niedziela, 15 grudnia 2013

Zimowy EuroTrip - część 10 Bazylea (Szwajcaria)Z Kosowa easyJet-em przenoszę się ponownie w tej podróży do Szwajcarii. Tym razem do Bazylei. Ten kraj to zupełnie inna bajka, a ponieważ zatrzymuje się tutaj tylko na kilka godzin (bo nocleg mam dopiero w Wenecji) chcę zobaczyć jak najwięcej. Kolej to bardzo dobrze rozwinięty środek komunikacji publicznej w tym kraju - występuje tu węzeł kolejowy dla trzech państw i ich kolei SNCF, DB i SBB. Znajdziemy tu występujące z dużą częstotliwością bezpośrednie połączenia do całej Szwajcarii. Z / na lotnisko do / z dworca SBB dostaniemy się autobusem linia nr 50 (nieco ponad 15 min) niestety to nie Genewa, nie jest już za darmo - koszt biletu to 4,4 CHF (14,87 PLN).

Bazylea to miasto u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, położone nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Jako miasto kultury i sztuki prezentuje się bardzo przyjaźnie dla oka. Duża koncentracja muzeów (największa w Szwajcarii) tj. 40 muzeów na powierzchni 40 km² powoduje że jest co zwiedzać w tym mieście. Budynki muzealne zaprojektowane przez wyśmienitych architektów, doskooryginalne to: Schaulager oraz najstarsze muzeum sztuki w Europie - Kunstmuseum, oraz odbywa się ArtBasel, jedno z ważniejszych wydarzeń świata sztuki. Maja wizyta w tym mieście to tylko mały rekonesans.   


Bazylea, po Zurychu i Genewie, jest trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii oraz centrum szwajcarskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Nie da się ukryć, że pełni również ważną rolę komunikacyjną, posiada jedyny w kraju port, który poprzez rzekę Ren łączy Szwajcarię z Morzem Północnym.
Warto zauważyć, że w Bazylei do centrum miasta nie wpuszczono transportu publicznego. Po starówce w Wielkiej i Małej Bazylei oraz po Moście Środkowym nad Renem, który łączy obie części, nie wolno jeździć samochodami. Żeby dostać się na starówkę, zwiedzający korzystają najczęściej z tramwajów.


 
Od pierwszych dni grudnia (początku mojego Zimowego EuroTrip) towarzyszą mi jarmarki świąteczne. Jedne są mniejsze, inne większe, ale każdy z nich ma wspólną cechę. Koncentrują wokół siebie mnóstwo ludzi, którzy przemierzając wokół licznych świątecznych straganów szukają czegoś wyjątkowego dla bliskich czy też siebie.  Czasami są to regionalne pamiątki, a czasami przysłowiowy piernik, którego korzenny zapach wdziera się do naszych zmysłów potęgując bliskość Świąt, które i tak nadchodzą milowymi krokami. Liczne dekoracje wystaw sklepowych, okien domów, girlandy, kolorowe światła i ozdoby na ulicach zachęcają do spacerów i uczestnictwa w tych wydarzeniach.      


Doskonalym miejscem na  stragany, straganiki, stoiska z choinkowymi ozdobami, zabawkami, czy też prażonymi kasztanami i świątecznymi smakołykami, wśród których znajdziemy marcepan, czekoladę i Basler Läckerli – bazylejskie pierniki, (wyrabiane już w XV w.) jest  Barfüsserplatz. Nazwę zawdzięcza pofranciszkańskiemu gotyckiemu kościołowi, w którym dziś działa Muzeum Historyczne Bazylei. Gra tu  muzyka, można się napić aromatycznego, solidnie przyprawionego grzańca, (Glühwein), lub przyrządzanego na jego bazie z dodatkiem rumu i cukru podpalanego Feuerzangenbowle.   


Co warto zobaczyć w mieście:


 • Brama miejska (Spelentor) - jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Bazylei jest jedna z trzech bram miejskich, najładniejsza i najlepiej zachowana brama Spalentor. Jest ona pozostałością dawnych murów miejskich, otaczających Bazyleę jeszcze w czasach średniowiecznych. Dodatkowym uatrakcyjnieniem jest wbudowana w ścianę bramy najstarsza czynna skrzynka pocztowa, zaprojektowana w w roku 1843 przez Melchiora Berri,
 • Budynek Banku. Imponujący budynek banku na placu Aeschenplatz,
 • Fondation Beyeler, Riehen - Muzeum według projektu Renzo Piano, prezentowana jest w nim przede wszystkim sztuka współczesna i coroczne wystawy specjalne,
 • Fontanna Tinguely'ego   na Placu Teatralnym (obracająca się fontanna dzieła Jean'a Tinguely'ego), 
 • Katedra - zabytek romańsko-gotyckiej architektury jest jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Bazylei (wzniesiona z rozkazu cesarzowej Kunegundy i Henryka II na Wzgórzu Klasztornym). 
 • Kościół św. Antoniego  - pierwszy w Szwajcarii betonowy kościół jest pionierskim dziełem profesora architektury Karla Mosera,
 • Kunsthalle - od 1972 roku przedstawia ponadczasowe, awangardowe dzieła,
 • Kunstmuseum - Muzeum Sztuki. Najstarsze muzeum sztuki w Europie. Najpełniejsza kolekcja Holbeina oraz kluczowe dzieła sztuki współczesnej: kubizmu (Picasso, Braque, Leger), ekspresjonizmu i sztuki amerykańskiej od lat 50,
 • Messeturm - Wieża targowa z wysokością 105 m jest najwyższym zamieszkałym budynkiem w Szwajcarii. Elegancka architektura z przezroczystymi fasadami przedstawia otwartą na świat Bazyleę,
 • Muzeum Architektury -  zmieniające się prezentacje szwajcarskiej i międzynarodowej architektury,
 • Muzeum Sztuki Współczesnej  - perfekcyjna integracja nowych el.z zachowanymi starymi murami,
 • Muzeum Tinguely'ego - budynek wg projektu architekta Mario Botty jest całkowicie otwarty w stronę Renu. Przeszklona hala pozwala na wyeksponowanie dużych gabarytowo, kinetycznych dzieł artysty,
 • Rzeźba Richarda Serry - przez kościołem św. Elżbiety na Placu Teatralnym,
 • Schaulager, Münchenstein. Miejsce, gdzie kontakt ze sztuką następuje w odmienny sposób. Budynek powstał w 2003 roku według autorstwa pary architektów Herzog & de Meuron. Prezentuje sztukę nietypową, głównie dla wybranej, wąskiej publiczności, jest miejscem badań. Wystawy otwarte dla wszystkich miedzy majem a wrześniem.
 • Zentralstellwerk Bassel SBB - monolityczne centrum kontroli ruchu kolejowego wg projektu Herzoga & de Meuron wznosi się ponad torami, a jego miedziany blask zmienia się w zależności od padającego światła.  


  Ciekawostką jest, że lotnisko w Bazylei leży na terenie miasta, ale już na terytorium francuskim. Bazylea - jak podsumować to miasto ?
Zapewne zechcę tutaj wrócić :-). 
przydatne linki:
http://www.basel.com/en/tourist-information (link)
EuroAirport  do Bahnhof SBB: (link) http://www.bvb.ch/fahrplaene/ah_02050C_n13_B_00220.pdf
Bahnhof SBB do EuroAirport: (link) http://www.bvb.ch/fahrplaene/ah_02050A_n13_A_00007.pdf
przewodnik wirtualny po Bazylei: http://navtur.pl/place/show/494,bazylea (link)
http://www.mojaszwajcaria.pl/kraj_bazylea.php (link)orientacyjne koszty:
--------------------------
easyJet Prisztina (PRN) - Bazylea (Szwajcaria) 146 PLN 
dojazd z /na lotnisko (autobus linia 50) 2 x 4,4 CHF (29,74 PLN)
Więcej zdjęć z: Bazylea
oraz
Zimowy EuroTrip - część 11 Wenecja (Włochy)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz