czwartek, 5 czerwca 2014

Sankt Petersburg (Rosja) Wenecja Północy - miasto marzeń "Od Estonii do Japonii (czerwiec 2014')"Sankt Petersburg (Санкт-Петербург, dawniej Leningrad) leży przy ujściu Newy do Zatoki Fińskiej. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Kilkadziesiąt wysp, na których leży Petersburg, spiętych jest 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga. Jest rzeczywiście wyjątkowym i niespotykanym miastem na skalę światową. Miasto przecinają również liczne kanały, które nadają mu niepowtarzalnego uroku, dlatego też niektórzy Petersburg nazywają Wenecją Północy. Tu znajdują się liczne zabytki i urokliwe miejsca bo Petersburg jest jednym z głównych centrów muzealnych świata: Pałacowe Wybrzeże z budynkiem Admiralicji i Soborem Izaaka, Pałac Zimowy z najważniejszą częścią jaką jest Ermitaż, który posiada kolekcję 3 mil. dzieł sztuki. Ponadto Muzeum Rosyjskie, Muzeum Antropologii i Etnografii (Kunstkamera), ogromna liczba ok. 200 innych muzeów, dziesiątki teatrów i galerii. Do tego dochodzą liczne obiekty sakralne o niesamowitym, a niekiedy niepowtarzalnym wyglądzie. To wszystko może naprawdę przyprawić o zawrót głowy. Do tego Petersburg jest jedną z najbardziej zielonych metropolii na świecie. Na terenie miasta znajduje się ponad 200 parków i ogrodów, kilkaset ozdobionych zielenią skwerów i ponad tysiąc otoczonych drzewami ulic. Mimo, że miasto zamieszkuje ok. 5 milionów ludzi na każdego przypada (jak to już ktoś policzył) aż po 50 m² zieleni. No jakby policzyć licznych turystów to zapewne znacznie mniej, ale i tak wciąż sporo :-).Sprawą prestiżową dla władców Rosji z dynastii Romanowów było uzyskanie dostępu do Morza Bałtyckiego. Przez ponad sto lat kolejni carowie bezskutecznie starali się osiągnąć wyznaczony cel. Dopiero w okresie rządów Piotra I Rosjanie znaleźli się nad Bałtykiem. Dzięki wojnie północnej, którą toczył ze Szwedami w latach 1701-1721 oraz zwycięstwie w bitwie pod Połtawą w 1709, a także korzystnych ustaleniach pokoju w Nystad (fin. Uusikaupunki), mógł przystąpić do zagospodarowywania nadmorskich obszarów. 

Głównym marzeniem cara było zbudowanie od podstaw miasta, które miało świadczyć o narodzinach potęgi państwa rosyjskiego. Prace budowlane, w których brali udział najwybitniejsi architekci ówczesnej Europy, rozpoczęły się już w 1703 na zdobytej rok wcześniej od Szwecji Wyspie Zajęczej (fin. Jänissaari), położonej w Ingrii u ujścia Newy. Był to obszar podmokły i słabo zaludniony, toteż osuszenie tych terenów było podstawowym wyzwaniem dla budowniczych. Pierwszą budowlą wzniesioną na obszarze Wyspy Zajęczej była Twierdza Pietropawłowska, którą rozpoczęto wznosić na mocy rozkazu cara z dnia 16 maja (27 maja według kalendarza gregoriańskiego) 1703. Dzień ten jest uznawany za datę założenia miasta. Na płycie kamiennej specjalnie przygotowanej na tę uroczystość wyryto następujący napis: Roku pańskiego 1703, 16 maja założone zostało przez cara i wielkiego księcia Piotra Aleksiejewicza miasto Sankt-Petersburg. Caryca Elżbieta kazała wybudować sobie w Petersburgu pałac, wzorowany na francuskim Wersalu – tzw. Pałac Zimowy. Jako pierwsza zamieszkała w nim cesarzowa Katarzyna II. (źródło)


Rosja (Sankt Petersburg) - Dworzec Bałtycki (Санкт-Петербург-Балтийский)

"Simple Express to przewoźnik, którego wybrałem, aby dostać się z Tallinna do Sankt Petersburga (€ 3). Po drodze jakiś uderzających krajobrazów nie widzę, zapoznaje się z notatkami o mieście i jego atrakcjach i uzupełniam niedobór snu. Kolejna godzina mi ucieka. W Rosji zegarek przestawiam o godzinę do przodu. Na granicy sprawna odprawa i kolejna flaga wdziera się do mojej małej kolekcji.  3 godz. jazdy i jesteśmy u celu. Pierwsze wrażenie z peryferii miasta nijakie, czym bliżej centrum to ciekawiej. Pierwsze doświadczenie z metrem i szybko ląduje w hostelu. Metro ma 5 linii jest dobrze oznakowane i czytelne, a jego łączna długość to 105 km. Warto dodać, że średnia głębokość tuneli to 60 m, a najgłębsza stacja położona jest 102 metry pod ziemią. To jedno z najgłębszych na świecie.

Jednorazowy koszt przejazdu to 28 RUB, ja kupuje 10 przejazdów na karcie do wykorzystania w 7 dni (265 RUB). Jest już po 20:00 wiec nie tracę czasu i wyruszam na miasto. Mieszkam tuż obok Prospektu Newski (tj. główna arteria miasta 4,5 km powstała jeszcze z czasów Piotra Wielkiego, a ciągnie się od Admiralicji i Pałacu Zimowego, a kończy przy Soborze Aleksandra  Newskiego. Wrażenia - .... niekiedy wręcz nieprzyzwoicie bogato, a ilość ciekawych budowli w zasięgu wzroku liczna. Praktycznie wracam po 1 AM, choć zupełnie godziny się nie czuje. Po pierwsze jest ciągle dość jasno, a po drugie na ulicach ludzi jak w dzień. Długo opisywałbym wrażenia, myślę że na to znajdę jeszcze czas, a dziś piękne słoneczko aż prosi, aby wyruszyć na podbój miasta co bez oporów czynię".


To cytat z moich zapisków z podróży. Czy chciałbym coś dodać do pierwszego dnia w Rosji ? No może dwie uwagi:
1. Simple Express w Petersburgu na przystanek autobusowy przy Dworcu Bałtyckim. Trudno się tam doszukać choćby najmniejszej tabliczki, że właśnie tu i stąd kursuje ten przewoźnik. To aż dziwne bo w drodze powrotnej kiedy czekałem na swój autokar odjechało stąd 3 takie pojazdy. Kto wie ten jedzie, czy jak ?, to już pozostanie dla mnie niezrozumiałą tajemnicą.
2. Sankt Petersburg jest zajebisty. Od pierwszych chwil po wyjściu na miasto widziałem tylko coraz to ładniejsze widoki. Już wiem, że w Sankt Petersburgu raczej nie pośpię :-).
 
  Rosja (Sankt Petersburg) - Spas-na-Krowi (Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego)

Praktycznie położona w centrum Sankt Petersburga Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego praktycznie mnie oczarowała. To niezwykle bogato zdobiona i malownicza budowla z 5 kopułami i kolorowymi mozaikami oraz wieżą o 81 m wysokości. Wznosi się okazale nad kanałem Gribojedowa, w pobliżu mostu Koniuszennego, a upamiętnia śmiertelny zamach na cara Aleksandra II, który miał miejsce 1-go marca 1881r. Budowę cerkwi rozpoczęto dwa lata później, ale ukończono dopiero po 25 latach. Jak wyliczają przewodniki w sumie świątynię pokrywa 7.000 m² mozaiki, a na dzwonnicy można doszukać się 144 widniejących mozaikowych herbów.  Rosja (Sankt Petersburg): Spas na Krowi (Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego)
       
  Rosja (Sankt Petersburg): Stary Most Kalinkin
 

Rosja (Sankt Petersburg) - Dom Sowietów (ros. Дом Советов) i pomnik wodza rewolucji 
przy prospekcie Moskiewskim.
 
Dom Sowietów to budynek wybudowany w stylu socrealistycznym pod koniec roku 1930 (w ówczesnym Leningradzie). Budynek mieści się przy alei Prospekt Moskiewski (aleja ma ok. 10 km długości, biegnie od Placu Sennaya do Placu Zwycięstwa.). Przed Domem Sowietów, znajduje się plac nazywany placem Moskiewskim (Московская площадь). Podczas budowy stacji metra Moskowskaja (linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej) w 1970 roku (w 100-lecie urodzin Uljanowa), plac ten został gruntownie przebudowany. Między innymi ustawiono w jego centrum ogromny pomnik Włodzimierza Lenina, a w roku 2006 obok pomnika umieszczono dodatkowo fontanny i odbywają się w tym miejscu imprezy typu światło-dźwięk. Byłem tu w południe i nie miałem okazji zobaczyć takiego spektaklu, zdaje się odbywa się wieczorami. Stąd, z ulicy po prawej odjeżdżają marszrutki do odległego o ok. 20 km rejonu Puszkin, gdzie znajduje się Carskie Sieło.
   Rosja (Sankt Petersburg) - Most Egipski 

 Rosja (Sankt Petersburg) - Posąg Sfinksa i latarnia w stylu egipskim


 


 

 

Rosja (Sankt Petersburg) - pominik Puszkina na tle Muzeum Rosyjskiego


 Rosja (Sankt Petersburg) - Dworzec Witebski (Витебский)

  Rosja (Sankt Petersburg): Sobór Świętej Trójcy

Sobór Świętej Trójcy (ros. Троице-Измайловский собор) klasycystyczny budynek z bliźniaczymi wieżami i kopułą (1828–1835). Wewnątrz znajduje się relikwiarz ze szczątkami Aleksandra Newskiego, którego w Rosji czci się jako świętego, a na dwóch przyklasztornych cmentarzach spoczywa wielu znanych twórców kultury rosyjskiej. Za czasów ZSRR budynek podzielił losy wielu świątyni i służył za magazyn. Został zwrócony Cerkwi w roku 1990. Dziś wygląda jak nowy i to nie bez powodu - 25 sierpnia 2006 na rusztowaniach otaczających kopułę restaurowanej świątyni wybuchł pożar; w jego wyniku runęła główna kopuła i uszkodzeniu uległy dwie mniejsze. Cały budynek został w znacznym stopniu uszkodzony (udało się jednak uratować ikony, naczynia liturgiczne i inne elementy wyposażenia wnętrza). Świątynię odrestaurowano i ponownie otworzono cztery lata temu.
  Rosja (Sankt Petersburg) - "Mozaikowe osiedle"

 


Rosja (Sankt Petersburg) - konny Pomnik Mikołaja I (Isaakievskaya Square)Most Aniczkowski przecinający Newski Prospekt (główna ulica handlowa miasta) ozdobiony jest czterema brązowymi kompozycjami rzeźb pt. »Ujarzmienie konia przez człowieka«. Symbolizują one kolejne etapy życia. Rosja (Sankt Petersburg) - Stacja "Awtowo" (linii Kirowsko-Wyborgskiej)

Petersburskie metro (Петербургский метрополитен) 

uruchomione zostało w roku 1955. Obecnie, na całą sieć kolejki składa się pięć linii. Koszt jednorazowego przejazdu to 28 RUB.  Stacje metra ponoć nie są takie ładne jak w Moskwie, ale każda z nich jest niepowtarzalna i urządzona wg innego pomysłu. Z pewnością na uwagę zasługuje fakt, że metro w Petersburgu jest jednym z najgłębszych na świecie, a przy tym jego łączna długość wynosi 114 km. Metro jest dobrze oznaczone i czytelne. Czyste również, a nad bezpieczeństwem pasażerów czuwają liczne służby porządkowe. 

Rosja (Sankt Petersburg): Most nad Fontanką przedstawiający cztery gryfy ze złotymi skrzydłami


  
Rosja (Sankt Petersburg) - Sobór św. Izaaka

Na lata 1818-1858 przypada budowa drugiej co do wielkości świątyni w Rosji - Soboru św. Izaaka. Sobór powstał na podmokłych terenach i przez wiele lat trzeba było utwardzać grunt poprzez wbijanie specjalne pali w podłoże. Ogromna budowla mierzy 101,5 m wysokości, a w jej wnętrzu może przebywać jednocześnie aż 14 tys. osób. Świątynia uwieńczona jest ogromną, pokrytą 100 kg czystego złota kopułą o promieniu 11 m.  Obecnie Sobór św. Izaaka jest miejscem, gdzie podczas największych świąt odprawiane są msze. Poza soborem, dla turystów udostępniona jest także kolumnada, z której rozpościera się widok na miasto. Wejście na kolumnadę kosztuje 300 RUB (bilety do kupienia w kasach, ale też w automatach przed samym wejściem). I parę fot z kolumnady:

 Waluta w Rosji (rubel rosyjski / рубль) 100 RUB = ok. 9 PLN (aktualny kurs)
Rubel dzieli się na 100 kopiejek.

Rosja (Sankt Petersburg) -  Sobór Kazański
 
Sobór Kazański (Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej) znajduje się w centrum miasta (przy stacji metra Gostinyj Dwor, naprzeciw Domu Książki, przy Kanale Gribojedowa). Jest czynna świątynią w której do dziś odbywają się nabożeństwa. Jego budowa przypada na lata 1801-1811, a wzorowany był na bazylice św. Piotra w Rzymie. Kościół charakteryzuje półkolista kolumnada o długości 111m oraz 80 metrowa kopuła. Wystrój soboru jest skromny i zasadniczo nie wolno robić zdjęć (dlatego zrobiłem tylko kilka dyskretnych). W zasadzie się nie dziwię, że jest zakaz. Sam jestem świadkiem jak w czasie odbywających się ceremonii liczni turyści wręcz z włączona lampą błyskową oślepiają uczestników co rozprasza ale i irytuje. No nie każdy ma wyczucie, nimi zajmuje się kręcąca się wewnątrz ochrona. Przed soborem stoją posągi bohaterów walk z Napoleonem, tj. feldmarszałka Kutuzowa i jego towarzysza broni Michaiła Barclaya de Tolly.
 

Dom Knigi (Dom Książki) to 5-piętrowy budynek (księgarnia z roku 1938) z charakterystyczną szklaną wieżą (Newski Prospekt, a naprzeciw znajduje się Sobór Kazański). To innowacyjne i bogato zdobione secesyjnym arcydzieło i jeden z najpiękniejszych budynków na Newski Prospekt.

 
Rosja (Sankt Petersburg) - Pomnik Piotra I w Petersburgu (plac Senacki)

Pomnik Piotra I w Petersburgu (znany jest powszechnie jako Jeździec miedziany, ros. Медный всадник). Sam posąg mierzy około 6 metrów. Aleksander Puszkin, w jednym z ostatnich napisanych poematów nawiązuje właśnie do tego monumentu. Dziś pomnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Petersburga, a osadzono go na 7 metrowym cokole i odsłonięto 7 sierpnia 1782 roku (po czternastu latach pracy) podczas wielkiej uroczystości z tysiącami widzów w dniu 100 rocznicy przejęcia władzy przez Piotra I. Podstawę posągu wykonano z olbrzymiego głazu, który jak gdzieś wyczytałem został przetransportowany z Zatoki Fińskiej, przez grupę 400 robotników. Ci z kolei musieli poradzić sobie z ciężarem 1625 ton co zajęło im to bagatela 9 miesięcy. Postać Piotra Wielkiego na koniu ma wyciągniętą rękę wskazującą w stronę Newy (na zachód). Rzeźbiarz realizując zlecenie pomysłodawczyni Katarzyny II Wielkiej (żony cara Piotra III) postawą postaci na wzburzonym koniu chciał uchwycić dramatyczność sceny na skraju urwiska. Tu trzeba dodać, że Katarzyna II, w wyniku przewrotu objęła władzę w Rosji w roku 1762, a chcąc uzyskać pełną legitymizację władzy w oczach poddanych, postanowiła wznieść pomnik na cześć słynnego cara Rosji Piotra I Wielkiego. Nawet w okresie oblężenia Leningradu podczas II wojny światowej (900 dni) pomnik przetrwał w stanie nienaruszonym, co wydaje się wpisuje się w legendę: dopóki Jeździec stoi w centrum Sankt Petersburga to miasto jest bezpieczne od obcych napaści.

 
  Rosja (Sankt Petersburg): Pałac Mikołajewski

Pałac Mikołajewski (1853 – 1861) znajduje się nieopodal Русский музей pierwotnie służył jako rezydencja syna cara Mikołaja I, a po jego śmierci w 1891 roku pałac został przekazany Instytutowi Kobiet, którego nazwa nawiązywała do imienia księżnej Xeni, siostry Mikołaja II. Po rewolucji w 1917 r. pałac był własnością zwykłych ludzi i przedstawicieli związków zawodowych. Zgodnie z komunistyczną tradycją Pałac Mikołajewski został przemianowany na Pałac Pracy.


Twierdza Pietropawłowska (ros. Петропавловская крепость) składała się z 6 bastionów, dwóch rawelinów oraz baszty - to najstarsza budowla w mieście, która została założona przez Piotra I w roku 1703 na Wyspie Zajęczej. Jej zadaniem była obrona przed Szwedami. W jej murach znajdują się dwie bramy: Brama Piotrowska (poniżej) oraz Brama Newska. Wewnątrz budowli znajduje się Sobór św. św. Piotra i Pawła (wybudowany w latach 1712-1733), który wieńczy 122-metrowa iglica. W soborze znajdują się krypty rosyjskich monarchów (tu pochowano niemal wszystkich carów z rodziny Romanowów), m.in. Św. Aleksandra II oraz św. Mikołaja II (pochowany w roku 1998). Ważność tego miejsca nakreśliły również czasy, kiedy w miejscu tym znajdowało się więzienie polityczne, w którym przetrzymywani byli m.in. Fiodor Dostojewski czy Tadeusz Kościuszko. W czasach ZSRR utworzono tu m.in. wystawę opowiadającą o dziejach przemysłu kosmicznego.
 Rosja (Sankt Petersburg) - Brama Piotrowska (na terenie Twierdzy Pietropawłowskiej)
 
 Rosja (Sankt Petersburg) - Pomnik Piotra Wielkiego (na terenie Twierdzy Pietropawłowskiej)

Pomnik Piotra Wielkiego (1991) to siedząca postać o nieproporcjonalnie malej głowie względem reszty ciała. Pomnik jest nieustannie oblegany przez turystów (trudno zrobić zdjęcie samej postaci), którzy robią sobie tu fotki, a przy okazji pocierają o palce postaci (co ponoć przynosi szczęście). Pomnik sam w sobie nie jest jakiś piękny, ale niektóre pozujące turystki już całkiem, całkiem :-).

  Rosja (Sankt Petersburg) - Sobór św. św. Piotra i Pawła (na terenie Twierdzy Pietropawłowskiej)


 
Rosja (Sankt Petersburg) - Twierdza Pietropawłowska


Dla żądnych wrażeń (i odważnych) można z pod twierdzy wykonać 10 - 15 min. rundkę śmigłowcem nad Sankt Petersburgiem. Koszt atrakcji 3000 RUB, nieco ponad 270 PLN. Chętnych raczej nie brakuje, bo maszyna co raz unosi się nad miastem :-).
 


 
 Rosja (Sankt Petersburg) - Wojskowo-historyczne muzeum artylerii, wojsk inżynieryjnych i łączności 
  
Po rosyjsku: Военно-исторический музей артиллерии, инженерных войск и войск связи zostało założone jeszcze przez Piotra I w roku 1703, a obecnie poświęcone jest artylerii, wojskom inżynieryjnym i łączności. Dla fanów militariów nie lada gratka. W swoje kolekcji muzeum posiada ponad 850 tyś. eksponatów, w tym również ekspozycję plenerową (wystawione jest ponad 200 dział, dział samobieżnych i systemów rakietowych).
 

 Rosja (Sankt Petersburg) - Wojskowo-historyczne muzeum artylerii, wojsk inżynieryjnych i łączności

 


Rosja (Sankt Petersburg) - Park Aleksandrovskiy

Rosja (Sankt Petersburg) - Stacja metra Gorkovskaya

Po małej wyprawie za miasto w dniu wczorajszym dzisiejszy dzień spędzam w Sankt Petersburgu próbując go choć z grubsza ogarnąć. Pod lupę idzie głównie Newski Prospekt (Не́вский проспе́кт). Wprawdzie codziennie z racji lokalizacji Center Hostel go przemierzam w jakiejś części, ale za każdym razem odkrywam coś nowego. Nawet zwykłe zabudowania, restauracje czy banki niekiedy wyglądają jak przyozdobione budynki muzeum co sprawia wrażenie, że niemal bez przerwy mam do czynienia ze sztuką. Choć nie bardzo się na niej znam na swój użytek potrafię ocenić co piękne a co dla mnie tylko zabytkowe :-). 


Po długim spacerze obok niezliczonych atrakcji miasta między innymi obok ważniejszych zespołów architektonicznych takich jak: Sobór Kazański, Pałac Zimowy, Ermitaż, a uwieńczeniem zwiedzania jest wizyta w Sobór Izaaka (gdzie znajduje się punkt obserwacyjny (kolumnada), z którego podziwiam Sankt Petersburg. Takie widoki to prawdziwa uczta dla oczu, co niweluje koszt wejścia na kolumnadę za 300 RUB.
Warto również ze zwykłej ciekawości zobaczyć Sankt Petersburg nocą. Nie tylko zabytkowe arterie miasta, ale jego życie nocne, które przelewa się z licznych barów, restauracji i klubów wprost na ulicę. Miałem przyjemność zobaczyć kilka z nich, a także poznać / spotkać parę osób z Rosji, którzy okazali się bardzo miłymi i sympatycznymi osobami otwartymi na świat. Same kluby, choć nie bardzo potrafię wymienić ich nazwy bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły swoim wystrojem niekiedy częścią muzyczną.


Główne ulice miasta mocno po północy niczym nie zdradzają późnej pory. Jest jasno, niekiedy tłocznie, a w licznych miejscach organizują się grupki które coś świętują (choćby to, że mają okazję ze sobą się spotkać). Rosjanie są bardzo gościnni o czym miałem okazję się przekonać, a poczucie bezpieczeństwa ani na chwilę mnie nie opuściło (praktycznie nie widziałem żadnego patrolu policji). W tym mieście wyspać się jest trudno, tzn. z Sankt Petersburgiem jest trochę tak, że szkoda czasu na sen :-).


W pobliżu miasta są liczne miejscowości turystyczno-wypoczynkowe, w których znajdują się kompleksy parkowo-pałacowe byłych carów Rosji, takie jak Puszkin (Carskie Sioło), Peterhof, Pawłowsk, Zielenogorsk czy Gatczyna. Przez pięć dni pobytu liznąłem zaledwie dwa pierwsze, kosztem Petersburga, bo ten sam wymaga wiele czasu aby go ogarnąć. Sankt Petersburg to miasto w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ujmując w skrócie myślowym mogę śmiało powiedzieć, że w dzień czy w nocy Sankt Petersburg to prawdziwa kopalnia sztuki, zieleni i zabawy. Aby się o tym przekonać trzeba choć raz tutaj przybyć, do czego bardzo gorąco namawiam - bo warto!. Sam mam nadzieję tutaj powrócę, ale następnym razem raczej nieco na dłużej, aby odkryć to na co zwyczajnie brakło mi teraz czasu.   Link do relacji z pobytu w Peterhof - Sankt Petersburg - (zdjęcia)
Link do relacji z pobytu w Puszkin - Sankt Petersburg (Carskie Sieło) - (zdjęcia)przydatne / polecane linki:
--------------------------
http://www.rusemb.pl/ - Ambasada Rosji w Polsce (link)
https://visa.kdmid.ru/ - elektroniczny wniosek wizowy do wypełnienia (link)
http://krakow.kdmid.ru/ - zapisy do złożenie wniosku wizowego (dotyczy Krakowa) (link)
http://www.visit-petersburg.com/ oficjalny portal turystyczny Petersburga (link)
http://www.spb-guide.ru/ - strona turystyczna o Petersburgu (link)
http://www.petersburg.ovh.org/historia.html - Trochę historii (link)
http://sankt_petersburg.lovetotravel.pl/ (link)
http://podrozniccy.com/pl/podroze/rosja/11078/petersburg-mosty.htm (link)
http://www.spb-guide.ru/spb_ships_cruises.htm - rejsy po rzekach i kanałach Petersburga (link
http://www.aurora.org.ru/ - Krążownik Aurora (link)
http://www.spb-guide.ru/page_498.htm - wycieczki po Krążowniku Aurora (link)
http://rzd.ru/ - koleje rosyjskie (link)
http://www.metro.spb.ru/map.html - schemat metra do pobrania w jpg (link)
http://www.metro.spb.ru/map/metro.swf - interaktywny schemat metra (link)
http://maps.yandex.ru/ (mapa typu Google, ale po rosyjsku) (link)
http://citytourpass.ru/en/ (link)
http://www.spb-guide.ru/page_13292.htm (info w jakich godz. czynne muzea, tel. www) (link)
http://www.fly4free.pl/forum/sankt-petersburg-w-linkach,169,31804 (dużo przydatnych linków) (link)
http://orgp.ru/ rozkłady jazdy autobusów, trolejbusów, tramwajów, marszrutek w mieście i okolicach (link)
http://www.tzar.ru/ - Puszkin (Carskie Sioło) (link)
http://peterhofmuseum.ru/ - Peterhof (link)
http://www.pavlovskmuseum.ru/ - Pawłowsk (link)
http://gatchinapalace.ru/ - Gatczyna (link)
http://www.kronstadt.ru/ - Kronsztad (link)


orientacyjne koszty:
-------------------------- 
Simple Express Tallinn - Petersburg - Tallinn - 25 PLN
Metro, marszrutki - 500 RUB - 46 PLN
Central Hostel (4 noclegi) 1600 RUB - 145 PLN
Peterhof - wstęp do parku - 500 RUB - 46 PLN
Puszkin (Carskie Sieło) wstęp do parku - 120 RUB, wstęp do Pałacu Katarzyny - 400 RUB - 48 PLN
Sobór św. Izaaka (wejście na kolumnadę) - 300 RUB - 28 PLN
WIZA (414 PLN) : w tym: 
wiza rosyjska - 154PLN + opłata za wpłatę Biuro Tamara - 10 PLN
obowiązkowe ubezpieczenie (cały świat) - 55 PLN 
obowiązkowy voucher turystyczny - 90 PLN
dojazdy do konsulatu - 105 PLN


Więcej zdjęć z: Petersburg (Rosja)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz