czwartek, 22 maja 2014

Reykjavik (Islandia) - W nordyckim kraju lodu ... - Maj 2014'


Aby dotrzeć do Islandii musiałem się trochę pogimnastykować. Najpierw dojazd do Warszawy, skąd trzeba dojechać do Modlina (choć nie tanio to najwygodniej Modlin Bus. Z portu lotniczego Modlin (WMI) udaje się do Gdańska (GDN) 19 PLN, skąd kupiłem bilet na lot do Manchesteru (MEN) 114 PLN. Dojazd do centrum jest stosunkowo prosty. Na lotnisku trzeba się kierować na The Station i autobusem 43 dojedzie się do samego centrum - koszt 3 GBP. Na dojazd trzeba przeznaczyć minimum jedną godzinę. Inna opcja to dojazd miejską kolejką za 4 GBP - rozkład jazdy (link), która znajduje się między terminalami T1 i T2 (link). 
 
Ja nie korzystam z żadnej opcji, mam tylko kilkugodzinny stop i wylatuje do portu: Reykiavik-Keflavik (KEF) 149 PLN. Jeszcze tylko dojazd do stolicy Islandii i jestem u celu. Trasę z lotniska do Reykiaviku można pokonać flybus-em za 1950 ISK w jedną, bądź 3500 ISK w dwie strony. Reykjavik Excursions (link) to firma, która oprócz przewozów z i na lotnisko ma do zaoferowania również przeróżne wycieczki po atrakcjach Islandii. Mnie udaje się pokonać za free okazją wraz z dwójką Polaków poznanych w samolocie. Z drogi wylotowej z lotniska zabrała nas miła kobieta z Rumunii, która zapewne rozumie niskokosztowe podróże. Poznajemy pierwsze atrakcje miasta, w tym znajdujący się w centrum miasta: Kościół Hallgrímura wybudowany w latach 1945 - 1986. Nazwa kościoła pochodzi od imienia i nazwiska duchownego luterańskiego i jednego z islandzkich poetów - Hallgrímur Pétursson (1614 - 1674), który był także znaczącym wydawcą i tłumaczem religijnych psalmów i hymnów.

Islandia, Reykjavik: Kościół Hallgrímura

Kościół Hallgrímura to największy (74,5 m) i najbardziej stylowy ze wszystkich współczesnych kościołów w Islandii. Z uwagi na swoje położenie w centrum miasta stanowi dobry punkt orientacyjny i widokowy (wejście na taras widokowy kosztuje 700 ISK). 
Stąd możemy zobaczyć panoramę miasta i odległe wzgórza. We wnętrzu kościoła znajdują się imponujące organy piszczałkowe (1992), a przed świątynią znajduje się pomnik Leifa Erikssona - islandzkiego banity i założyciela osad normańskich na Grenlandii, a wg jednej z teorii pierwszego Europejczyka, który w 1000 r. dopłynął do Ameryki.


 Islandia, Reykjavik: Pomnik Leifa Erikssona przy Kościele Hallgrímura

 
 Waluta Islandii – Korona Islandzka (ISK), 100 ISK = ok. 2,70 PLN 
kurs (ISK) (link)

W oczy rzuca się również Perlan (budynek z lat 90-tych), wybudowany na potrzeby zaopatrzenia miasta w wodę pobieraną wprost z gorących źródeł. Architektonicznie zadano sobie trochę trudu, aby uzyskać imponujący efekt, co spowodowało że obecnie jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów miasta.

 
Islandia, Reykjavik:Perlan

 


W budynku znajduje się ogród zimowy (w którym rosną palmy, drzewa figowe i inne tropikalne rośliny), oraz  sklepy i ponoć ruchoma restauracja, która w ciągu godziny obraca się o 360°. Sam tego nie doświadczyłem bowiem w restauracji nie byłem, ale wewnątrz możemy podziwiać też różne wystawy i ekspozycje np. malarstwa czy ekspozycję muzeum figur woskowych. Na  szczyt kopuły prowadzą spiralne schody lub aby się dostać na górę można skorzystać z jednej z wind. Na najniższej kondygnacji umiejscowiona jest fontanna do której środkowej tulei liczni turyści próbują wrzucić na szczęście monetę. Przed budynkiem w towarzystwie żeliwnych postaci niemal każdy robi sobie pamiątkowe zdjęcie.
 
 
 


Korzystając z mapki udałem się na południe od ścisłego centrum miasta na plażę geotermalną Ylströndin Nauthólsvík nieopodal największego krajowego lotniska Reykjavik (RKV). Tu co rusz lądują / startują samoloty. Miejskie Lotnisko obsługuje także ruch rejsowy na Grenlandię i Wyspy Owcze. Plaża nie jest jakaś olbrzymia, ale nowa (2001) czysta i zadbana. Posiada zaplecze sanitarne, szatnie, bar i prostokątny zbiornik z wodą z gorących źródeł o temperaturze 38° C, w którym można się wylegiwać w promieniach słońca, a tuż przy brzegu znajduje się małe okrągłe jacuzzi. Co istotne plaża jest całkowicie bezpłatna (czynna codziennie od 15 maja do 31 sierpnia, w godz. 10.00-19.00). a nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.  
 
 

   
Wracając z plaży wstąpiłem do ciekawego obiektu po drodze, który zwrócił moją uwagę z daleka jeszcze będąc na tarasie widokowym kościoła Hallgrímura. Okazał się nim budynek Reykjavik University (link). Piękna szklano stalowa konstrukcja przestrzenna w środku, znajdująca się przy ul. Menntavegur. Ponoć w budynkach uniwersytetu i ściśle z nim związanego Instytutu Árni Magnussona w pilnie strzeżonych podziemiach znajdują się bezcenne rękopisy, w tym pokaźna kolekcja sag.

Islandia, Reykjavik:Reykjavik University

Poznani w samolocie Wojtek i Krzysztof następnego dnia udają się na kilkudniową objazdówkę wynajętym autem po wyspie. Nieco im zazdroszczę, a pisząc tę relację myślę sobie, że otrzymam obiecaną informacje o tym jak przebiegła wyprawa, bo nie ukrywam, że chętnie wybrałbym się na taką objazdówkę kiedyś. 

Miasto to nie to samo co niezwykłe piękno "w terenie" fascynującej Islandii. Mówią o tym liczne materiały reklamowe, mapki i  przewodniki, których można tu spotkać naprawdę sporo. Podróżując chyba nigdzie dotąd nie spotkałem takiej ilości materiałów reklamowych dostępnych free dla turystów. Ja pozostaje w Reykjaviku kwaterując  się w Hostelu B47 (link). Dużo wcześniejsza rezerwacja pozwala mi uzyskać całkiem przyzwoitą cenę 15 EUR za noc (śpiąc sam jak się okazało w pokoju 4 osobowym). Warunki bardzo dobre, dostęp do kuchni, WiFi, mogę polecić. Na obrzeżach miasta, co sprawdziłem choć w nieco gorszych warunkach można znaleźć noclegi poniżej tej kwoty. B47 od Kościoła Hallgrímura dzieli zaledwie 200 m, a nie w większej odległości znajduje się kompleks termalny. 

Wejście na basen i gorące źródła to jednorazowy koszt 600 ISK (ok. 16 PLN) niezależnie od długości pobytu (warto !). W obiekcie znajduje się też taras na którym można się opalać na znajdujących się tam leżakach. Mimo temperatury 12 stopni jaka spotkała mnie w Reykjaviku słoneczko jest łaskawe i nie czuje się zimna, a nawet można się nieco opalić. Wizyta w tym obiekcie jednoznacznie dała mi odpowiedź na pytanie, które przyszło mi na myśl podczas wizyty na plaży publicznej:  skąd u Islandczyków takie swobodne podejście do nagości. Każdy kto korzysta z szatni i natrysków bez żadnego skrępowania niezależnie od wieku rozbiera się do naga paradując po szatni (niekiedy wręcz prowadząc długie rozmowy ze znajomymi w stroju Adama). Przed wejściem do kompleksu personel udziela pouczenia, że aby skorzystać z prysznica musisz rozebrać pozbyć się całkowicie odzieży, a potwierdzają to informacje zamieszczone na tablicy ogłoszeń w kilku językach: w tym również w języku polskim :-). To zapewne nie tylko do turystów, ale licznej Polonii. W Reykjaviku nasz język tak samo często można usłyszeć na ulicach jak choćby w Londynie.   

Islandia, Reykjavik: Hostel B47

Sama Islandia zaliczana jest do krajów nordyckich, razem z: Danią, Szwecją, Finlandią, Norwegią, Wyspami Owczymi, Grenlandią, Laponią oraz Wyspami Alandzkimi. W jej skład wchodzi wyspa Islandia oraz kilka mniejszych wysp, a umiejscowiona jest na Oceanie Atlantyckim w Europie Północnej. Jej ukształtowanie określa się jako wyżynno-górzyste, a lodowce stanowią ok. 11%. Możemy tu spotkać gorące źródła, wulkany (w tym kilka czynnych), a typowym dla Islandii pejzażem są gejzery. Z wyspy do Szkocji jest 800 km, a do Norwegi ok. 1000 km, ale na Grenlandię tylko 290 km. To wszystko przyciąga coraz większe rzesze turystów, a obecna dostępność tanich przelotów zachęca do wyprawy w to miejsce, mimo nie najtańszych cen na miejscu. W miarę tanim sklepem jest sieć Bonus (tu miałem wrażenie, że język polski to jakby urzędowy :-). Zakosztowałem też lokalnego piwa. Cena nawet ok, ale raczej trzeba traktować go jak napój (zawartość alkoholu to zaledwie 2,25%). Chciałoby się powiedzieć na upalne dni ... w sam raz (tylko o nie raczej trudno). Zaś stolica Islandii Reykjavik jest najbardziej na północ położnym miastem świata, a od wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych leci się stamtąd zaledwie 5 godzin. I tu w myślach natychmiast zapala się zielona lampka. Ale tylko na chwilę i gaśnie, bo szybko schodzę na ziemię: bowiem jako "wielki sojusznik USA" mamy wizy, więc nie ma się co nakręcać, zostaję w Reykjaviku :-).

Islandia, Reykiavik - Całoroczny sklep z ozdobami świątecznymi

 


 

Choć wielkością znajdujące się w Reykjaviku pomniki nie dorównują tym napotkanymi w stolicy Macedonii, to jest ich w mieście sporo. Reykjavik prawa miejskie uzyskał jeszcze w roku 1786. Wówczas zamieszkiwało tam tylko 300 osób, dziś to ok. 120 tyś, a nazwa inaczej to "dymiąca zatoka". Nadali ją osadnicy, którzy obserwowali kłęby pary wodnej unoszącej się z gorących źródeł i nazwa wydawała się im jak najbardziej właściwa. 


Islandia, Reykjavik - Katedra Domkirkjan 

Katedra Dómkirkjan (luterańska) jej budowa przypada na lata (1789-1796), a później wielokrotnie odnawiana. To w tej katedrze po raz pierwszy wykonano hymn Islandii w roku 1874. W dobie dnia dzisiejszego członkowie parlamentu islandzkiego przed każdą sesją biorą tu udział w nabożeństwie.


Kościół Landakot (rzymskokatolicki) to bazylika katedralna pod wezwaniem Chrystusa Króla. Jej budowę rozpoczęto w roku 1919, a po 10 latach zakończono ustanawiając w świątyni administraturę apostolską Islandii. Wnętrze wyłożono granitową posadzką, a okna ozdobiono witrażami. Kościół posiada trzy dzwony nazwane na cześć Chrystusa Króla, Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa. W jego wnętrzu znajdują się trzy ołtarze z roku 1897, a XV-wieczny posąg Maryi z dzieciątkiem został koronowany przez samego Jana Pawła II (1989). Wewnątrz znajduje się okazała rzeźba przedstawiająca Jóna Arasona, ostatniego biskupa katolickiego, zamordowanego w roku 1550.
 
 
W Reykjaviku możemy znaleźć również wiele innych i ciekawych obiektów sakralnych.

 
  

Islandia, Reykjavik - The Sun Voyager

Islandia, Reykjavik - Urząd Miasta 

Urząd Miasta w Reykjavik (Ratusz - Reykjavik City Hall) - nowoczesny budynek na północnym brzegu jeziora Tjornin. Zbudowany częściowo na wodzie (z roku 1992). Aktualnie udostępniony do zwiedzania.

 Islandia, Reykjavik - Harpa
 
 Harpa jest to sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjaviku. Koncert inauguracyjny w obiekcie odbył się w dniu 4 maja 2011 roku. Struktura budynku Harpa składa się z ramy stalowej pokrytej geometrycznie kształtami szklanych paneli w różnych kolorach. Z racji swojej szklanej konstrukcji z każdej strony interesujący widok. Z zewnątrz okazała, w środku zadziwia, obiekt wart zobaczenia.  Islandia, Reykjavik - Zatoka i Port


 
Ciekawostki z Islandii:
 
 • Islandczycy to naród cieszący się najdłuższą średnią życia na świecie: mężczyźni żyją 80 lat, zaś kobiety – 83 lata. 
 • Islandczycy wypija więcej Coca-coli niż ktokolwiek inny na świecie.
 • Język islandzki jest najstarszym używanym językiem w Europie, a przy tym jednym z najtrudniejszych na świecie.
 • Na Islandii pierwszą kobietą prezydentem została wybrana w 1980 r. Vigdis Finnbogadottir.
 • Na Islandii, w miesiące letnie prawie przez całą dobę jest widno, dla odmiany w miesiące zimowe jest dłużej ciemno.
 • Na terenie Islandii stykają się dwie płyty kontynentalne: europejska i amerykańska, które oddalają się od siebie o kilka milimetrów rocznie.
 • Pierwszym europejczykiem, który przybył na kontynent amerykański był islandzki Wiking Leifur Eriksson w 1000 r.
 •  Reykjavik jest najbardziej na północ położnym miastem świata.
 • Od wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych z Islandii leci się zaledwie 5 godzin.
 • W Islandii nie występuje zjawisko analfabetyzmu. Czyta się bardzo dużo.
 • W książce telefonicznej osoby są wymienione w kolejności imion, a nie nazwisk. Dla ułatwienia zazwyczaj dodaje się wykonywany zawód.
 • Z kobiet, najbardziej znaną Islandką jest artystka Björk.
 • Z pięciu lodowców islandzkich trzy są największe w Europie. Właśnie przy jednym z nich Juliusz Verne umiejscowił swoją powieść „Podróż do wnętrza ziemi”.
 • Za sprawą ciepłego Prądu Zatokowego opływającego od południa, zimy w stolicy Islandii są dużo cieplejsze niż np. w Nowym Jorku.
 • Życie towarzyskie mieszkańców Islandii w dużej mierze toczy się w ciepłych, odkrytych basenach.

Będąc na Islandii, trzeba koniecznie zobaczyć Błękitną Lagunę (Bláa Lónio), największą atrakcję turystyczną tego kraju. Tak mówią wszelkie przewodniki. To w tej okolicy Hollywood kręcił swoje największe przeboje – „Batman: Początek”, „Lara Croft: Tomb Raider” czy przygody Jamesa Bonda. Obecnie Bláa Lónio odwiedza setki tys. turystów rocznie. Woda ma błękitny kolor i stałą temperaturę ok. 70° C, co umożliwia kąpiel przez okrągły rok. Taki też plan aby odwiedzić to miejsce w ostatnim dniu pobytu w Reykjaviku w drodze powrotnej na lotnisko. Tutejszy "rozkład jazdy" położył całkowicie mój plan. Błękitna Laguna znajduje się ok. 40 km od Reykjaviku, niemal po drodze do portu lotniczego Keflavik. Ostatni autobus z Bláa Lónio na lotnisko odjeżdża o godz. 15:00, podczas gdy lot do Edynburga mam o 20:30. Trzeba by najpierw słono zapłacić za dojazd i pobyt w tym miejscu, a następnie sporą cześć dnia zamiast cieszyć się urokami Błękitnej Laguny spędzić na lotnisku. Decyzja była oczywista - wizytę do Błękitnej Laguny pozostawiam na następny raz. Szybciej znajdzie się pretekst aby na Islandię powrócić :-).
 
Islandia, Port Lotniczy Keflavik (KEF)


przydatne linki:
--------------------------
http://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Keflavík (link)
http://reykjavik.lovetotravel.pl/ (link)
http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,4106720.html (link) - Artykuł o Islandii
http://www.travelin.pl/miasto/reykjavik (link)
http://waluty.onet.pl/isk-korona-islandzka,18910,821,0,11,profile-waluta-nbp (link) kurs (ISK)
http://www.bluelagoon.com (link)

http://live.mila.is (link) kamerka internetowa
http://www.kefairport.is/English/ (link)
orientacyjne koszty:
--------------------------
Ryanair Warszawa-Modlin (WMI) - Gdańsk (GDN) - 19 PLN
Ryanair Gdańsk (GDN) - Manchester (MEN) - 114 PLN
easyJet Manchester (MEN) - Reykjavik-Kelfavik (KEF) - 149 PLN
autobus bilet miejski - 350 ISK (9,50 PLN)
Hostel B47 - nocleg 2 x 15 EUR (130 PLN)
baseny termalne 2 x 600 ISK (33 PLN)
katedra (wyście na taras widokowy) - 700 ISK (19 PLN)
dojazd Reykjavik - Keflavik (KEF) - 1950 ISK (53 PLN)Więcej zdjęć z: Reykjavik (Islandia)


Relacja z dalszej podróży: Edynburg (Szkocja: UK) & więcej zdjęć z: Edynburg (Szkocja: UK)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz