sobota, 7 czerwca 2014

Puszkin (Rosja) Twarzą w twarz z Bursztynową Komnatą "Od Estonii do Japonii - (czerwiec 2014')"Z własnych zapisków z podróży:
Carskie Sioło (Царское Село) to kompleks pałacowo-parkowy założony w XVIII wieku, rezydencja carów, który znajduje się na terenie miasta Puszkin, ok. 25 km od Sankt Petersburga. To miejsce, które zaplanowałem zobaczyć wcześniej wraz z Peterhof, ale nie udało mi się tu dotrzeć w jednym dniu. W praktyce to dobrze, bo teraz z perspektywy czasu takie rozwiązanie wydaje mi się niedobrym pomysłem. Oba kompleksy wymagają poświecenia sporo czasu, tak aby zwiedzenie rozległych kompleksów nie było zbyt meczące. Bez problemu  można tu dojechać, np. ze stacji metra Moskievskoya marszrutkami 286, 342, 347 czy 545. Wejście do samego parku jest płatne w sezonie, tj. od maja do października 120 RUB, a wejście do Pałacu Katarzyny trzeba wydać 400 RUB".  No, ale warto!

 


 

 


W komnatach znajduje się portrety carskich rodzin, bogate zastawy, meble, a także przepiękne wykończenia. W wielu salach są też charakterystyczne niebieskie piece w stylu holenderskim. Cały zespół pałacowo - parkowy Carskie Sieło, jest jedną z najznakomitszych rezydencji w stylu rosyjskiego baroku, nie jest więc dziwne że podobnie jak Peterhof miejsce to wizytuje sporo nowożeńców, którzy urządzają tu nie tylko sesje zdjęciowe ale i prawdziwe pikniki. Założycielem i pomysłodawcą tej atrakcji była Katarzyna I (żona Piotra Wielkiego), która zapragnęła mieć własną letnia rezydencję. Mimo, że w owym czasie powstał nad Bałtykiem już Peterhof, Katarzyna miała kaprys aby jej rezydencja wybudowana była w głębi lądu. Do realizacji swojego planu Katarzyna wykorzystała podarowany przez męża nierówny i bagienny teren pod Petersburgiem. Początkowo wybudowany pałacyk w roku 1722 był bardzo skromny, a oficjalnie całą posiadłość nazwano Carskim Siołem dopiero trzy lata później. Pałacyk jednak z czasem został upiększony i znacznie rozbudowany do rangi Wielkiego przez carycę Elżbietę, która panowała w latach 1740-1762. Gdyby nie zniszczenia dokonane przez Niemców podczas II Wojny Światowej dziś Wielki Pałac Jekateryninski (Carskie Sieło) liczyłby otwartych kilkadziesiąt komnat, a w tym także słynną Bursztynową Komnatę, które moglibyśmy zobaczyć. Jednak Bursztynowa Komnata zniknęła, a wiele komnat  nie udało się odtworzyć po dotkliwych zniszczeniach wojennych dokonanych przez Niemców, a obrazuje to wystawa przy wejściu do Wielkiego Pałacu. Są jednak i dobre informacje. To co pozostało i na dziś jest udostępnione to zupełnie wystarczy aby niemal wpaść w zachwyt. Wchodząc do pomieszczeń zadbano, aby oprowadzanie było profesjonalne. Każda grupa ma swojego przewodnika, a dodatkowo przy wejściu każdy otrzymuje indywidualny zestaw słuchawkowy, z którego słyszymy opowieści o kompleksie i poszczególnych komnatach, wydarzeniach i dziejach. W każdej też komnacie jest opiekun sali.Należy chylić czoła przed piękną Wielką Salą Tronową o powierzchni ponad 800 m2. Znajduje się  w niej kilkaset luster i okien, sufit zdobi ponad 50 żyrandoli oraz malowidłem Tryumf Rosji, wszędzie gdzie nie spojrzeć złote zdobienia i liczne rzeźby. Już widzę i czuję jakby tańczyło się tu walca angielskiego czy wiedeńskiego :-). 
 

Tutaj też można zobaczyć odtworzona słynna Bursztynowa Komnatę. Ogólnie ogrody pałacowe składają się z trzech części. Pierwsza to ogród francuski, Część druga ogrodów to 70 hektarowy park krajobrazowy (ogród angielski), a trzeci park rozciąga się w pobliżu Pałacu Aleksandrowskiego, na którego terenie znajduje się lesisty Zwierzyniec.
Carskie Sioło miałem przyjemność zwiedzać wraz z Artom, jednym z dwóch dzień wcześniej poznanych sympatycznych Rosjan. Jednym słowem znakomity towarzysz podroży". 

W Bursztynowej Komnacie (ros. Янтарная комната) wyjątkowo nie wolno robić zdjęć. Czyżby obawa przed koleją kradzieżą ?

Oryginalna sala wyłożona sześcioma tonami starannie obrobionego bursztynu oraz włoskimi mozaikami powstała w Niemczech na zamówienie króla Prus Fryderyka Wilhelma I, który  w roku 1716 podarował  ją carowi Piotrowi Wielkiemu (podarował, ale w zamian car wysłał Fryderykowi Wilhelmowi 55 rosłych rosyjskich wojaków). To przypieczętowano sojusz rosyjsko - pruski. Hmm, towar za towar, co za czasy :-). W rzeczywistości dziś Bursztynowa Komnata to ponoć dobrze wykonana replika (prace nad odtworzeniem trwały 24 lata). Zapewne tak jest, ale ponoć, bo mnie jakoś specjalnie się nie podobała. Chyba oczekiwałem czegoś szczególnego, wyjątkowego, sam nie wiem. Na zdjęciach, które oglądałem wcześniej wyglądała znacznie lepiej. Chyba za dużo się naoglądałem i nastawiłem na prawdziwy cud. Potwierdzeniem mojego małego zainteresowania nią jest fakt, że nie zrobiłem żadnego zdjęcia, co do mnie mało podobne.    
 
  
Rosja (Puszkin-Carskie Sioło) - Ogrody pałacowe, galeria Camerona

W skład kompleksu oprócz głównego Wielkiego Pałacu Katarzyny (Jekateryninskiego), wchodzi wiele innych pomniejszych pałaców i budowli, ogrody i parki wraz ze stawami i dodatkowymi budynkami. Swój udział w upiększaniu kompleksu maiła także Katarzyna II, która zasiadła na tronie Rosji w roku 1762. Za jej panowania zapanowała moda na styl klasyczny z związane z tym jej kaprysy realizował zatrudniony szkocki architekt Charles Cameron. Dobudował on np. Galerię Camerona z kolumnadą i brązowymi popiersiami.

   

Rosja (Puszkin-Carskie Sioło) - Ogrody pałacowe Pawilon Grotto w tle
 


Carskie Sieło również wiąże się z carem Mikołajem II (ostatnim carem Rosji), który przebywał tu aresztowany po przewrocie Rewolucji Lutowej przez Rząd Tymczasowy. Wówczas uszedł z życiem, jednak po kolejnej rewolucji wraz z całą rodziną w Jekaterynburgu w roku 1918 został zamordowany. Fakt ten już w bolszewickiej Rosji rozpoczął czasy tzw. "czerwonego terroru".

Dla upamiętnia 300-lecia carskiej dynastii Romanowów w mieście Puszkin wybudowano Sobór Fiodorowskij. Jego budowę nadzorował sam Mikołaj II. Nam się jednak nie udało obejrzeć świątyni bo jeszcze z kompleksu pałacowego przegonił nas ulewny deszcz i pierwszą napotkaną marszrutką ruszyliśmy na Sankt Petersburg. A szkoda, bo budowla na zdjęciach wygląda okazale. Naszej uwadze umknął też Pałac Piotra Wielkiego. Na jego zwiedzanie potrzebny jest osobny bilet. No cóż, ... jest powód aby kiedyś tu powrócić.

  
Link do relacji z pobytu w Sankt Petersburg - (zdjęcia)

Link do relacji z pobytu w Peterhof - (zdjęcia)przydatne / polecane linki:
--------------------------
http://www.visit-petersburg.com/ oficjalny portal turystyczny Petersburga (link)
http://www.metro.spb.ru/map.html - schemat metra do pobrania w jpg (link)
http://www.metro.spb.ru/map/metro.swf - interaktywny schemat metra (link)
http://maps.yandex.ru/ (mapa typu Google, ale po rosyjsku) (link)
http://orgp.ru/ rozkłady jazdy autobusów, trolejbusów, tramwajów, marszrutek w mieście i okolicach (link)
http://www.petersburg.ovh.org/bursztynowa_komnata.html  - Filmik po rosyjsku o Bursztynowej Komnacie (link
https://www.youtube.com/watch?v=7fnGeBOBl_o&hd=1 - Carskie Sieło (filmik ze zdjęciami z sieci) (link)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cm40PzrNqdY (filmik z lektorem ros.) (link)
http://www.tzar.ru/ - Puszkin (Carskie Sioło) (link)
orientacyjne koszty:
--------------------------
Carskie Sieło wejście na ogrody - 120 RUB
Carskie Sieło wejście do Pałacu Katarzyny - 400 RUB
marszrutka 2x50 RUB
metro - 56 RUB


Więcej zdjęć z: Puszkin (Carskie Sieło) (Rosja)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz