niedziela, 21 kwietnia 2013

EuroTrip April 2013 część 2 - Porto

Lot z Faro do Porto na pokładzie linii Ryanair (474 km, koszt 10 €) przebiegł błyskawicznie. Zresztą cały przespałem więc ciężko mówić o tym czy trwał długo czy krótko. Rankiem ląduje na Aeroporto Porto Francisco Sá Carneiro (OPO). Międzynarodowy port lotniczy położony 10 km na północ od centrum miasta. To jeden z największych portów lotniczych w Portugalii. Robi całkiem miłe wrażenie. Stąd z łatwością można dostać się do centrum miasta busem, pociągiem lub metrem, które posiada 6 linii (A-niebieska, B-czerwona, C-zielona, D-żółta i E-purpurowa, F-pomarańczowa), a w tym ponad 80 stacji.  Z lotniska do celu należy kierować się metrem (E Line) na Estadio do Dragao lub Campanhã lub Fanzeres i wysiąść na stacji Bolhao, która  znajduje się niecałe 2 minuty spacerem od obiektu, w którym dokonałem rezerwacji noclegu (zresztą po raz pierwszy w pokoju wieloosobowym dla 8 osób).  


Plan metro w Porto (link).
 


Bezpośrednio po wyjściu z metra znajduje się na Rua de Santa Catarina, głównej ulicy handlowej miasta. Tutaj pierwsze co rzuca się w oczy to prosty pod względem architektonicznym z XVIII w. budynek wykończony charakterystycznymi niebieskimi płytkami azulejos Capela das Almas (tzw. Kaplica Dusz), a ulica ciągnąca się w prawo i w lewo wydaje się nie mieć końca. Płytki przedstawiają "Śmierć świętego Franciszka z Asyżu", "świętego w obecności papieża Honorious III" oraz "Męczeństwo św Katarzyny".


Rua Santa Catarina (widok z okna Garden House Hostel)

Obiekt ten to Garden House Hostel, który mieści się w odnowionym XIX-wiecznym budynku położonym na Starym Mieście w Porto przy Rua Santa Catarina 501. Oferuje on prywatne i wieloosobowe pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu, a do dyspozycji gości jest także wspólna kuchnia, salon i duży ogród, oraz czyste zadbane toalety i duża łazienka. Koszt takiego pobytu to 12 € za dobę. Można znaleźć coś tańszego, ale chciałem mieć nocleg w samym centrum aby móc zobaczyć bez problemu Porto w dzień i w nocy bez uzależnienia się od transportu.
   Porto - Garden House Hostel przy Rua Santa Catarina 501


Na pierwsze zwiedzanie decyduje się otwartym BlueBus, który za 10 € robi rundę po najciekawszych miejscach miasta, a podróż odbywa się na otwartym pokładzie z lektorem opowiadającym o miejscach, które odwiedzamy w wybranym języku (również w języku polskim, słuchawki otrzymujemy do zakupionego biletu). 

Porto położone jest nad Oceanem Atlantyckim, w północnej Portugalii, a jego urokowi dodaje to, że leży u ujścia rzeki Douro. Niewątpliwie charakteru miastu nadają potężne i rozpoznawalnymi w świecie mosty. Zbudowano ich tu sporo, a do najważniejszych zalicza się dwukondygnacyjny Ponte Dom Luís I z roku 1886. Tworzy on pomost  o długości całkowitej 385 metrów między brzegami rzeki Douro. Po drugiej stronie Douro rozciąga się Vila Nova de Gaia. Właściwie jest to jakby odrębne miasto, które w świecie zasłynęło z butelkowania i przechowywania wina Porto. Po dziś dzień znajdują się tam magazyny wszystkich liczących się producentów tego gatunku wina. Turyści znajdą tam możliwość zwiedzania piwnic składowych połączonych zwykle z degustacją różnych gatunków i roczników win. Warto dodać, że jego projektantem był uczeń Gustave'a Eiffela. Dwukondygnacyjny most Dom Luisa I - łączy miasto z Vila Nova de Gaia, miejscem, gdzie produkuje się wino porto. Górny poziom jest przeznaczony dla metra, natomiast niższy poziom wykorzystywany jest przez samochody i pieszych. Będąc na tym moście, ujrzymy drugi, powstały w 1877 r. żelazny jednopoziomowy most kolejowy, dziś praktycznie nie używany Ponte Maria Pia, a projektantem był już sam Gustave Eiffel.  


Na uwagę zasługuje również odważnie zbudowany w roku 1963 most Ponte da Arrábida, który opiera się na jednym żelbetonowym przęśle aż o długości 615 i szerokości 27 metrów.  


Kościół Karmelitów (z lewej) i Kościół Carmo (mniej widoczny z prawej, ponizej boczne ujęcie)
budowle znajduje się na skrzyżowaniu placu Carlosa Alberto i Rua do Carmo


 Monument to Abel Salazar (1889-1946), portugalski lekarz ,
wykładowca , badacz i malarza , który pracował i mieszkał w Porto


 A Casa da Música jest główną salą koncertową miasta Porto w Portugalii. 
Wybór BlueBus wydaje się być strzałem w dziesiątkę, bowiem pogoda dopisała, a z przebytej trasy naprawdę sporo można się dowiedzieć słuchając i podziwiając atrakcje i piękne widoki Porto.Wprawdzie nie jestem fanem futbolu, ale stadiony zwłaszcza te godne uwagi traktuje na równi z zabytkami. Portugalczycy uwielbiają futbol, a w mieście Porto istnieją dwa kluby. Jednym z nich jest FC Porto ze swoim Stadionem Smoka - Estádio do Dragao, który postanowiłem odwiedzić.


  Estádio do Dragão


Estádio do Dragão to stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa klub FC Porto. Sam stadion został wybudowany na Mistrzostwa Europy EURO 2004', tym samym zastąpił stary stadion FC Porto Estádio das Antas.  Posiada on najwyższą kategorię UEFA - 5 gwiazdek.
Widok z okolic Estádio do Dragão


Średniowieczna zabudowa Porto od roku 1996 znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak na marginesie: "chroniony obszar nie jest ograniczony wyłącznie do starej, znajdującej się w obrębie XIV-wiecznych murów miejskich, dzielnicy, lecz rozciąga się aż do położonych po drugiej stronie rzeki zabudowań Vila Nova de Gaia. Tam gdzie magazynuje się i sprzedaje wino Porto".

Avenida dos Aliados, uważana jest za ścisłe centrum Porto. Aleja ta składa się z dwóch jednokierunkowych ulic przedzielonych szerokim deptakiem, na którym znajdują się drzewa i fontanna. Na północnym końcu alei znajduje się miejski ratusz Câmara Municipal do Porto (urząd miejski zwany również Paços do Concelho) z 70-metrową wieżą dzwonniczą. Stojąc przodem do ratusza, po lewej stronie od budynku znajduje się główne miejskie biuro turystyczne. Dostaniemy tu mapki i ulotki.  Godz. pracy 9:00-17:30, a w sezonie do 19:00. Na środku Praça da Liberdade znajduje się rzeźba jeźdźca, którym jest XIX-wieczny król Pedro IV odsłonięta w 1866 roku.Na południowym krańcu Avenida dos Aliados, w pobliżu Praça da Liberdade znajduje się stacja kolejowa São Bento. Warto zobaczyć to co kryje ta niepozorna z zewnątrz budowla.   

São Bento (Dworzec Kolejowy)

Stacja została oddana do użytku w roku 1916. Znana jest ze swoich malowideł naściennych przedstawiających historię Portugalii. 4 perony i stacja metra znajdują się na Placi Almeida Garret, w samym centrum Porto.


Inne atrakcje Porto:

Jardim do Palacio de Cristal to miejsce, w którym znajduje się w nim wiele gatunków roślin, jezioro, a także pawie. Przechadzają się one na terenie parku na wolności. Park położony jest na wzgórzu skąd można podziwiać krajobraz Vila Nova de Gaia, rzekę Duero oraz widoczne mosty. Wewnątrz ogrodu znajduje się hala kulturalno-sportowa, w której to często odbywają się koncerty i różne wydarzenia kulturalne.

Palacio da Bolsa  Pałac z XIX wieku w centrum Porto (z Komnatą Arabską).

Katedra w Porto - jest to jeden z najstarszych zabytków miasta i jeden z najważniejszych zabytków romańskich w Portugalii.

Igreja de São Francisco (kościół św. Franciszka). W kościelnych katakumbach mieści się muzeum, w którym znajdują się przedmioty ocalałe z dawnego klasztoru. Poniżej kamiennego pomieszczenia znajduje się osuarium z setkami ludzkich kości.

Igreja de Misericórdia (kościół Miłosierdzia z XVIII w.) 


  fotki: Porto nocą


 
Podczas powrotu z nocnej przechadzki do hostelu przyciągnięty odgłosami muzyki nieopodal ratusza napotykam na niecodzienne zjawisko. Zdjęcie powyżej (niestety tylko z oddali ukazuje ten spektakl). Podchodząc bliżej na platformie ustawionego na środku ulicy dźwigu jawi mi się sylwetka dyrygenta w akcji. Niemal w każdym oknie budynku na przeciwko widzę ludzi z rożnymi instrumentami muzycznymi dających popis swoich umiejętności. Całość wygląda arcyciekawie, a naprawdę przyjemne dla ucha wykonanie powoduje, że spędzam tam obserwując i słuchając, aż do końca ulicznego koncertu. Muszę przyznać, że sytuacja tak mnie zaskoczyła, a zarazem zaciekawiła i wciągnęła, że będąc całkiem blisko i mając całość  jak na dłoni, w dodatku trzymając w ręku aparat fotograficzny nie zrobiłem ani jednej foty.      

Przystanek autobusowy przy stacji metra Estacao Trindade

Zanim jeszcze w nocy udałem się na przystanek, z którego kursują autobusy nocne zweryfikowalem swoje ustalenia z bardzo pomocną panią z recepcji Garden House Hostel, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że właściwie wyszukałem połączenia. Punktualnie o ustalonej godzinie autobus linii nocnej przyjechał i udałem się na lotnisko.  

Aeroporto Porto Francisco Sá CarneiroDwudniowy pobyt w Porto dobiegł niestety końca i czas się pożegnać (a szkoda bo to fantastyczne miasto). Kolejnym miejscem do którego się wybieram to Alghero na Sardynii we Włoszech. Zanim tam jednak dotrę czekają mnie 3 lotniska - ląduję w Dortmund, Katowicach i Frankfurt Hahn :-). 

Strona turystyczna miasta: http://www.visitporto.travel/Visitar/Paginas/default.aspx (link).
krótki ale ciekawy opis Porto: http://www.bezmapy.pl/przewodniki/swiat/portugalia/porto-niepowtarzalny-urok-miejscowosc213.html (link)


Orientacyjne koszty:
-----------------------------
Ryanair Faro - Porto -  12,71 €  / 56 PLN
Porto Bus Turs - 10 €
nocleg Garden House Hostel - 24 € 


Więcej zdjęć z Porto

EuroTrip April 2013 część 3 - Alghero 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz