kształtowany przez ponad 400 mln lat, jednak karboński okres aktywności wulkanicznej oraz czwartorzędowe zlodowacenia odegrały tutaj największą rolę". (źródło)

 


Schodząc ze wzgórza nie omieszkałem zaglądnąć do Szkockiego Parlamentu, który stanął mi na drodze. Tego dnia był udostępniony dla turystów (wejście free). Wrażenie jak najbardziej pozytywne. Warto będąc w okolicy tu zaglądnąć.
 
 Wielka Brytania - Szkocja, Edynburg: Parlament     

 
  Wielka Brytania - Szkocja, Edynburg: Pałac Holyrood (zachodnia fasada pałacu)

 
   Wielka Brytania - Szkocja, Edynburg: Pałac Holyrood

Pałac Holyroodhouse, powszechnie określany jako Pałacu Holyrood to oficjalna rezydencja monarchów brytyjskich w Szkocji. Położony na końcu ul. Royal Mile, która w górę (między innymi) prowadzi do zamku (Edinburgh Castle). W obecnej formie pałac powstał w XVII wieku, ale jego początki sięgają jeszcze roku 1128, kiedy tu znajdowało się opactwo o nazwie Holyrood (czyli Święty Krzyż). W rezydencji, w pałacu Holyrood Królowa Elżbieta na początku każdego lata spędza tydzień. Tu wykonuje szereg oficjalnych zobowiązań i ceremonii. Na prawo od głównego wjazdu do Pałacu Holyrood wznosi się budynek Holyro od Free Church of Scotland z roku 1850 r., oraz znajdująca się obok siedziba Duchess of Gordon's School (Szkoły Księżnej Gordon), które to budowle decyzją królowej Elżbiety II zostały przeznaczone na siedzibę Queen's Gallery i od roku 2002 prezentują publiczności dzieła sztuki z królewskich zbiorów. Oczywiście nie za darmo :-).

Pałac Holyrood, Queen's Gallery, Yacht Britannia czy wiele innych są nie małym źródłem dochodów rodziny królewskiej. Obecnie Yacht Britannia stoi, zacumowany na stałe przy Terminalu Oceanicznym w porcie Leith, gdzie udałem się komunikacją miejską (np. linia 22) w ramach day ticket. W praktyce terminal to budynek w którym znajduje się kino, mnóstwo butików, sklepów, barów, restauracji i wejście na Yacht Britannia. Dojścia do samego jachtu, aby zrobić jakąś przyzwoita fotkę nie znalazłem.


Pomost, który znajduje się po prawej stronie od budynku jest w opłakanym stanie i jest zamknięty. Nawet zastanawiałem się czy Królowej nie stać ?, (ale chyba to raczej kwestia portu) czy też zwyczajnie więcej zwiedzających zaglądnie do środka Brytanii pozostawiając za wizytę ponad 12 GBP. Jak na taką małą jednostkę uważam cena nieco wygórowana, przynajmniej jak na polski portfel. Powracam na starą część miasta.
Wiele sklepów i sklepików oferuje przeróżne pamiątki ze Szkocji. Mam jednak wrażenie, że nic się te wystawy nie zmieniły. Są ładne i przyciągające oko, ale też wręcz proste, a niekiedy odstraszające. Jak było kilka lat temu tak jest i teraz - jakieś pozytywnej ewolucji nie widzę - jakby w tym względzie czas się zatrzymał.

 
 

 
  Wielka Brytania - Szkocja, Edynburg - West Princes Street Gardens


 Wielka Brytania - Szkocja, Edynburg - Galeria NarodowaDrzwi wielu edynburskich muzeum stoją otworem do zwiedzających, tak jak np. Scotish National Gallery. Nie jestem jakimś fanem sztuki czy w ogóle obrazów, ale wystawy takie jak ta są odskocznią od zwiedzania samego miasta i urozmaiceniem spacerów, a przy tym rzucić okiem zwłaszcza jak są przyjemne dla oka nie zaszkodzi.Zgromadzone tu zbiory są bardzo chętnie oglądane. Przez muzeum przewijają się liczne tłumy od indywidualnych osób po duże zorganizowane grupy. Wielka Brytania - Szkocja, Edynburg - Edinburgh Castle
Jedno z pewnością w Edynburgu się nie zmieniło (i to bardzo dobrze). Poza wieloma atrakcjami miasta: zamek, parlament, muzea, piękne ogrody, różnorodne uliczki, pomniki czy ciekawe budowle zachowały się prawdziwe perełki. Tj. "uliczne talenty", ludzie którzy mają coś do powiedzenia zwiedzającym. Niekiedy prezentują prawdziwe show godne profesjonalnych artystów, co bawi, niekiedy cieszy i jest doskonałym wypełnieniem beztroskich spacerów po różnorodnych ulicach Edynburga - Szkockiego miasta licznych dorocznych imprez, wielu festiwali z których najsłynniejszymi są Edinburgh International Festival, Fringe (festiwale teatralne) oraz Military Tattoo (występy orkiestr wojskowych). Na te ostatnie najtańsze bliety kupimy za 25 GBP (najdalszy sektor) do 230 GBP (za bilet w skład którego wchodzi między innymi: dink powitalny, trzydaniowy obiad z winem, kawa, indywidualne podejście i spotkanie z zespołem Tattoo). Każdy kto tu przybywa do Edynburga znajdzie coś ciekawego dla siebie, no chyba, że nie chce :-).

Info praktyczne:

W dzień z lotniska do miasta jeździ autobus miejski linii 35 (1,50 GBP, lub day ticket 3,50 GBP). Można też pojechać bezpośrednim autobusem Airlink 100 za 3,50 GBP w jedną lub 6 GBP w dwie strony. W nocy jeździ co ok. 30 min N22 koszt 3 GBP.
Generalnie bilet poj. w dzień kosztuje 1,5 GBP, a day ticket 3,5 GBP. Natomiast po godz. 18 kupimy day & night ticket, który ważny jest do 4:40 AM dnia następnego za 3,50 GBP. W każdym z przypadków płacimy u kierowcy i trzeba mieć drobne (wyliczone pieniądze wrzucamy do skrzynki) bo kierowca nie wydaje reszty.
 

przydatne linki:
--------------------------
http://lothianbuses.com/timetables-tickets-maps/timetables/35 (link)
http://lothianbuses.com/timetables-tickets-maps/timetables/N22 (link)
http://info.podroze.gazeta.pl/temat/podroze/edynburg+atrakcje (link)
http://edinburghgeolsoc.org/downloads/arthursseatpolish.pdf (link)
http://www.travelin.pl/miasto/edynburg (link)
http://edynburg.lovetotravel.pl/ (link)


 
orientacyjne koszty:
--------------------------
easyJet k-Kelfavik (KEF) - Edynburg (EDI) - 98 PLN
easyJet Edynburg (EDI) - Kraków (KRK) - 122 PLN
taksi z lotniska - 13 GBP (67 PLN)
day ticket 2 x 3,50 GBP (36 PLN)
bus N22 na lotnisko (EDI) - 3 GBP (16 PLN)Więcej zdjęć z: Edynburg (Szkocja: UK)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz