sobota, 9 września 2017

EuroTrip Wrzesień 2017 - Heraklion oraz Saloniki (Grecja)

Na wrześniowy EuroTrip 2017 zaplanowałem odwiedzenie miasta Saloniki w Grecji. Jednakże, wyszukując najdogodniejszego połączenia znalazłem lot Aegean Airline & Olympic Air (na jednym bilecie) na trasie Edynburg - Ateny - Heraklion - Saloniki, co umożliwiło mi również odwiedzić miasto Heraklion znajdującego się na północnym wybrzeżu Krety. Wybór okazał się jak najbardziej właściwy, bo dogodne połączenie, w tym nocny lot z Edynburga i kolejne dwa pomiędzy greckimi miastami pozwoliły mi zaoszczędzić sporo czasu, który mogłem przeznaczyć na zwiedzanie obu miejsc. 

H e r a k l i o n
Miasto posiada sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia, choćby: Muzeum ArcheologiczneFontanna Morosini z 1628r., Katedra Agios Titos czy Bazylika Agios Marcos. Dużą atrakcją również jest spacer wzdłuż wysokich weneckich murów obronnych miasta z wieloma bastionami. Na jednym z nich został pochowany Nikos Kazandzakis (grecki powieściopisarz, który napisał między innymi: Ostatnie kuszenie Chrystusa, Odyseja czy Grek Zorba). Jednak jak dla mnie największą atrakcją Heraklion jest średniowieczna forteca wenecka Rocca al Mare, która bardzo dobrze koreluje z portem, malowniczo wpisując się w jego krajobraz. 


S a l o n i k i

Do Salonik ponownie korzystam z połączenia lotniczego (HER) -(SKG) na pokładzie Aegean Airline. Bezproblemowy lot i lądowanie na czas. Niestety nie najlepiej zaprezentowała się komunikacja miejska. Wg rozkładu (autobus expres linii 78) jeździ mniej więcej co 30 min., ale jeden kurs wyparował :-). Nie spieszyło mi się jakoś specjalnie więc nie szukałem innej możliwości. Czas przejazdu do centrum ok. 40 min. Trochę długo jak na ekspres i 10 km trasę, ale w sumie to najtańsza opcja, koszt przejazdu 2 EUR. Ta linia zdaje się kursuje również w nocy (jako 78N).
    


Saloniki to drugie co do wielkości po Atenach miasto Grecji. Jego wizytówką jest kilka interesujących budowli. Między innymi uważana za wizytówkę miasta Biała Wieża (Lefkos Pirgos). Jej szczyt jest dobrym punktem widokowy na miasto, zaś jej wnętrza skrywają Muzeum Kultury Bizantyńskiej

Bazylika św. Dymitra 
Łuk Triumfalny Galeriusza
Znawcy historii zapewne znajdą w tym mieście mnóstwo atrakcji, których sporo spotkamy przechadzając się ulicami Salonik. Najważniejsze z nich biegną równolegle do długiej promenady nadmorskiej co ułatwia poruszanie się po mieście. Przemierzając je z pewnością natrafimy na najważniejszy plac, Plac Arystotelesa. Na uwagę również zasługuje Łuk Triumfalny. 


Na nocleg w Salonikach wybrałem tani 8 os. pokój w Stay Hibrid Youth Hostel. Absolutnie profesjonalne miejsce na krótki wypoczynek w mieście. Duży, wszechstronny pokój, zamykane szafki, gniazdka i półki przy każdym łóżku, do dyspozycji kuchnia, salon i duża łazienka. Czysto i miło, z uprzejmą obsługą. Dobra lokalizacja, sprawne WiFi, świeża pościel. Nic dodać nic ująć. Nie zawsze tak bywa w hostelach, a więc ten Polecam. 

Rotonda - Roman Temple 

Ponieważ nie udało mi się wcześniej zakupić lotu w dobrej cenie, z Grecji nocnym autobusem udaję się do Rumunii, którą już w przeszłości odwiedziłem. Nie miałem okazji zobaczyć samej stolicy, stąd decyzja o odwiedzeniu Bukaresztu.
Ciekawe / polecane linki:
---------------------------------------
info o możliwych połączeniach z lotniska (link)Orientacyjne koszty:
-------------------------
Dojazd Edynburg na lotnisko - 1,6 GBP
Aegean Airlines - Edynburg (EDI) - Ateny (ATH) - 266 PLN
Olympic Air - Ateny (ATH) - Heraklion (HER) - 29 PLN
dojazd Heraklion z / na lotnisko 2 x 1,20 EUR
Aegean Airlines - Heraklion (HER) - Saloniki (SKG) - 57 PLN
dojazd Saloniki z lotniska - 2 EUR
nocleg - Stay Hibrid Youth Hostel Saloniki - 9 EUR*
MementoBus - Saloniki (Grecja) - Bukareszt (Rumunia) - 25 EUR * (rezerwacja na booking.com / przez linka Wizz Air (cena uwzględnia zwrot za rezerwację przez link na konto Wiz Air)
Więcej zdjęć z Grecji: Heraklion & Saloniki

Poprzednia wizyta w Grecji (AtenyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz