niedziela, 1 grudnia 2013

Budapeszt (Węgry) - Zimowy EuroTrip 2013 część 1 - (Budapeszt w świątecznym wydaniu)


Budapeszt – to stolica Węgier, a jednocześnie największe miasto tego kraju położone nad Dunajem w północnej jego części. Budapeszt formalnie stworzony został w latach 1872 - 1873 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu – na lewym.
Miasto bez wątpienia to jedna z najpiękniejszych stolic Europy. Prezentuje się niezwykle za dnia, a nocą w blasku świateł podbija serca nawet najbardziej niezdecydowanych.

Zimowy EuroTrip 2013' rozpoczyna się właśnie tutaj dając okazję do odwiedzenia niezwykłych miejsc, a zarazem dzieł architektury stworzonych przez człowieka. Jednodniowe "postoje" w drodze do / i z Istambułu niemal w całości poświęcamy na spacery.  Patrząc na piękno Budapesztu pośpiech nie jest wskazany. Na "podbój" Turcji wybrałem się z kolegą Marcinem (w dwie osoby zawsze raźniej).Po przylocie Wizz Air z Warszawy, a wcześniej Eurolot Rzeszów (RZE) - Warszawa z lotniska Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér (BUD) położonego o ok 16 km od miasta dostaniemy się komunikacją miejską (autobusem 200E) i metrem. Koszt jednego przejazdu to 350 HUF, opłaca się też kupić bloczek 10 przejazdowy (w saloniku), bo koszt bloczka to 3000 HUF).

Bilety na przejazd komunikacją miejską nabyć można również w automatach stojących w hali przylotów, no chyba, że ma się kartę Budapeszt, która uprawnia do przejazdu za darmo. Automat znajduje się również tuż przy przystanku autobusowym (niestety wyłącznie na monety). Do centrum miasta potrzebne są dwa bilety; jeden na autobus, drugi na metro. Autobusy 200E przewożą pasażerów z lotniska do końcowej stacji niebieskiej linii metra Kobánya-Kispest. Wracamy się kilkadziesiąt metrów wchodząc schodkami przez przejście na druga stronę peronu skąd mamy ok. dziesięć przystanków kolejką podziemną do ścisłego centrum Budapesztu (kolejka kursuje codziennie między 4.30 a 23.30, średnio co 15 minut, a w szczycie nawet częściej).  

Wybierając się do Budapesztu można skorzystać też ze "ściągi" w formie pdf (2-stronicowy przewodnik po Budapeszcie), jaką oferuje nam portal http://www.loter.pl/pdfy (link). Bardzo przydatne podczas podróży. Ja zawsze korzystam, jak tylko dostępne jest interesujące mnie miejsce.


Nocleg
Elizabeth Bridge Hostel przy Kossuth Lajos u. 14-16 (link) okazuje się bardzo sympatycznym miejscem noclegowym. Blisko centrum i przystanku metra. Choć średnio cena za pokój w sali 8 os. waha się w granicach 10 , to mnie udało się zarezerwować  po 5 €. Jest to bardzo dobra cena (stosunek ceny do jakości). Sam hostel znajduje się na 3 piętrze kamienicy z niezwykle ciekawym architektonicznie dziedzińcem). Sala noclegowa zadbana i czysta. W pokoju spało w jedna noc 3, a w drugą 2 osoby. Obsługa miła i pomocna. Miejsce noclegowe naprawdę godne polecenia. Nieopodal hostelu na tej samej ulicy znajduje się bar, w którym można tanio i dobrze zjeść.

Z uwagi na bliskość świąt miasto przygotowało szereg atrakcji, aby ściągnąć mieszkańców i turystów na coroczny jarmark świąteczny. Zróżnicowane stoiska oferują odzież, pamiątki, słodycze oraz różnorodną kuchnię pod gołym niebem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oprawa w postaci świątecznej muzyki, lodowiska w centralnym miejscu czy pokazu światła na ścianach katedry zachęcają do czynnego uczestnictwa w jarmarku. Trudno oprzeć się też tutejszej kuchni, ale należy pamiętać, że jedzenie w takich miejscach do najtańszych nie należy.


Jak w każdym większym mieście Europy sposobem na zwiedzanie może być Hop On Hop Off w Budapeszt http://www.citytour.hu/en/index.html (link)


A co warto zobaczyć w Budapeszcie ?
A no jest tego naprawdę sporo. Można zatrzymać się w tym mieście na cały tydzień i każdego dnia odkrywać wciąż nowe. Do godnych uwagi atrakcji miasta zapewne należą:    


 • Wzgórze Zamkowe (Várhegy)
 • Mosty:
- Árpáda (Árpád Híd),
- Elżbiety (Erzsébet Híd),
- Łańcuchowy (Széchenyi Lanchíd),
- Małgorzaty (Margit Híd),
- Petőfi'ego (Petőfi Híd),
- Wolności (Szabadság Híd).
 • Plac św.Trójcy (Szentháromság tér)
 • kościół Macieja (Mátyás templom) wraz z pomnikiem św. Stefana,
 • Zamek Królewski (Vár),
 • Galeria Narodowa (Magyar Nemzeti Galéria),
 • Muzeum Historii Budapesztu (Budapesti Történeti Muzeum),
 • Wodne Miasto (Víziváros),
 • plac Batthányego (Batthány tér),
 • Pałac Sándor (Sándor Palota),
 • Teatr Zamkowy (Vár Színház),
 • Wzgórze Gellerta i Skalna kaplica


Nie będę się rozpisywał o atrakcjach Budapesztu bo uważam, że sam skorzystałem zbyt mało. Ale jestem przekonany, że nie raz tutaj powrócę bo port lotniczy w tym mieście to doskonała baza wypadowa do wielu interesujących miejsc. 

Jako pomoc w dotarciu do informacji mogę polecić:

Przewodniki Internetowe po Budapeszcie:
http://www.budapeszt.infinity.waw.pl/joomla/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1 (link)
http://www.pl.budapeszt.pl/ (link)
oraz Port Lotniczy Budapeszt (BUD) http://www.bud.hu/english (link)

no i orientacyjne koszty
---------------------------
Wizz Air - Warszawa (WAW) - Budapeszt (BUD) 34 PLN
Bilety na komunikację miejską x 8 za cały pobyt (autobus 200E, metro), ok. 2800 HUF (ok 40 PLN)  
Hostel Elizabeth Bridge - 2 x nocleg po 5 € - pok. 8 os. bez posiłku (ok. 42 PLN)
Wizz Air - Budapeszt (BUD) - Warszawa (WAW) 34 PLN

razem: 150 PLN


Więcej zdjęć z: Budapeszt
oraz 
Zimowy Eurotrip - część 2 Stambuł (Turcja) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz