niedziela, 11 września 2016

Ułan Bator (Mongolia) - Na wschód od Szkocji, czyli przez Litwę, Białoruś do Kazachstanu, Kirgistanu i Mongolii


Na wschód od Szkocji ... 

- siedem godzin różnicy czasowej od Edynburga (aktualny czas),
- tranzyt przez 4 kraje (Litwę, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan)
- 3 wizy, każda odrębnie wyrabiana w Londynie,
- 7 lotów z 5 przewoźnikami 
-  ponad 10.000 km w jedną stronę,
- komunikacja miejska i dalekobieżna,

... i to wszystko po to, aby znaleźć się choć na chwilę na 47° 55' szerokości i 106° 53' długości geograficznej u celu mojej wrześniowej wyprawy - stolicy Mongolii, czyli Ułan Bator (mong. Ulaanbaatar, znaczy Czerwony Bohater) . 

Właśnie tam "krętymi ścieżkami" dotarłem, aby na własne oczy zobaczyć jak tam jest, co słychać w kraju Chyngis-Chana. O ile miałem okazję zetknąć się w Maroko z podobnym domem na pustyni, to trudno było mi sobie wyobrazić takie mieszkanka w mieście. Ułan Bator w swojej wymieszanej architekturze posiada mnóstwo stylów to nigdzie indziej jak tu jurta jest czymś zupełnie normalnym, nierzadko codziennością ale również starannie i powszechnie kultywowaną tradycją. 


   Dzisiejsze Ułan Bator, wbrew powszechnym opiniom to całkiem nowoczesne miasto. W centralnym punkcie miasta, którym zdecydowanie jest Plac Suche Batora znajdziemy również pomnik innej osobistości, którą jest Chyngis-Chan wszechobecny wszędzie. Długoletni władca imperium spogląda na nas nie tylko z pomników, ale obecny jest także na plakatach, bilbordach, zdjęciach w miejscach użyteczności publicznej i oczywiście na banknotach. Sam plac wpisał się w historię Ułan Bator i Mongolii jako miejsce, w którym w roku 1921 ogłoszono niepodległość Mongolii od Chin.  
    
  
 Ułan Bator (Mongolia) pomnik bohatera narodowego - Damdin Suche Bator Bardzo ciekawym miejsce do odwiedzenia w Ułan Bator jest wzgórze w południowej części miasta na którym postawiono Zaisan Monument Hill. Stąd możemy zobaczyć panoramę miasta. Ale i sam pomnik stanowi nie lada atrakcję. Kulisty Zaisan przedstawia sceny przyjaźni radziecko - mongolskiej. Został wzniesiony ku pamięci poległych w czasie II wojny światowej między Roją a Niemcami i Mongolii i Japonii i związane z tym pokoju między tymi krajami. W wewnętrznej części pomnika mozaiki przedstawiają między innymi: Radzieckie wsparcie dla deklaracji niepodległości Mongolii w roku 1921, klęskę armii japońskiej z 1939r., zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i czasie pokoju (osiągnięcia radzieckich lotów kosmicznych). Drogę do pomnika stanowią wybetonowane schody (ponoć 612, choć ja ich nie liczyłem). Widok ze wzgórza fantastyczny :-). Wprawdzie przed kilku lat ale mogę polecić bardzo miarodajny filmik z tego miejsca (link).    

Stąd łatwo dostrzec kolejną atrakcję, która umknęła mi przy podejściu do stóp pomnika - posąg Buddha Vista
A po drodze do posągu Buddha Vista u podnóża wzgórza Zaisan Hill jeszcze jeden pomnik upamiętniający lata wojny, przy którym właśnie zakończyły się jakieś uroczystości. Wielu mundurowych i cywilów z orderami robiło sobie pamiątkowe zdjęcia.


Z informacji praktycznych: 

Jak tanio dojechać do miasta: po opędzeniu się od taksówkarzy wychodząc z lotniska warto zwrócić uwagę na przystanek miejski (w pobliżu czerwonej budki, fotka obok), który zlokalizowany jest na godz. 10 tuż po wyjściu z terminala po lewej stronie w odległości może 300 m. Stąd za 500 MNT (czyli niecałą złotówkę) dostaniemy się do centrum Ułan Bator (ok. 18 km). Trzeba mieć drobne, wrzucamy do skrzynki, kierowca nie wydaje reszty.

Waluta: pieniądze możemy wybrać z bankomatu na I piętrze terminala lub w banku na tym samy poziomie. W mieście jest sporo banków które oferują wymianę. Kursy są różne choć w sumie zbliżone do siebie. dla przykładu za 1 USD w mieście płacili 2223 MNT, EUR kurs relatywnie wyższy, zaś za GBP bardzo słabo płacą.   

NoclegiNie wiem jak jest w późniejszych miesiącach, ale we wrześniu nocleg w jurcie jest ok i tani jak na Ułan Bator (płaciłem 12.800 MNT. Jak nie oczekujesz wysokiego standardu, nie odstraszą rozwalające się drzwi wejściowe, czy sam płot to Gana's Guest House and Tours jest w porządku. Miałem jurtę z 5 łóżkami do własnej dyspozycji :-). Obawy o temperaturę w nocy w takim miejscu okazały się bezzasadne. Wprawdzie standard sanitariatów jest raczej słaby i nie znajdziesz tam mydła czy papieru toaletowego, ale śniadanie w cenie już i owszem. 

Taiga Guesthouse - Nie polecam ! nie wdając się w szczegóły tę rezerwację delikatnie mówiąc olałem po blisko godzinnym wyczekiwaniu pod drzwiami hostelu, kiedy to mimo, że teoretycznie można zameldować się od 7:00 to o 9:00 drzwi były jeszcze zamknięte. Kiedy w końcu udało mi się dostać do środka (bo jakiś gość wychodził) usłyszałem, że najważniejsze jest ksero paszportu co chyba przepełniło czarę goryczy. Zwykłe przepraszam za stracony czas tu nie funkcjonuje, to też zwyczajnie podziękowałem. Zasadniczo moje spostrzeżenie jest takie, że obsługa w tego typu obiektach w Mongolii jest jakby obojętna czy jest klient czy nie, ale uznałem że nawet gdybym miał przepłacić to trzeba się jednak szanować. Bez problemu dokonałem rezerwacji w kafejce z WiFi w innym miejscu. 

Tabi Station Guesthouse to mieszkanie na obrzeżach miasta we wieżowcu z łóżkami piętrowymi w dwóch pokojach. Nocleg był jeszcze tańszy. Należy dobrze zapoznać się z opisem lokalizacji np. na booking.com bo znalezienie nazwy hostelu choćby na samych drzwiach "mieszkania - hostelu" okaże się niemożliwe, bo jej zwyczajnie nigdzie nie ma :-). Nocleg mogę polecić, choć tu śniadanie też było teoretycznie w cenie. Tyle, że nie widziałem go na oczy, a zapytać nie ma kogo bo właściciela rano nie ma. 
Jeśli już zdecydujesz się rezerwować przez booking.com warto skorzystać z linku węgierskich linii lotniczych. Ciągle trwa promocja, w której po odbyciu noclegu otrzymuje się 10% zwrotu na konto Wizz Air. Działa, sprawdziłem podczas podróży do Ameryki Północnej (punkty przypisują za cały miesiąc w kolejnym kalendarzowym).   

Ułan Bator (Mongolia) Chinggis Khaan International Airport


... w drodze powrotnej do KirgistanuCiekawe / przydatne linki:
Ambasada Mongolii w Londynie: (link), w Warszawie: (link)
waluta MNT: 1PLN = 535 MNT (aktualny kurs)Orientacyjne koszty:
-------------------------
wiza  i koszty związane z jej wyrobieniem:
Megabus Edynburg - Londyn - Edynburg - 2,50 GBP
opłata za przysłanie zwrotne paszportu Royal Mail - 6,25 GBP
wiza: turystyczna jednokrotna - 60 GBP
Turkish Airlines: Biszkek - Ułan Bator - Biszkek - 818 PLN
hostel - Gana's Guest House and Tours: 12.800 (24,00 PLN)
hostel - Tabi Station Guesthouse: 10.500 MNT (19,65 PLN)
autobus miejski: 3 x 500 MNT (2,80 PLN)

 

Więcej zdjęć z: Ułan Bator (Mongolia)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz