piątek, 6 grudnia 2013

Zimowy EuroTrip - część 3 Genewa (Szwajcaria)


Genewa -  małe, światowe miasto na tle malowniczej, alpejskiej scenerii,   położone w południowo-zachodniej części kraju, nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Z miasta widać Alpy i ich najwyższy szczyt Mont Blanc. Miasto jest stolicą francusko - języcznego kantonu Genewa. Obszar miejski Genewy obejmuje również część Francji i liczy ponad 1,2 mil. mieszkańców, przy czym samo miasto ok. 200 tyś. Nie byłem tu w lecie (właściwie nigdy nie byłem, zatem kolejna flaga do kolekcji), ale ponoć zimą miasto prezentuje się tak samo uroczo, jak i o każdej innej porze roku. Tak przeczytałem w jednej z wcześniej czytanych relacji na temat Genewy. Oprócz zimowego spaceru w nieco jesiennej scenerii Genewa oferuje bogaty program kulturalny: kino, operę, balet, koncerty teatr czy kabarety, ale i muzea. Jak już ktoś naliczył jest ich tu ok. 30. Otworem stoją tu również drzwi wielu eleganckich restauracji, ale z uwagi na sam fakt, że to Szwajcaria sprawdzanie jakości świadczonych usług sobie podarowałem :-).Do miasta przylatuję z Budapesztu po raz pierwszy korzystając z usług przewoźnika easyJet (niskokosztowy przewoźnik, który na dziś z Polski lata tylko z Krakowa). Ląduje na lotnisku Genewa-Cointrin (drugim co do wielkości lotnisku Szwajcarii), położony zaledwie 4 km na północ od centrum miasta. Ciekawostką jest fakt, że na lotnisku w automacie przed wyjściem ze strefy przylotów można pobrać bezpłatny bilet ważny 1h aby dojechać do miasta. Warto zaopatrzyć się też w bezpłatną mapkę. Wprawdzie miasto nie jest olbrzymie ale fajnie wiedzieć gdzie co jest. Dojazd z lotniska zapewnia kolejka do głównej stacji SBB. 
Pierwsze swoje kroki kieruję do Geneva Youuth Hostel. Youth Hostel Geneva mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku w centrum Genewy. Tutaj dokonałem rezerwacji na nocleg w salce 6 os. i mimo, że drogi (38 CHF) to i tak najtańszy jaki znalazłem w Genewie. Zgodnie z ofertą otrzymuje tu bezpłatny 24h bilet na komunikację publiczną po Genewie. Hostel jest czysty, zadbany i na poziomie z bezpłatnym WiFi. Pokój, prywatne szafki jak i łazienka (prysznice z toaletą) otwierane przy pomocy karty magnetycznej. Duży plus to również lokalizacja - Jezioro Genewskie oddalone jest od hostelu o zaledwie 250 metrów.


Fontanna u brzegów Jeziora Genewskiego (Jet d'eau lub Jet de Genève,  
której strumień wody osiąga wysokość 140 m) jest symbolem "najmniejszej metropolii na świecie". Ponieważ transport publiczny to pojęcie względne zapytałem przewoźnika na Jeziorze Genewskim czy karta którą posiadam również uprawnia do wodnej podroży i z zadowoleniem przyjąłem odpowiedź twierdzącą :-). Tym samym swobodnie mogłem się poruszać po mieście dowolnym środkiem komunikacji, co oczywiście wg potrzeb wykorzystalem. Mając w kieszeni trochę franków zdecydowalem się na objad w tureckiej knajpce. Na sam widok szwajcarskie wydają się mi zbyt drogie. Spacerowałem po mieście, aż do późnego wieczora, kiedy to przyszedł czas na ogarnięcie się i przygotowanie do wczesnoporannego wstawania. Następnego dnia czekała mnie podróż z easyJet do Belgii, konkretnie Brukseli. 

Ponieważ trnsport publiczny  

Parę fotek z Genewy  


Jako ciekawostka: "Zegarki marki Patek-Philippe nieprzerwanie zaliczane są do najlepszych i najdroższych na świecie. W 1933 r. firma ustanowiła rekord, konstruując i sprzedając amerykańskiemu bankierowi Henry'emu Gravcji w Nowym Jorku został sprzedany za 11 mln dolarów". Antoni Patek to imigrant z Polski z roku 1839, a dziś sklep z zegarkami Patek-Philippe znajduje się pośród wielu innych uznawanych na świecie na głównej ulicy w centrum Genewy. Jest ich tu sporo, bo jak wiadomo oprócz banków Szwajcaria zegarkami stoi. 
Świąteczna wystawa Szwajcarskiego sklepu


 


Autobus linii 10 z przystanku obok dworca autobusowego (pod wiaduktem) na Genewskie lotnisko przyjechał punktualnie. Zresztą jeżdżą dość często, a sam dojazd zajął kilka minut. To koniec krótkiej wizyty w Genewie, ale nie koniec wizyty w Szwajcarii. Tę odwiedzę jeszcze za kilka dni wizytując miasto Bazylea, do którego wybieram się z Prisztiny w Kosowie.

Orientacyjne koszty:
---------------------
Budapeszt (BUD) Genewa (GVA) easyJet Air 103 PLN
dojazd z / na lotnisko, transport miejski - (bezpłatnie / w cenie zakwaterowania)
Geneva Youth Hostel (pok 6 os. ze śniadaniem) - 38 CHF (133 PLN)Polecane linki:
---------------
http://www.mojaszwajcaria.pl/kraj_genewa.php
http://genewa.lovetotravel.pl/Więcej zdjęć z Genewa
oraz
Zimowy EuroTrip - część 4 Bruksela (Belgia)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz