Herb Mińska nadany został w 1591 roku przez króla
polskiego Zygmunta III Wazę i jest aktualny do dzisiaj. Choć znikł na
przeszło 100 lat za sprawą cara w XVIII wieku w połowie XIX powrócił
ponownie.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1ezpg6o841YyrQrjH08F1eVP38BlzhrroBq-zt2U_CL7r3Lx6sBdT_3A8rPppiO0xWes4T6Tz3KMWiMmpAEcDEDvLEEjfphozaO5ZESZRfph5ek3_HR37qh5OgkIKxgeECoEklVLK8P8/s1600/u.png)
Białoruś (Mińsk) - Wyspa Łez
Chyba trafiłem na okres, w którym Białorusini nie garną się do dzieci bo widziałem, że bywało z intensywnością kolorów dużo lepiej. Zdjęcie z innego okresu znalazłem na jednym z forum (link). W fontannie też pływają drobne banknoty, jako, że na Białorusi monet nie ma, a tradycyjnie trzeba coś wrzucić.
Białoruś (Mińsk) - Gorky Park
Białoruś (Mińsk) - Państwowy Białoruski Cyrk
Białoruś (Mińsk) - Teatr Opery i Baletu
Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu Bolszoj Teatr Republiki Białoruś powstał w roku 1933. Początkowo nie posiadał swojej siedziby, ale 6 lat później zajął obecną siedzibę. Lokalne nazywany jest "Opierny Teatr" (białoruski) i "Teatr Opery i Baletu". Bilety na przedstawienia można nabyć on-line: pod adresem teatru: http://bolshoibelarus.by/ (link), teatr mieści się pod adresem: pl. Parizhskaya Kommuna 1 (na szczycie wzgórza, w Troitsky, na wschodnim krańcu Starego Miasta).
Białoruś (Mińsk) - Maksim Bahdanowicz, białoruski poeta i prozaik
Białoruś (Mińsk) - Pomnik Aleksandra Puszkina
Białoruś (Mińsk) - Kościół św. Szymona i Heleny
"Czerwony Kościół" - katolicki Kościół świętych Symeona (Szymona) i Heleny znajdujący się przy pl. Niepodległości. Jego powstanie datuje się na lata (1905–1910). Mury kościoła zbudowano z cegły sprowadzonej spod Częstochowy, a dachy pokryto dachówką z Włocławka. Powstałą w stylu neoromańskim budowlę ufundował polski i białoruski działacz społeczny Edward Woyniłłowicz i jego żona Olimpia na pamiątkę zmarłych przedwcześnie dzieci (na grypę hiszpankę) 12-letniego Szymona i 19-letniej Heleny. W roku 1923 świątynia została zbezczeszczona przez bolszewików, a przez wiele lat służyła jako kino. Oddana w roku 1990 białoruskim katolikom świątynia przeszła gruntowną renowację. W podziemiach kościoła znajduje się sala teatralna oraz biblioteka im. Adama Mickiewicza z 50 tys. woluminów książek. Edward Woyniłłowicz zmarł w Bydgoszczy w roku 2006 a jego ciało ekshumowano i zgodnie z jego życzeniem przewieziono do Mińska. Spoczywa przy Czerwonym Kościele. Dziś kościół prezentuje się okazale, a przed świątynią znajduje kolejny polski akcent - wizerunek Jana Pawła II pośród ostatnich papieży kościoła katolickiego. W kościele odprawiane są msze w różnych językach: między innymi jedna dziennie w języku polskim, a w niedzielę trzy. Ze względu na swoje położenie (stoi w pobliżu dworca, przy Placu Niepodległości, nieopodal budynków uniwersytetu, parlamentu i administracji rządowej) Czerwony Kościół jest ważnym i zauważalnym elementem centrum stolicy Białorusi, jest jednocześnie miejscem spotkań miejscowych Polaków.
Białoruś (Mińsk) - Ratusz i Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny (katolicka)
Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku
(biał. Архікатэдральны касцёл Імя Найсвяцейшай Панны Марыі ў Мінску)
rzymskokatolicki kościół katedralny i zarazem centrum życia religijnego mińskich katolików.
(biał. Архікатэдральны касцёл Імя Найсвяцейшай Панны Марыі ў Мінску)
rzymskokatolicki kościół katedralny i zarazem centrum życia religijnego mińskich katolików.
Białoruś (Mińsk) - Stacja metra Niemiga (źródło: Wikipedia)
Przechodząc obok wejśścia na stację metra "Niemiga", moim oczom ukazała się wówczas dziwna dla mnie wystawa. Z niczym tego nie skojarzyłem i nie robiłem zdjęć bo miejsce to oblegane było przez licze grupki młodzieży. Po powrocie do domu z ciekawości jednak sięgnąłem do Wikipedii i znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytanie, ... nie była radosna: 30 maja 2002 roku odsłonięto pomnik ku czci ofiar w formie 53 róż,
rozrzuconych na metaforycznych stopniach schodów, a także niewielką
kapliczkę z krzyżem prawosławnym z informacją o tragedii. Tragedia, do której doszło pod koniec piwnego święta w Mińsku w niedzielę 30 maja 1999 roku, w czasie koncertu rockowego na wolnym powietrzu (niedaleko Pałacu Sportu) zorganizowanego przez firmy "Aliwaria" i "Dżaz-Kraft". W tym czasie prawosławna ludność obchodziła Święto Trójcy Świętej. Młodzież słuchająca koncertu, chcąc schować się przed niespodziewaną burzą z gradem, ruszyła do przejścia podziemnego na stacji metra "Niemiga".
Z powodu deszczu schody zrobiły się bardzo śliskie i wiele osób
przewracało się, a potem nie mogło się podnieść. W wyniku stratowania
zginęły 53 osoby, ponad 250 zostało rannych. Większość ofiar to młodzi
ludzie w wieku 14 do 20 lat. Większość zmarła w wyniku uduszenia i ran.
Mnóstwo ofiar miało głębokie rany kłute na ciele, zadane butami na
wysokich obcasach. Według zeznań świadków, święto trwało jeszcze godzinę
po tragedii. Przy okazji doczytałem również że Mińskie metro to dwie dwutorowe linie metra o łącznej długości ok. 35 km z
28 stacjami. W marcu tego roku rozpoczęto budowę kolejnej linii. Ale z Mińskim metrem wiąże się jeszcze jedno niedawne, przykre wydarzenie: Zamach w metrze w Mińsku – atak terrorystyczny z 11 kwietnia 2011 roku przeprowadzony przez nieznanych sprawców na centralną stację metra Kastrycznickaja / Oktiabr’skaja (błr. Кастрычніцкая, ros. Октябрьская). W wyniku eksplozji bomby, śmierć poniosło 15 osób, a 204 osoby zostały ranne. (źródło: Wikipedia)
Białoruś (Mińsk) - Pałac Sportu
Choć w informacji turystycznej na jaką natknąłem się w Mińsku nie uświadczysz nieco bardziej szczegółowej mapy (tak aby zidentyfikować wszystkie ulice), to informatory na mieście opisujące co jest w najbliższej okolicy (fotografia + opis) były miłym zaskoczeniem.
Białoruś (Mińsk) - Dom Rządu
Dom Rządu - przed budynkiem znajduje się pomnik Lenina oraz ogromny Plac Niepodległości, który jest największych i najważniejszym placem tego typu w całej stolicy Białorusi. W przeszłości był wykorzystywany był do demonstracji i przemówień w totalitarnym państwie sowieckim. Oprócz siedziby parlamentu w najbliższym otoczeniu znajdują się dwa uniwersytety, zarząd metra, główną pocztę miejską. Pod powierzchnią placu umiejscowione jest trzy poziomowe centrum handlowe, nazwane Stolicą.
Białoruś (Mińsk) - Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945)
Podczas realizacji planu podróży na czerwiec 2014' (Od Estonii do Japonii) chyba najbogatszy byłem na Białorusi. Banknoty jakie miałem w rękach (np. 100.000 BYR) wręcz wprawiały mnie w zakłopotanie. Mimo, że to proste wciąż miałem problem z przeliczeniem waluty. Po rosyjskich rublach przestawienie się na białoruskie było nie lada wyzwaniem. Ostatecznie opuściłem Mińsk i okazało się, że dalej jestem jaki jestem (czyli z pewnością nie jestem bogaty), przynajmniej finansowo. No ale nie ma dramatu, wspomnień mi nikt nie zdewaluuje. No chyba, że Alzheimer, ale na tego jak nie znajdą lekarstwa to może pomoże ten blog :-).
Rubel białoruski (BYR) 100.000 BYR = 30 PLN
Białoruś (Mińsk) - Port Lotniczy Mińsk-2 (MSQ)
Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczonym tym co zobaczyłem w Mińsku oraz życzliwymi ludźmi, których tutaj spotkałem. Miasto okazało się interesujące. Ma różnorodną zabudowę, jest czyste, posiada dużo zieleni, nie jest przesiąknięte nachalnymi reklamami, ma to coś. Jest to jedno z tych miejsc, do którego chciałbym powrócić i poznać bliżej.
przydatne linki:
--------------------------
http://www.marx-h.com/ - Marx Hostel (link)
http://bolshoibelarus.by/ - Teatr Opery i Baletu (link)
http://parki.by/All-parks/1/kontaktygor (link)
orientacyjne koszty:
--------------------------
autokar Ecoline - Warszawa - Mińsk - 138 PLN
nocleg - Marx Hostel - 12 USD (37 PLN)
Mińsk - Port Lotniczy Mińsk-2 (MSQ) - 32850 BYR (10 PLN)nocleg - Marx Hostel - 12 USD (37 PLN)
Więcej zdjęć z: Mińsk (Białoruś)
This piece of writing presents clear idea in favor of the new viewers of blogging,
OdpowiedzUsuńthat actually how to do blogging and site-building.