wtorek, 7 maja 2013

EuroTrip 2013 "Wielka Majówka" część 6 Malmö (Szwecja)

Z Kopenhagi do Malmö mkniemy koleją, przez niezwykłe dzieło inżynierii XXI w. - Most nad Sundem. Most nad Sundem (duń. Øresundsbroen) jest najdłuższym mostem na świecie łączącym dwa państwa (wyraźnie zaznaczam kategorie !), bo ja tu pisze bloga, a tymczasem ...
  
"Premier Donald Tusk, który wraz z ministrem transportu uczestniczył w piątek (26-07-2013) w otwarciu mostu w Kwidzynie (foty), mówił, że połączy on Powiśle ze światem. Chwalił, że jest to najdłuższa tego typu konstrukcja w Europie","Stoimy na moście blisko kilometrowej długości - ponad 800 m. To jest największy, najdłuższy tego typu most w Europie" - chwalił szef rządu." źródło: PAP
Dobrze, że czasem popatrzę co się dzieje w tym kraju, bo ani się obejrzeć i największe budowle będą tuż pod nosem.

 Most nad Sundem (foty)  Łączna trasa liczy blisko 15,5 km długości, a na nią skłąda się: tunel o długości 3510 m, sztuczna wyspa Pepperholmen o długości 4055 m i właściwy most wschodni o długości 7845 m (duń. Øresundsbron, szw. Öresundsbron). Jadąc pociągiem poziom powyżej ponad naszymi głowami szeroka czteropasmowa jednia, którą w obie strony przemierza dziennie tysiące aut. Od oficjalnego otwarcia mostu dla ruchu kolejowo - drogowego (1 lipiec 2000r.) tą trasą pociągami przemieściło się kilkadziesiąt milionów pasażerów, a jeszcze więcej samochodami. Teraz do nich dołączyła również i nasza trójka. :-).

Nie ma nic za darmo i przejazd przez most jest płatny, samochód osobowy to wydatek 47 EUR lub w zależności od częstotliwości przejazdów po podpisaniu umowy może być odpowiednio mniej (aktualny cennik). Pociągiem DSB płacimy 86 DDK (49,62 PLN) na osobę. Podróż całkiem sympatyczna. Chwilami niezłe widoki. W pociągu jak przystało na Skandynawów czysto. W wagonach stoliki i możliwość podłączenia słuchawek do radia z czego naturalnie korzystam (wejścia nad głową, ponad siedzeniami, odbiór jednak chwilami słaby). Dworzec kolejowy w Malmö Centralstation  (boczne ujęcie po prawej).


Chwile oglądamy dworzec, oraz sprawdzamy połączenia na lotnisko. Na przeciwko bocznego wyjścia z dworca znajduje się informacja turystyczna, gdzie można zaopatrzyć się w bezpłatną mapkę, ... a czasem uzyskać jakąś informację. Dziś wylatujemy do Polski, nie mamy zbyt dużo czasu, aby poznać dogłębnie historię miasta i wszystkie jego ważne miejsca, ale mamy go na tyle, aby pospacerować po centrum i z grubsza obejrzeć kilka ciekawych miejsc. Pogoda znakomita, kolejny dzień dopisała, świeci piękne słoneczko, trzeba korzystać z okularów. Na placu centralnym naprzeciwko wyjścia ze stacji jest lokalny dworzec autobusowy i kilka linii łączących dworzec z lotniskiem w Sturup.  To pierwszy przystanek zaraz za mostkiem. Zatem wiemy skąd wyruszamy autobusem Flygbussarna na lotnisko. Ustalenie tego zajęło chwile czasu, ale lepiej zrobić to dobrze, aby wrócić na właściwe miejsce we właściwym czasie, bez niespodzianki. Alternatywie mamy dwie możliwości powrotu, zobaczymy co zaprezentuje miasto, wtedy zdecydujemy o której wracać. Rozkładówka z przystanku poniżej. Info: normalny bilet 109 SEK (54,74 PLN) płatne kartą (zdaje się kierowcy gotówki nie przyjmują, a przynajmniej nikt tak nie płaci). Przez SMS i Internet taniej, 99 SEK. 
 Malmö - kanał tuż za informacją turystyczną Malmö - Hotel Comfort
  

 
Turning Torso   to licząca 190 metrów wysokości i 54 kondygnacje, najwyższa w Szwecji budowla. Wieżowiec mieszkalny, wzniesiono na nowym  osiedlu o niezwykłej architekturze w dzielnicy Västra Hamnen.  Po tym jak zdemontowano charakterystyczną, olbrzymią suwnicę stoczni Kockums - Turning Torso stał się znakiem rozpoznawczym miasta.


Należy też wspomnieć, że Szweckie Malmö jest w 2013 roku gospodarzem Eurowizji. Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w Malmö Arena. Półfinały 14 i 16 maja, a finał 18 maja 2013 roku. Zegar odliczający pozostały czas do rozpoczęcia imprezy włodarze Malmö  ustawili w centrum miasta, na placu Stortorget.

Ponieważ pisząc tego posta znamy już zwycięzcę, dopowiem tylko, że nagroda nie powędrowała daleko. Festiwal wygrała reprezentantka Danii Emmelie de Forest z utworem „Only Teardrops".


Malmö - Ratusz miejski (XVI w.)

Malmö - Kościół św. Piotra (XIV w.)


inne atrakcje Malmö:

  • Zamek Malmöhus (otoczona fosą przebudowana w XVI w. niewielka cytadela)
  • Synagoga w Malmö z roku 1903

 Malmö -  Pomnik króla Karola X

Pomnik króla Karola X zlokalizowany jest przed ratuszem w Malmö, na placu miejskim (Stortorget).
Posąg  wykonano w roku 1896 roku, a na  rewersie pomnika można zobaczyć motto:
In Jehova sors mea, Ipse faciet” (W Jehowy leży mój los, On to uczyni). 

Powrót do kraju realizujemy z przewoźnikiem Wizzair 
trasę: Malmö-Sturup (MMX) - Warszawa-Chopin (WAW) 
pokonujemy na pokładzie Airbus A320 (koszt 96,54 PLN).


Jak popatrzeć na odległość (dystans 624 km) i cenę, to jak na tanie linie wypada tak sobie, ale jak weźmie się pod uwagę ceny w Szwecji to już wygląda całkiem fajnie. Ostatnią przyjemnością w tej podróży okazuje się zakup i degustacja mrożonej kawy podanej w wysokim pucharku za jedyne 44 SEK (22,10 PLN). Wygląd "pierwsza liga", heh smakuje podobnie jak wygląda - jednym słowem - wyśmienicie.

To już wszystko z Malmö. Trzeba kierować się na odprawę.


Odległość z Kopenhagi do Malmö jest tak mała, że nie odczuliśmy praktycznie żadnej zmiany.  Wprawdzie jest zmiana waluty: duńskie korony odeszły w odstawkę, a rządzą szwedzkie, ale płacąc kartą różnica zupełnie nie jest widoczna. A w końcu zmieniliśmy kraj pobytu. Jedna istotna zmiana jaką zauważamy to dumnie powiewające flagi.  Dla nas to nie tylko nowe tło do zdjęć. Zdobywamy kolejną flagę. Szóstą i ostatnią w tej wyprawie, a trzecią z rzędu z serii "z krzyżem". Jakby się tak wpatrzyć - do kolekcji brakuje Norwegii.  

Zatem do zobaczenia w ...

Więcej zdjęć z Malmö 

EuroTrip 2013 "Wielka Majówka" część 7 Podsumowanie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz