wtorek, 18 marca 2014

Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) - To miasto, które trzeba zobaczyć - Marzec 2014'Bośnia i Hercegowina – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Tak w skrócie opisuje Bośnię i Hercegowinę Wikipedia. Każdy kto był w tym kraju, wie, że posiada on coś czego definicja nie podaje. Przepiękny krajobraz, który możemy podziwiać niemal w całym kraju. 
Z Podgoricy do Sarajewa wyruszam autobusem, który do pokonania ma 230 km (koszt 19 EUR). Do Sarajewa jedzie dosłownie kilka osób, a autokar nieco więcej wypełnia się na trasie. 

Większa cześć drogi wiedzie przez Czarnogórę, a ku mojej radości za oknem na wielu odcinkach wręcz bajkowe widoki. Aparat mimo niespecjalnie sprzyjających warunków ciężko pracuje. Zapewne przy czystych szybach byłaby szansa na bogatszą galerie, ale i tak sporo fotek wyszło ok.  Szkoda tylko, że przewoźnik zatrzymuje się praktycznie tylko na dworcach (które nie są ciekawe), a nie zatrzymuje się w miejscach gdzie krajobraz zapiera dech w piesiach i są warunki do parkowania. Przejazd taki można by traktować jak wycieczkę turystyczną bo jet na co popatrzeć :-). 

      
 Sarajewo leży w centralnym punkcie Bośni i Hercegowiny. Zajmuje powierzchnię 142 km². Przepływa przez nie rzeka Miljacka. W pobliżu dzielnicy Ilidża znajduje się malownicze źródło rzeki Bośnia (Vrelo Bosne). Miasto położone jest na wysokości 500 m n.p.m., w kotlinie pomiędzy pięcioma górami pasma Alp Dynarskich: Bjelašnica (2067 m), Igman (1502 m), Jahorina (1913 m), Trebević (1627 m), Treskavica (2088 m). Duża część miasta położona jest na stromych stokach, co wpływa na zabudowę i układ ulic. W okolicznych górach (Bjelašnica, Igman, Jahorina) czynne są ośrodki narciarskie. (Wikipedia)

Po takiej rekomendacji nie można nawet pomyśleć, że miasto może się nie podobać. W obszarze miasta znajduje się też Wschodnie Sarajewo, które należy do Serbii.W miejsce to przyjeżdża autobus z Podgoricy. Do centrum (Sarajewa Federalnego) dojedziemy np. trolejbusem (koszt 1,6  BAM). Oficjalną walutą Bośni i Hercegowiny jest marka transferowa (konvertibilna maraka, KM), której kurs na dziś kształtuje się 1:2, tj. 1 EUR = 2 BAM.
Wojna w Bośni i Hercegowinie – tocząca się w latach 1992-1995 woja domowa, która była najbardziej krwawym konfliktem w Europie od zakończenia II wojny światowej. Stronami konfliktu byli walczący o autonomię bośniaccy Serbowie oraz władze Bośni i Hercegowiny, na której terenie toczyły się główne walki, wraz ze skonfederowanymi z nimi od pewnego momentu Chorwatami. W wyniku działań wojennych, a przede wszystkim w wyniku czystek etnicznych, zginęło od 97 000 do 110 000 ludzi (niektóre źródła podają nawet do 200 000), a ponad 1,8 miliona zostało uchodźcami (Wikipedia). Dlatego też Sarajewo usłane jest licznymi cmentarzami przypominającymi o nieodległym konflikcie jaki przeżyli mieszkańcy miasta i całego kraju. Nigdzie indziej nie widziałem tulu cmentarzy tak blisko siebie w jednym miejscu.
       Wiec mieszkańców Sarajewa przeciwko korupcji władzy 
W Sarajewie nocowałem dwa dni. Z ofert jakie znalazłem na booking.com najbardziej do gustu przypadł mi Hostel Sreca Sarajeva. Wybór okazał się strzałem w 10-tkę. Mały, ale dobrze wyposażony hostel w pełni spełnił moje oczekiwania. Nie brakło gniazdek, ciepłej wody, czy kawy w kuchni, a pokoje są czyste. Cena też do przyjęcia, zwłaszcza że to samo centrum, gdzie znajdują się liczne baby restauracje i knajpki. Nawet w zaparkowanym w uliczce gdzie znajduje się hostel autobusie :-). Tutaj też jest bardzo fajna knajpka, niestety jak to już na Bałkanach jest - niemal wszędzie palą papierosy w środku. Nawet spotkałem się z tym w samoobsługowym barze oferującym dania obiadowe w centrum handlowym, gdzie przy obiadku dwie panie przy sąsiednim stoliku paliły sobie papierosy w najlepsze, co rusz dmuchając w moją stronę. U nas chyba już nie do pomyślenia, swoją drogą mało kulturalne. Przesiadłem się bo nie poszedłem tam jarać :-). Na marginesie jedzenie bardzo dobre.  
 
 
Oglądane ze wzniesienia po wschodniej stronie miasta Sarajewo prezentuje się bardzo pięknie. A o zachodzie słońca ciężko określić słowami.  To trzeba zobaczyć. Podczas dwudniowego pobytu zachwycony tym miejscem wybrałem się tam 3 krotnie. 

   
    

Szukając informacji o Sarajewie natknąłem się na takie określenie: "To wyjątkowe miasto, w którym zderza się wschodnia kultura z Zachodem. Jedyne miasto na świecie, gdzie na powierzchni 1 km² stykają się: islam, prawosławie, judaizm, katolicyzm i protestantyzm. To także miejsce zamachu sarajewskiego w 1914 roku, który dał początek I wojnie światowej". Nic bardziej trafnego nie wymyślę, wiec od siebie dopowiem, że kiedyś chętnie tutaj wrócę, aby obejrzeć to co mnie umknęło.

Orientacyjne koszty:
--------------------------
Autobus (Podgorica - Sarajewo) - 19 EUR
Trolejbus (Sarajewo) - 3,20 PLN
Hostel Srce Sarajeva (2 noce) 16 EUR


Polecane linki
Hostel Srce Sarajeva: http://hostelsrcesarajeva.freshcreator.com/ (link)

Więcej zdjęć z: Sarajewo (Bośnia i Hercegowina)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz