środa, 19 marca 2014

Belgrad (Serbia) - Ponownie w Belgradzie - Marzec 2014'
Belgrad to miasto, które odwiedziłem w zeszłym roku (w grudniu), zatem 3 miesiące temu. W marcowej podróży miasto odwiedzam ponownie, ale w sumie tylko dlatego, że musiałem się jakoś dostać do Polski. Nie był to cel nastawiony na poznanie, zwiedzanie. Z Sarajewa nie znalazłem nic bardziej odpowiedniego, a Ryanair w swojej siatce lotów umieścił to miasto dopiero od kwietnia. Kupiłem zatem bilet na autobus z Sarajewa do Belgradu (pociąg aktualnie nie kursuje), aby zaspokoić również ciekawość - jak wygląda ta trasa, bo czytałem o niej bardzo pozytywne recenzje. Bałkany generalnie są piękne więc założyłem, że i tutaj tak będzie. Nie pomyliłem się. Długa ok. 7 godzinna podróż i pokonane ponad 300 km to cudowne krajobrazy, liczne tunele, skarpy i mostki, niekiedy kręte drogi. Bilet raczej nie jest tani (22 EUR), ale można potraktować ten wydatek nie tylko jako transport, ale również jako zwiedzanie (za które niekiedy trzeba płacić). 

Zapewne późną wiosną byłaby prawdziwa uczta dla oka, bo intensywność kolorów jest nieporównywalna, ale i tak krajobraz który zobaczyłem wart był tej 6 godzinnej podróży. Zatrzymałem się w hostelu tuż przy dworcu kolejowym (sąsiadującym z dworcem autobusowym) w Belgradzie. Wprost z okna widzę przystanek linii A1, z którego można dojechać bezpośrednio na lotnisko. Ponieważ lot do Londynu mam wcześnie rano to cieszy, bo w Londynie czeka mnie jeszcze przesiadka do Warszawy.

Odwiedziłem ponownie kilka miejsc, których pominąć wizytując to miasto nie sposób.  I parę fotek z balkonu hostelu Downtown Belgrade Hostel and Apartments. 
Hostel nie jest luksusowy, ale jak za 6 EUR, oraz bliskość do dworca w pełni spełnia moje oczekiwania.
Mogę go polecić z czystym sumieniem.
Europa i Azja, 13 lotów, 12 miast, 9 krajów, komunikacja autobusowa, prywatne auta, kolejka górska, pociąg,  trolejbus, prom, ciekawe miejsca, historyczne wydarzenia i sympatyczni ludzie to krótki bilans mojej wyprawy. Belgrad (prawie) zamyka moje marcowe podróże. Po Kijowie, Budapeszcie, Tel Awiwie, Ejlacie, Jerozolimie, Istambule, Nikozji, Ankarze, Tiranie, Podgoricy i Sarajewie zostaje jednodniówka w  Göteborg w Szwecji.orientacyjne koszty:
--------------------------

Autobus Euro Line Sarajewo - Belgrad - 22 € (92 PLN)
Downtown Belgrade Hostel and Apartments (pok.8 os.)  -  6 € (25 PLN)
Autobus na lotnisko (A1) - 300 RSD (11 PLN)
Wizz Air - Belgrad (BEG) - Londyn-Luton (LTN) 3399 RSD (125 PLN)
Wizz Air - Londyn-Luton (LTN) - Warszawa-Chopin (WAW) £ 17,49 (88 PLN)   


Więcej zdjęć z: Belgrad (Serbia)


Poprzednia wizyta w Belgradzie (Zimowy EuroTrip 2013'):

Post: http://mojeflagi.blogspot.com/2013/12/zimowy-eurotrip-czesc-6-belgrad-serbia.html (link)
Więcej zdjęć z: Belgrad (Serbia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz