czwartek, 19 grudnia 2013

Zimowy EuroTrip - część 13 Praga (Czechy)

Powracając z Zimowego EuroTrip Timisoara w zasadzie była ostatnim miastem jakie było w moich planach. Jednak szukając połączeń z Rumunii trudno znaleźć coś w sensownej cenie  bezpośrednio. Zdecydowałem zatem, że droga będzie wiodła przez Czeską Pragę (z 5h stopem w Bergamo we Włoszech). Praga wprawdzie znajduje się na liście miejsc, które już odwiedziłem, ale było to dość dawno i korzystając z nadarzającej się okazji postanowiłem nieco odświeżyć pamięć. Wybrałem połączenie lotnicze Wizz Air Timisoara (TSR) - Bergamo (BGY) - Praga (PRG). Ale muszę zaznaczyć, że po bardzo dobrych wrażeniach z jak się okazało pięknego Bergamo oczekiwania wobec Pragi znacznie wzrosły.  
Z portu lotniczego (dawniej znanego jako Lotnisko Praga-Ruzyně, a obecnie przemianowanego na Port Lotniczy im. Václava Havla), znajdującego się na północno-zachodnim skraju Pragi (18 km od miasta) nie ma bezpośredniego połączenia metrem lub pociągiem z / na lotnisko. Połączenia autobusowe transportem publicznym są dostępne do stacji metra na dwóch różnych liniach. Przybliżony czas przejazdu autobusem (linia 119) z lotniska do najbliższej stacji metra (linia A) wynosi około 30 min.  Bilet 30 min kosztuje 24 CZK, a 90 min 32 CZK. Warto jednak zainwestować w bilet 24h na komunikację miejską za 110 CZK (17 PLN) co pozwala mi bez ograniczeń swobodnie przemieszczać się po mieście.  Spacerując podziwiam pierwsze interesujące budowle i ciekawie wyglądające miejsca.

Plan metra w Pradze

  
  
Jednym z nich jest długi na 750m i szeroki na 60m bulwar - Plac Wacława (Václvské Square). W górnej części bulwaru widać św. Wacława na koniu, a kilka metrów od pomnika stoi tablica pamięci tych, którzy zginęli w czasie okresu komunistycznego , m.in. Jana Palacha. (20 letniego studenta, który podpalił się w styczniu 1969 roku w proteście przeciwko sowieckiej inwazji, która miał miejsce kilka miesięcy wcześniej. Plac Wacława znajduje się po prawej stronie rzeki -  Wełtawa (najdłuższej rzeki w Czechach - 435 km). Tutaj też zlokalizowane jest Stare Miasto ze wspaniałym ratuszem i niezliczonymi zabytkami architektury. Nowe Miasto, Teatr i Muzeum Narodowe oraz Jozefov (żydowska dzielnica ze starym cmentarzem i synagogami), a także ogrody Vyszehradu.

Na prawym brzegu zlokalizowany jest również Hostel & Hotel A Plus, w którym dokonałem rezerwacji noclegu. Booking ten nie jest do końca przypadkowy. W bliskiej odległości od hostelu znajduje się metro Florenc oraz międzynarodowy dworzec autobusowy Florenc Praga, a z niego odjeżdża PolskiBus (peron 7). Bliska odległość hostelu od dworca w kolejnym dniu pozwoli mi bez przedzierania się przez miasto szybko dostać się do celu. W hostelu godnym uwagi jest różnorodne śniadanie. Relacja ceny do świadczonych usług bardzo dobra. 

Na lewym brzegu wznoszą się Hradczany, słynny Praski Hrad, z zamkami, pałacami, świątyniami o niezwykłej urodzie oraz Mala Strana, o malowniczych wąskich uliczkach i uroczych ogrodach. (...) Przeurocza jest wyspa Kampa, z rzeką Čertovką i domami wyrastającymi z wody, jak w Wenecji.Według tradycji oryginalna czeska nazwa miasta Praha pochodzi od czeskiego słowa práh (próg) i jest związana z księżniczką Libuszą. Etymologia nazwy miasta zbudowanego nad progiem (lub jazem) rzecznym brodem pochodzi od historycznej nazwy przeprawy przez Wełtawę w okolicy dzisiejszego Mostu Karola (najsłynniejszego symbolu Pragi łączącego Małą Stranę i Stare Miasto od XIV wieku. Na obu jego końcach wznoszą się piękne wieże). W 1918 Praga została stolicą nowo utworzonej Czechosłowacji, a w latach 1939-1945 okupowana przez III Rzeszę, wyzwolona w roku 1945. W 1968 roku była główną areną praskiej wiosny. W roku 1993 po odłączeniu się Słowacji, miasto zostało stolicą Czech.Dzisiejsza Praga powstała w roku 1784 z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza, tj. Starego Miasta (powstało w czeskich). Podobnie jak Wenecja od roku 1992 zabytkowe centrum miasta znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO i ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.
                         
 


Spacerując po praskich ulicach można dostrzec sporo atrakcyjnych miejsc przy których wart się zatrzymać. Dopełnieniem zapewne jest jarmark na głównym rynku w Pradzie. Nie rozczarowałem się. Miasto ma naprawdę sporo do zaoferowania.


 przydatne linki:
http://www.zlotapraga.pl/ (świetny przewodnik po Pradze)
http://www.prg.aero/en/ (link) Prague Airport
http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/ (link) (połączenia tramwajowe i trolejbusowe)
http://www.dpp.cz/en/ (link) połączenia publiczne w PradzeOrientacyjne koszty:
--------------------------
Wizz Air - Timisoara (TSR) Begramo (BGY)  64 RON (61,16 PLN)
Wizz Air - Begramo (BGY) Praga (PRG) 14,99 € (64 PLN)
Bilet komunikacji miejskiej 24h 110 CZK (17 PLN) 
A Plus Hotel & Hostel (pok. 10 os. ze śn.) 11 € (46 PLN)
PolskiBus - Praga - Wrocław 61 PLN
PolskiBus - Wrocław - Rzeszów 2 PLN
 


Więcej zdjęć z: Praga
oraz
Zimowy EuroTrip - część 14 Podsumowanie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz