czwartek, 12 czerwca 2014

Mińsk (Białoruś) Pomost do Tokio "Od Estonii do Japonii (czerwiec 2014')"


Swoją przygodę z Białorusią rozpoczynam od uzyskania wizy. Nie było to skomplikowane zadanie, ale trzeba znać realia i oczekiwania strony białoruskiej, aby wszystko poszło gładko i bez problemów (i aby się niepotrzebnie nie nachodzić i nie zdenerwować). Po powrocie z Tallinna (LOT) miałem kilka godzin na przesiadkę. Tym razem ze względu na najniższą cenę był to autokar Ecoline. Z Warszawy (20:00) do Mińska (10:20) przez Wilno nocny autobus dojechał do stolicy Białorusi w 12h i 20 minut (nie licząc zmiany czasu, Białoruś +1h). Ecoline zatrzymuje się na głównym dworcu autobusowym (blisko centrum i dworca kolejowego przy Бобруйская улица). Do miejsca w którym zarezerwowałem nocleg Marx Hostel dzieli mnie tylko ok. 1 km. Hostel w praktyce to prywatne mieszkanie. Wejście na klatkę schodową możliwe przy użyciem kodu, który otrzymuje się przy potwierdzeniu rezerwacji, a zameldowanie po wcześniejszym umówieniu się. Ja poinformowaniu jak przybyłem SMS za 1 PLN (jak poinformował mnie Play koszty połączeń do Polski 5 PLN/min, lokalne 7 PLN/min, nic tylko dzwonić). Właściciel zjawił się po 10 minutach. Hostel czysty zadbany, do dyspozycji całe zaplecze kuchenne. Całkiem przyzwoite warunki (parter, dobra lokalizacja). Hostel mogę polecić z czystym sumieniem.


  
Herb Mińska nadany został w 1591 roku przez króla polskiego Zygmunta III Wazę i jest aktualny do dzisiaj. Choć znikł na przeszło 100 lat za sprawą cara w XVIII wieku w połowie XIX powrócił ponownie. 


Mińsk (Минск) nad Świsłoczą to miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Białorusi. Jak sięgnąć głęboko do historii (dawniej Mińsk Litewski) był miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego I Rzeczypospolitej. A jego początki sięgają roku 1067, świadczą o tym pierwsze wzmianki w dawnych kronikach. Jak się powszechnie uważa po II Wojnie Światowej doszczętnie zniszczone miasto dosłownie powstało z popiołów. Od roku 1991 Mińsk jest stolicą Republiki Białorusi i Sekretariatem założonej w tym samym roku Wspólnoty Niepodległych Państw. Przez wieki zamieszkane przez Polaków miasto stanowi ważny ośrodek życia Polaków na Białorusi. Główna autostrada i najdłuższa droga Mińska "Prospekt Niepodległości" jest znany dzięki unikalnej zabudowie w stylu „stalinowskiego empire”.

Kompleks budynków "Prospekt Niepodległości" i przyległych ulic pretenduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

 
    Białoruś (Mińsk) - Wyspa Łez

Niewielki mostek od strony Starego Miasta prowadzi w miejsca nazywanego Wyspa Łez. Powstała ona w roku 1996 na pamiątkę białoruskich żołnierzy, którzy zginęli w 9-letniej wojnie ZSRR w Afganistanie (w latach 1979 - 1988).  Centralnym pomnikiem jest kaplica, świątynia, w której wnętrzu znajdują się 4 ołtarze otoczone postaciami tych, którzy pozostali, by  opłakiwać zmarłych: tj. postaci matek, sióstr i wdów w żałobie po starcie najbliższych i ukochanych.  Wewnątrz kapliczki, w każdej jej części na jej ścianach znajduje się lista z 771 nazwiskami (białoruskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie tej wojny). Całość robi spore i imponujące wrażenie. Warto oglądnąć to dzieło nie tylko z daleka, ale także przyjrzeć się interesującym detalom z bliska. Cała Wyspa Łez jest bardzo malowniczym miejscem w Mińsku.
   

 
 
W pobliżu pomnika znajduje się Fontanna Anioła, przedstawiająca postać chłopca wylewającego łzy. Nowożeńcy w dniu ślubu (odwiedzający pomniki wojenne) przybywają np. tu, aby złożyć hołd żołnierzom, ale przy okazji i chłopiec ma powodzenie. Wg białoruskich wierzeń:  jeśli chcą mieć córkę pocierają pupę anioła, a jeśli syna muszą pocierać o jego "pisanki" :-).
Chyba trafiłem na okres, w którym Białorusini nie garną się do dzieci bo widziałem, że bywało z intensywnością kolorów dużo lepiej. Zdjęcie z innego okresu znalazłem na jednym z forum (link).  W fontannie też pływają drobne banknoty, jako, że na Białorusi monet nie ma, a tradycyjnie trzeba coś wrzucić.

  Białoruś (Mińsk) - Gorky Park
  

 Białoruś (Mińsk) - Państwowy Białoruski Cyrk


 Białoruś (Mińsk) - Teatr Opery i Baletu


Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu Bolszoj Teatr Republiki Białoruś powstał w roku 1933. Początkowo nie posiadał swojej siedziby, ale 6 lat później zajął obecną siedzibę. Lokalne nazywany jest "Opierny Teatr" (białoruski) i "Teatr Opery i Baletu". Bilety na przedstawienia można nabyć on-line: pod adresem teatru: http://bolshoibelarus.by/ (link), teatr mieści się pod adresem: pl. Parizhskaya Kommuna 1 (na szczycie wzgórza, w Troitsky, na wschodnim krańcu Starego Miasta).


  Białoruś (Mińsk) - Maksim Bahdanowicz, białoruski poeta i prozaik
 

 
  

  Białoruś (Mińsk) - Pomnik Aleksandra Puszkina

 
Białoruś (Mińsk) -  Kościół św. Szymona i Heleny

"Czerwony Kościół" - katolicki Kościół świętych Symeona (Szymona) i Heleny znajdujący się przy pl. Niepodległości. Jego powstanie datuje się na lata (1905–1910). Mury kościoła zbudowano z cegły sprowadzonej spod Częstochowy, a dachy pokryto dachówką z Włocławka. Powstałą w stylu neoromańskim budowlę ufundował polski i białoruski działacz społeczny Edward Woyniłłowicz i jego żona Olimpia na pamiątkę zmarłych przedwcześnie dzieci (na grypę hiszpankę) 12-letniego Szymona i 19-letniej Heleny. W roku 1923 świątynia została zbezczeszczona przez bolszewików,  a przez wiele lat służyła jako kino. Oddana w roku 1990 białoruskim katolikom świątynia przeszła gruntowną renowację. W podziemiach kościoła znajduje się sala teatralna oraz biblioteka im. Adama Mickiewicza z 50 tys. woluminów książek. Edward Woyniłłowicz zmarł w Bydgoszczy w roku 2006 a jego ciało ekshumowano i zgodnie z jego życzeniem przewieziono do Mińska. Spoczywa przy Czerwonym Kościele. Dziś kościół prezentuje się okazale, a przed świątynią znajduje kolejny polski akcent - wizerunek Jana Pawła II pośród ostatnich papieży kościoła katolickiego. W kościele odprawiane są msze w różnych językach: między innymi jedna dziennie w języku polskim, a w niedzielę trzy. Ze względu na swoje położenie (stoi w pobliżu dworca, przy Placu Niepodległości, nieopodal budynków uniwersytetu, parlamentu i administracji rządowej) Czerwony Kościół jest ważnym i zauważalnym elementem centrum stolicy Białorusi, jest jednocześnie miejscem spotkań miejscowych Polaków.

Białoruś (Mińsk) -  Ratusz i  Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny (katolicka)

Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku 
(biał. Архікатэдральны касцёл Імя Найсвяцейшай Панны Марыі ў Мінску) 
rzymskokatolicki kościół katedralny i zarazem centrum życia religijnego mińskich katolików.


Białoruś (Mińsk) - Stacja metra Niemiga (źródło: Wikipedia)

Przechodząc obok wejśścia na stację metra "Niemiga", moim oczom ukazała się wówczas dziwna dla mnie wystawa. Z niczym tego nie skojarzyłem i nie robiłem zdjęć bo miejsce to oblegane było przez licze grupki młodzieży. Po powrocie do domu z ciekawości jednak sięgnąłem do Wikipedii i znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytanie, ... nie była radosna: 30 maja 2002 roku odsłonięto pomnik ku czci ofiar w formie 53 róż, rozrzuconych na metaforycznych stopniach schodów, a także niewielką kapliczkę z krzyżem prawosławnym z informacją o tragedii.  Tragedia, do której doszło pod koniec piwnego święta w Mińsku w niedzielę 30 maja 1999 roku, w czasie koncertu rockowego na wolnym powietrzu (niedaleko Pałacu Sportu) zorganizowanego przez firmy "Aliwaria" i "Dżaz-Kraft". W tym czasie prawosławna ludność obchodziła Święto Trójcy Świętej. Młodzież słuchająca koncertu, chcąc schować się przed niespodziewaną burzą z gradem, ruszyła do przejścia podziemnego na stacji metra "Niemiga". Z powodu deszczu schody zrobiły się bardzo śliskie i wiele osób przewracało się, a potem nie mogło się podnieść. W wyniku stratowania zginęły 53 osoby, ponad 250 zostało rannych. Większość ofiar to młodzi ludzie w wieku 14 do 20 lat. Większość zmarła w wyniku uduszenia i ran. Mnóstwo ofiar miało głębokie rany kłute na ciele, zadane butami na wysokich obcasach. Według zeznań świadków, święto trwało jeszcze godzinę po tragedii. Przy okazji doczytałem również że Mińskie metro to dwie dwutorowe linie metra o łącznej długości ok. 35 km z 28 stacjami. W marcu tego roku rozpoczęto budowę kolejnej linii. Ale z Mińskim metrem wiąże się jeszcze jedno niedawne, przykre wydarzenie: Zamach w metrze w Mińsku – atak terrorystyczny z 11 kwietnia 2011 roku przeprowadzony przez nieznanych sprawców na centralną stację metra Kastrycznickaja / Oktiabr’skaja (błr. Кастрычніцкая, ros. Октябрьская). W wyniku eksplozji bomby, śmierć poniosło 15 osób, a 204 osoby zostały ranne. (źródło: Wikipedia)
 

Białoruś (Mińsk) - Pałac Sportu


Choć w informacji turystycznej na jaką natknąłem się w Mińsku nie uświadczysz nieco bardziej szczegółowej mapy (tak aby zidentyfikować wszystkie ulice), to informatory na mieście opisujące co jest w najbliższej okolicy (fotografia + opis) były miłym zaskoczeniem. 

 Białoruś (Mińsk) - Dom Rządu

Dom Rządu - przed budynkiem znajduje się pomnik Lenina oraz ogromny Plac Niepodległości, który jest największych i najważniejszym placem tego typu w całej stolicy Białorusi. W przeszłości był wykorzystywany był do demonstracji i przemówień w totalitarnym państwie sowieckim. Oprócz siedziby parlamentu w najbliższym otoczeniu znajdują się dwa uniwersytety, zarząd metra, główną pocztę miejską. Pod powierzchnią placu umiejscowione jest trzy poziomowe centrum handlowe, nazwane Stolicą.


Białoruś (Mińsk) - Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945)

Założone jeszcze w Moskwie w roku 1942 (od 1944 na Białorusi) Białoruskie Państwowe Muzeum Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (ros. Белорусский государственный музей истории Великой Отечественной войныod) od roku 1966 zlokalizowane jest w obecnym miejscu (tj. przy Prospekcie F. Skoryny 25a). W swojej kolekcji posiada liczne fotografie, grafiki i plakaty oraz odzież i przedmioty (wojskowe i cywilne) z okresu wojny. Przed gmachem muzeum wieczorowa porą możemy podziwiać prawdziwy spektakl wody i światła, który przyciąga przechodniów choćby na pamiątkowe zdjęcie. 


Podczas realizacji planu podróży na czerwiec 2014' (Od Estonii do Japonii) chyba najbogatszy byłem na Białorusi. Banknoty jakie miałem w rękach (np. 100.000 BYR) wręcz wprawiały mnie w zakłopotanie. Mimo, że to proste wciąż miałem problem z przeliczeniem waluty. Po rosyjskich rublach przestawienie się na białoruskie było nie lada wyzwaniem. Ostatecznie opuściłem Mińsk i okazało się, że dalej jestem jaki jestem (czyli z pewnością nie jestem bogaty), przynajmniej finansowo. No ale nie ma dramatu, wspomnień mi nikt nie zdewaluuje. No chyba, że Alzheimer, ale na tego jak nie znajdą lekarstwa to może pomoże ten blog :-).       
  
 Rubel białoruski (BYR) 100.000 BYR = 30 PLN


Praktycznie jeden dzień na zwiedzanie Mińska to bardzo mało. W zasadzie celem moim jest wylot z Mińska do Tokio (Japonia) przez Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Nie mniej jednak wykorzystałem w pełni czas, który miałem, aby zobaczyć co na dziś proponuje białoruska stolica. Kolejnego dnia z dworca autobusowego, na który przyjechałem z Ecoline, wyruszam autobusem lotniskowym do portu lotniczego Mińsk-2 (MSQ). Koszt przejazdu to 32.850 BYR (10 PLN). Tu po raz pierwszy spotykam Saszę. Sympatycznego Białorusina, z którym najpierw na lotnisku przy narodowym browarze zacieśniam stosunki polsko - białoruskie, a potem w samolocie do Abu Zabi pieczętujemy wspólna znajomość czymś mocniejszym. Etihad, którym podróżujemy serwuje darmowe napoje (w tym alkohol) free przez cały rejs. Jest okazja, aby sprawdzić czy serwis działa jak należy. Zdecydowanie potwierdzam ... działa bez zarzutu :-).
 

Białoruś (Mińsk) - Port Lotniczy Mińsk-2 (MSQ)

Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczonym tym co zobaczyłem w Mińsku oraz życzliwymi ludźmi, których tutaj spotkałem. Miasto okazało się interesujące. Ma różnorodną zabudowę, jest czyste, posiada dużo zieleni, nie jest przesiąknięte nachalnymi reklamami, ma to coś.  Jest to jedno z tych miejsc, do którego chciałbym powrócić i poznać bliżej. 


przydatne linki:
--------------------------
http://www.marx-h.com/ - Marx Hostel (link)
http://bolshoibelarus.by/ - Teatr Opery i Baletu (link)
http://parki.by/All-parks/1/kontaktygor (link)orientacyjne koszty:
--------------------------
autokar Ecoline - Warszawa - Mińsk - 138 PLN
nocleg - Marx Hostel - 12 USD (37 PLN)
Mińsk - Port Lotniczy Mińsk-2 (MSQ)  - 32850 BYR (10 PLN)Więcej zdjęć z: Mińsk (Białoruś)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz