wtorek, 7 maja 2013

EuroTrip 2013 "Wielka Majówka" część 4 Ryga (Łotwa)


Jak oczekiwaliśmy w  Rydze ładna pogoda, słoneczko. Lądujemy na Riga International Airport (RIX). Fokker F50 spisał się na medal, doleciał :-). Na lotnisku do dyspozycji pasażerów są między innymi: kantory wymiany walut i bankomaty, bary, sklepy, kawiarnie i restauracje, a także znajduje się poczta. W terminalu mamy dostęp do bezprzewodowego Internetu (WiFi). Ogólne wrażenie pozytywne. Port Lotniczy leży ok. 12 km na południowy - zachód od centrum miasta (mapka). Przystanek autobusowy zaś mieści się naprzeciw terminalu, za parkingami. Stąd do miasta kursuje autobus liniowy (nr 22), średnio co 15-20 minut i umożliwia bezpośredni dojazd z lotniska do centrum miasta (dojazd zajmuje pół godziny) za jedyne 0,60 LVL. Jeśli ktoś podróżuje z bagażem należy pamiętać, że obowiązuje tu dodatkowy i nieco droższy bilet na bagaż: 0,80 LVL, (no cóż luksus kosztuje).Z przystanku kierujemy się w stronę hostelu. Central Hostel Riga - E. Birznieka-Upisa iela 20 (płacimy 30 EUR / noc na 3 osoby). Lokalizacja jest dość dobra, jak się okazało 5 minut od centrum. Po drodze mijamy kilka ciekawych miejsc, między innymi Dworzec Główny stolicy Łotwy. Obecnie to nie tylko stacja kolejowa Riga Pass, ale też olbrzymie centrum usługowo-handlowe na miarę naszych czasów.  W hali głównej większość powierzchni zajmują ekskluzywne butiki, sklepy, kawiarnie i restauracje oraz pawilony handlowo-usługowe. W części przeznaczonej dla podróżnych znajduje się aż 15 kas biletowych (w tym dwie międzynarodowe) oraz informacja kolejowa. W podziemiach dworca znajdują się przechowalnia bagażu i toalety. Całość obiektu chroni wyspecjalizowana firma ochroniarska (nie ma "problemu bezdomnych" i nie wolno robić zdjęć. Jeśli ktoś ma zasobniejszy portfel na szczyt dworcowej wieży można wjechać windą i tam wejść do ekskluzywnej restauracji z widokiem na całe miasto lub do nocnego baru, który się tam znajduje. 

Ryga - czwarty punkt EuroTrip 2013

Central Hostel Riga - okazuje się całkiem przyjemny, zlokalizowany na pierwszym piętrze budynku, w każdym razie warty swojej ceny. Uprzejma pani organizuje nam śniadanie wcześniej niż to ustalone z uwag na nasz poranny wylot do Kopenhagi. Ale póki co ruszamy na miasto zobaczyć co kryją ulice Rygi :-)   

 Latvijas Nacionālā Opera (link)

 

 
 

Pomnik Wolności 
potocznie zwany Mildą
Wzniesiony w latach 1931-1935 
na miejscu pomnika przedstawiającego Piotra Wielkiego na koniu.
Budowa została sfinansowana ze składek społeczeństwa.


 Na cokole umieszczono napis: 
Za Ojczyznę i Wolność”. 

Na szczycie 19-metrowego obelisku znajduje się statua uosabiająca niezależność Łotwy.
 
Katedralna Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego 

To katedra Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej zbudowana w latach 1876-1883. 
Cerkiew ma 40 metrów wysokości i jest obecnie największą tego typu świątynią w krajach nadbałtyckich. 
 


Nieopodal Katedry Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej natkneliśmy się na imprezę stylizowaną na lata 20 - 30.

Mnogość występujących strojów oraz szczegółów, o które zadbali sami uczestnicy imprezy naprawdę zaskoczyła. Tak naprawdę nie wiemy co to była za impreza, ale zapewne godna uwagi, bowiem przez chwilę miało się wrażenie, że otacza ciebie zupełnie inna rzeczywistość. Również liczba uczestników oraz ochoczość z jaką się wczuwali w role napawała pozytywną energią.     
 
Dom Bractwa Czarnogłowych w centrum Rygi 

Musze przyznać, że to przepiękna budowla. Datowana na początek XIV w., wielokrotnie modernizowana. W Sali Balowej na honorowym miejscu wisi replika obrazu Stefana Batorego. Na placu przed Domem Bractwa znajduje się pomnik Rolada, a na budynku umieszczono napisy w języku łotewskim i niemieckim.
 
 
 
 
Bardzo przyjemnie chodzi się po wąskich uliczkach, które są jakby każda jedyna w swoim rodzaju

  
Urocze uliczki RygiStare Miasto w Rydze można spokojnie zwiedzić w kilka godzin, a większość głównych zabytków jest oddalona od siebie w odległości małego spaceru. Jest tu sporo restauracji barów i miejsc gdzie można zakosztować lokalnej kuchni. Nie ma problemu też z bankomatami, kantorami wymiany walut, a w większości sklepów można też płacić kartą. Ryga jawi się jako przyjazna europejska stolica, otwarta na turystów. Nie obyło się bez kosztowania lokalnego piwa, ale też specjałów łotewskiej kuchni, która wypadła całkiem przyzwoicie.
Kupony rabatowe dostrzeżone przez Iwonę, uczestniczkę naszej wyprawy w rękach młodego człowieka, który reklamując knajpkę rozdawał je na ulicy, okazały się zbawienne (my zakładając z góry, że to kolejny bank oferuje swoje usługi nawet nie wyciągamy ręki). Wszycscy znajdowaliśmy się akurat w takim momencie, kiedy to żołądek upomina się o swoje.

Lokal okazał się bardzo elegancji (gdyby nie kupony pewnie nawet nie weszlibyśmy tu, zwyczajnie wyglądał na drogi) i natychmiast przypadł nam do gustu. Obsługa bez zarzutu, miła i sympatyczna. Zjedliśmy bardzo porządny dwudaniowy obiad z deserem i napojami za całkiem przyzwoite pieniądze.


 
 Katedra Protestancka w Rydze

Katedra Protestancka w Rydze uważana jest za największy kościół w krajach nadbałtyckich. Budowę rozpoczęto w roku 1211 wzorując się na świątyni w Ratzeburgu. Najważniejsze w katedrze są słynne organy (dziś czwarte pod względem wielkości w Europie). Ich powstanie datuje się na lata 1883-1884 (liczą 6.768 piszczałek oraz 124 registry). 

   
 

 
 Most wiszący (li: Vanšu tilts) z 1981 nad Dźwiną - Ryga

 Most kolejowy nad Dźwiną - Ryga

 Mój imiennik, to i mu zrobiłem fotę :-)

 

 

 
 Kościół św. Piotra (Sv. Pēter Baznīca) w Rydze 

Kościół św. Piotra (Sv. Pēter Baznīca) w Rydze jest jednym z największych budynków Starego Miasta (budowla z 1209). Kościół udostępnia taras widokowy na wieży, skąd można popatrzeć z góry na miasto.

Warte zobaczenia w Rydze:
  • Rigas pils (XIV - wieczny zamek). Obecnie urzęduje w nim prezydent kraju, ale mieszczą się także muzea: Sztuki Obcej, Liteartury i Historii Sztuki oraz Historyczne
  • Wieżą telewizyjna (368,5 m, wyższa od Wieży Eiffla)
  • Muzeum motoryzacji 
  • Pałac Kultury i Nauki w Rydze. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy.
  • Kamieniczki mieszczańskie w Rydze „Trzej bracia” (Tris brali).
  • Synagoga Miejska przy ul. Peitavasa 6/8 w Rydze jest jedną z dwóch czynnych synagog w mieście.
  • Uniwersytet Łotewski w Rydze to główny uniwersytet na Łotwie posiada swoją bibliotekę, która ma status biblioteki narodowej, a od 1862 r. jest największą biblioteką naukową na Łotwie. Jej zbiory przekraczają 2 mln druków.
Ryga to również miasto zieleni, a 22 znajdujące się tu parki zajmują obszar aż 7 tyś. ha. Mieszkańcy i turyści mają gdzie pospacerować. Bez wahania można też powiedzieć, że tutejsza Starówka (choć stosunkowo niewielka) to największa atrakcja miasta i zdecydowanie należy do najpiękniejszych ze wszystkich krajów nadbałtyckich. Litwę, Łotwę i Estonię łączy jednak wiele cech wspólnych: wszystkie mają urocze miasta, piękne parki narodowe i zabytki UNESCO. I co istotne leżą blisko Polski. Państwa te najczęściej postrzegane są jako identyczne, a tymczasem każde z nich jest zupełnie inne. Każde ma coś wyjątkowego, coś co zachęca aby je ponownie odwiedzić.
 

Rankiem dnia następnego wstajemy skoro świt. AirBaltic nie będzie czekał. Toaleta, śniadanie, zabieramy swoje rzeczy i zbieramy się na autobus spowrotem na lotnisko. Czeka nas 1,45h kolejny lot BT131. Tym razem na trasie: Ryga (RIX) - Kopenhaga (CPH) na pokładzie B735. Na tarasie widokowym wypatrzyłem samolot z Uzbekistanu. Rzadki widok wiec uwieczniony na fotce. Do zobaczenia w Danii.

          
Riga International Airport (RIX)


Więcej zdjęć z: Ryga 

EuroTrip 2013 "Wielka Majówka" część 5 Kopenhaga (Dania)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz