czwartek, 12 grudnia 2013

Zimowy EuroTrip - część 7 Dortmund (Niemcy)

"Borussia Dortmund (Ballspielverein Borussia 09 e.V. Dortmund albo w skrócie BVB 09) ten liczący nieco ponad sto lat klub sportowy może poszczycić się jedną z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich w Niemczech. Będąc w Dortmundzie trudno nie zauważyć jak bardzo miasto i jego mieszkańcy związani są ze swoją Drużyną i na odwrót". Ja zauważam to już na lotnisku, gdzie ląduje Turkish Airlines, a potem w wielu miejscach miasta. Odwiedzając Dortmund trudno też nie uwzględnić w planie zwiedzania "królestwa" Borussi. Jak można przeczytać na wielu forach godziny zwiedzania stadionu z przewodnikiem to: wtorki: 12.00, piątki: 16.00, soboty: 14.00, niedziele: 14.00. W przypadku, jeśli na któryś z wyznaczonych dni zaplanowany jest na stadionie mecz, zwiedzanie stadionu przesunięte zostaje zawsze na dzień następny, na godzinę 10:30. Zwiedzanie stadionu odbywa się zawsze, tj. niezależnie od liczby chętnych, koszt biletu: 10 € (osoby dorosłe), 7 € (studenci, uczniowie, młodzież i dzieci do 18 roku życia oraz niepełnoprawni). Bilety możliwe są do nabycia na godzinę przed zwiedzaniem, w kasie stadionowej znajdującej się przy trybunie północnej, a wcześniejsze bukowanie biletu nie jest konieczne.

Stadion Westfalski - oficjalna nazwa brzmi Signal Iduna. Jest oficjalnym stadionem drużyny piłkarskiej Borussia Dortmund (inaczej BVB 09) i może pomieścić nawet ponad 80 tysięcy kibiców. Wielokrotnie odbywały się tutaj ważne mecze, między innymi niektóre z rozgrywanych podczas Mistrzostw Świata z 1974 i 2006 roku. Były tu rozgrywane mecze Ligi Mistrzów. Ponadto jest największym stadionem w całych Niemczech. W pobliżu znajduje się hala Westfalenhalle, w której koncertowały największe sławy muzyki światowej. Hala została zbudowana w 1925 roku, zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowana w 1952 roku. Odbywały się w niej mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym oraz w hokeju na lodzie.

Stadion: Signal Iduna Park Adres: Strobelallee 50, 44139 Dortmund


O 8:15 na niemieckim lotnisku Dortmund (DTM) ląduje A320 Wizz Air ze stolicy Serbii - Belgradu (BEG). Na zwiedzanie miasta mam tylko kilka godzin bo o 14:25 wylatuje do Skopje (SKP) w Macedonii. 
Terminal lotniska znajduje się około 13 km od centrum miasta. Aby dostać się do Dortmundu trzeba dotrzeć spacerkiem do stacji Holzwickede, która oddalona jest od lotniska o około 1,5 km (zapewne nie warto wydawać 1,50 € na jeżdżący na tej trasie autobus AirportShuttle). Bilet na pociąg z  Holzwickede do Dortmundu kosztuje 5,10 € (można kupić go na stacji w automacie). 

 Ogólne informacje o stadionie przygotowałem jeszcze na wsześniejszą podróż do Dortmundu, która jednak nie wypaliła, a poza tym w tym dniu rozgrywany był mecz. Dziś stadion widzę (i to dwukrotnie) wyłącznie za okien pociągu, którym zmierzam do Dortmund i spowrotem. Niestety dłuższego stopa (bez noclegu w tym mieście) nie udało mi się złożyć. No cóż ... Signal Iduna Park musi jeszcze poczekać.


   Już od pierwszych chwil w mieście widać nadchodzące święta. Liczne dekoracje, ozdoby i kiermasze, które  wprowadzają niepowtarzalny, świąteczny nastrój.  
 


 próba chóru w katedrze
 


Dortmund to największe miasto położone w Zagłębiu Ruhry, w zachodniej części Niemiec. Oprócz wielu ciekawych zabytków, kościołów czy muzeów, warto odwiedzić browary i skosztować świeżo ważonego piwa, ponieważ jak podają przewodniki jest to drugi po Monachium ośrodek browarniczy w Europie. Jak przystało na nowoczesne miasto w Dortmundzie znajduje się też wiele terenów zieleni gdzie można przyjemnie spędzić czas i pospacerować. 

Na co zwrócić uwagę w Dortmundzie (w zależności od upodobań i czasu):

 • Haus Bodelschwingh to konstrukcja zamku otoczonego wypełnioną wodą fosą. Wzniosła go w XIII wieku rodzina von  Bodelschwingh, jest największym i najbardziej efektownym zamkiem w okolicach Dortmundu.
 • Haus Dellwig zamek z XIII wieku, ale został poddany gruntownej przebudowie i odnowieniu cztery wieki później, co pozwoliło mu uzyskać elementy stylu renesansowego i barokowego.
 • Haus Rodenberg
 • Haus Wenge to gotycka rezydencja pochodząca z XVI w. zniszczona w 1598 r. przez Hiszpanów.
 • Kościół św Piotra - tutaj znajduje się „Złoty Cud Dortmundzki”, tj. 30 płaskorzeźb drewnianych z 633 pozłacanymi postaciami przedstawiającymi historię męki pańskiej.
 • Kościół katolicki Propstei prezentuje cenne malowidła Dericka Baegerta znajdujące się na ołtarzu.
 • Kościół św Rejnalda daje możliwość wejść na wieżę, na którą prowadzi 207 schodków (piekna panorama miasta).  
 • Kościół Najświętszej Marii Panny - posiada cenny ołtarz autorstwa cenionego średniowiecznego artysty, Konrada von Soest.
 • Westfalska Sala Koncertowa (otwarta w 2002 roku)
 • Muzeum Historii Naturalnej z roku 1910
 • Muzeum Sztuki i Historii Kultury ufundowane w 1883 roku
 • Muzeum Przemysłu ulokowane w kopalni węgla
 • Muzeum Hoesch opowiada historię przetwórstwa stali
 • Muzeum Portowe
 • Muzeum Książek Kucharskich
 • Wieża Florian (na cześć Floriana – patrona ogrodników) z roku 1959 roku, ma ponad 200 metrów wysokości. Konstrukcja wygląda jak ogromny betonowy komin. Na wysokości 130 metrów znajdują się dwa piętra: na wyższym ulokowano obrotową restaurację
 • Browary
 • Zoo oraz ogrody botaniczne kilka linków:
oficjalna strona miasta:  www.dortmund.de
https://shop.bvb.de/
bilet na mecz - http://www.eventimsports.de/shop/20/home?&shopid=20
http://www.signal-iduna-park.de/
http://www.bundesliga.com/pl/liga/clubs/borussia-dortmund/stadion.php
http://www.borussia.com.pl/


orientacyjne koszty:
--------------------------
Wizz Air - Belgrad (BEG) - Dortmund (DTM) 1099 DIN (41 PLN) 

DB  Holzwickede do Dortmundu - Holzwickede 10,20 € (43 PLN)
Wizz Air - Dortmund (DTM) - Skopje (SKP) 15 € (64 PLN) Więcej zdjęć z: Dortmund
oraz
Zimowy EuroTrip - część 8 Skopje (Macedonia)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz