czwartek, 12 grudnia 2013

Zimowy EuroTrip - część 6 Belgrad (Serbia)

Na szwedzkim lotnisku od celniczki otrzymuje jedno pytanie (dosłownie) "Gdzie jedzie" ? Nieco zaskoczony odpowiadam z przekąsem: "jedzie tu Belgrad" :-). Szwedka kiwając głową wyraża zgodę, choć w dzisiejszej rzeczywistości trudno sobie wyobrazić inaczej.  Za 69 SEK (niecałe 35 PLN) dostaje się liniami Wizz Air ze Sztokholm-Skavsta (NYO) do  Belgradu (BEG). W Belgradzie pojawiam się praktycznie w nocy. Planowy przylot z godz. 22:20 wydłuża się o kontrolę paszportową (otrzymuje wjazdową pieczątkę do paszportu) prawie 30 min, a potem wybiórcza kontrola, na którą trafiam indywidualnie. Widocznie wyglądam nieco podejrzanie :-). Poza przeglądnięciem bagażu celnik pyta o pieniądze (tak ogólnie). Mam a jakże, trudno podróżować bez nawet jak starasz się podróżować tanio.
Tuż po wyjściu ze strefy celnej zaczepiają liczni oferenci taksówek (kurs za 1500 RSD, ok. 54 PLN). Oficjalny na stanowisku Taxi w porcie 1800 RSD.  Ja skorzystałem z autobusu linii A1, którego przystanek znajduje się po lewej stronie, tuż po wyjściu z terminalu, a kierowca oczekuje już na podróżnych. W razie "W" na lotnisku można spać. Jak czytałem na forum fly4free z poziomu wyżej jedzie tańszy miejski autobus linii 72, (za 150 RSD). Nie miałem czasu tego zbadać, a poza tym jedzie dwa razy dłużej, a o godzinie w której przybyłem do miasta nie ma co zbędnie tracić czasu, bo jeszcze trzeba odnaleźć hostel. W tym zadaniu nieco pomaga mapka Belgradu. Kawałek podjeżdżam trolejbusem (raczej na czuja bo po nazwach przystanków trudno ogarnąć, bilet kupiony u kierowcy kosztuje 150 RSD i mimo wielu informacji z forum, ze sprzedają jedynie karty z doładowaniem otrzymałem papierowy bilet (coś na wzór paragonu). Autobus A1 zatrzymuje się przy głównym dworcu kolejowym i Placu Slavija, a linia 72 przy targu Zeleni venac, skąd jest bliżej do ścisłego centrum starego miasta (Plac Republiki i ulica Knez Mihailova).

 źródło: http://www.gsp.rs/english/assortmentoftickets.htm (link)

Mimo późnej pory na ulicach znajduje się sporo kręcących się osób, także ze znalezieniem celu nie mam większego problemu. Hostel wyjątkowo dobrze jest oznaczony i z daleka widoczny co zwłaszcza w nocy istotnie pomaga. Hostel The Big okazuje się dużą sypialnia z licznymi wieloosobowymi pokojami. Czysto, przestrzennie i bardzo tanio. Choć znajduje się nieco na uboczu godny polecenia. Zatrzymując się w Belgradzie nocowałem w dwóch miejscach. Drugie to Dali Hostel. Niczego też temu miejscu zarzucić nie można. Ogólnie mam bardzo dobre wrażenia z tego miasta.

Belgrad (Београд) leży w północnej Serbii, przy ujściu rzeki Sawy do Dunaju. Od roku 1878 jest stolicą Serbii. Dokładniej w latach 1918-1929 był stolicą Królestwa SHS, w latach 1929-2003 Jugosławii, w latach 2003-2006 Serbii i Czarnogóry, od czerwca 2006 – Republiki Serbii. Miasto zaskakuje wszystkich turystów swoją różnorodnością i oryginalną atmosferą. Nowoczesne budynki tworzą swoiste zgranie z budynkami pochodzącymi z wcześniejszych wieków. Belgrad ma dość ciekawą zabudowę i sporo interesujących miejsc, które odwiedzając Serbię warto zobaczyć. Między innymi muzea:

Muzeum Narodowe z 1844. Znajduje się w nim ponad 400 tysięcy eksponatów (ponad 5600 obrazów i 8400 rysunków i grafik), w tym wiele zagranicznych.

Muzeum Etnograficzne, założone w 1901, zawiera ponad 150 tysięcy eksponatów prezentujących wiejską i miejską kulturę na Bałkanach, a szczególnie w krajach byłej Jugosławii.

Muzeum Wojskowe ma ponad 25 tysięcy eksponatów począwszy od okresu rzymskiego. Znajdują się w nim również części samolotu F-117 Nighthawk zestrzelonego przez Wojsko Serbskie.

Muzeum Lotnictwa w Belgradzie ma ponad 200 samolotów, z których 50 jest wystawionych. Muzeum Nikoli Tesli, założone w 1952, przechowuje osobiste przedmioty Nikoli Tesli. Od jego nazwiska powstała jednostka Tesla.

Muzeum Sztuki Współczesnej posiada kolekcję około 35 tysięcy dzieł sztuki, w tym Andy Warhol, Joan Miró, Ivan Meštrović i innych od 1900.

Muzeum Vuka i Dositeja, które prezentuje życie, pracę i dziedzictwo Vuk Stefanovića Karadžića, reformatora serbskiego języka literackiego oraz Dositeja Obradovića, pierwszego serbskiego ministra edukacji. Muzeum Sztuki Afrykańskiej, powstałe w 1977 posiada bogatą kolekcję sztuki z Afryki Zachodniej.
Jak można przeczytać o Belgradzie, system transportu publicznego stanowią połączenia autobusowe ok. 120 linii miejskich i 300 linii podmiejskich), tramwajowe (12 linii) i trolejbusowe (8 linii). Głównym środkiem komunikacji pozamiejskiej są autobusy. Większość przystanków jest dobrze oznaczona, są jednak i takie, które nie posiadają żadnego oznaczenia (są chyba tylko dla wtajemniczonych). Przy głównym dworcu kolejowym mieści się przystanek lotniskowy skąd odjeżdża autobus linii A1. Ustalenie tego zajęło mi trochę czasu bo oznaczenia nie ma (a właściwie jest, ale tak wyblakłe że dostrzegłem go dopiero w nocy wówczas jak oczekiwałem na autobus jadący na lotnisko. Przy okazji mała uwaga przyjechał prawie 20 min przed czasem i tak też odjechał z przystanku zapewne wychodząc z założenia, że przecież będzie następny).  

Belgrad, Muzeum Narodowe


 serbskie dinary (RSD), kurs walut:  1€ = 115 RSD, 1 PLN = 28 RSD
Najlepiej wymienić pieniądze na mieście gdzie jest mnóstwo kantorów. Na lotnisku (chyba jak wszędzie) kurs pozostawia wiele do życzenia.

Bardzo ciekawym miejscem w Belgradzie jest teren Kalemegdanu, starej twierdzy położonej na wzgórzu, z którego widać przepiękną panoramę miasta. Na jej terenie znajduje się duży park, po którym z przyjemnością można pospacerować natrafiając na pomnik kolumnę Zwycięzcy, cerkwie oraz wyjątkowe tarasy.  Twierdza Kalemegdan (położona przy ujściu Sawy do Dunaju) Belgrad to także miasto nocnych klubów, gdzie codziennie odbywają się liczne koncerty i nocne imprezy. Jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie koncentruje się nocne życie rozciąga się wzdłuż brzegów Sawy i Dunaju na tzw. splavovi, tj. barkach przymocowanych do nabrzeży. Każda z nich jest nocnym klubem, restauracją albo kawiarnią.


przydatne linki:
Serbian Waylways JSC (link)


orientacyjne koszty:
--------------------------
Wizz Air - Sztokholm-Skavsta (NYO) Belgrad (BEG) Wizz Air 69 SEK (35 PLN)
Autobus z /na lotnisko (A1) - 2 x 300 RSD (21 PLN)
Trolejbus 150 RSD (5 PLN)
The Big Hostel 8 os. pokój - 5 € (21 PLN)
Hostel & Apartaments Dali 4 os. pokój -  8 € (34 PLN)
Wizz Air - Belgrad (BEG) - Dortmund (DTM)  1099 DIN (41 PLN)   

Więcej zdjęć z: Belgrad
oraz
Zimowy EuroTrip - część 7 Dortmund (Niemcy)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz