wtorek, 7 października 2014

Barcelona (Hiszpania) Ponownie w mieście niezliczonych atrakcji

Lotnisko El Prat (BCN) to główne lotnisko Barcelony oraz regionu Katalonia. Położone jest około 14 km od centrum miasta. Lotnisko składa się z 2 terminali: T1 oraz T2. Jak najlepiej dotrzeć z lotniska do centrum Barcelony ? 

Ja udałem się autobusem miejskim linii 46 (jedzie z obu terminali) koszt 2,15 EUR, kupiony u kierowcy) do Plaza Espana, nieopodal miałem swoje zakwaterowanie. Stąd piechota, metrem lub autobusem można dostać się do interesujących części miasta. 

Szybszy, ale nie tańszy sposób dostania się do centrum miasta to autobus (około 35 minut):
Aerobus A1 z terminala 1 (kursuje co 5 minut, koszt 5,90 EUR) do Plaza Catalunya, a Aerobus A2 z terminala 2 (kursuje co 10 minut, koszt 5,90 EUR) do Plaza Catalunya. Jak planuje się więcej jeździć po Barcelonie warto zakupić bilet T10, z którym można trochę zaoszczędzić. T10 ( na 10 przejazdów) - bilet ten uprawnia do bezpłatnej zmiany środka transportu do 1,15h od momentu pierwszego skasowania (strefa 2 - 1,5h).

Font màgica - Magiczna Fontanna to zespół fontann powstały w 1929 roku (ma 50 x 65 metrów wielkości, pojemność 3 milionów litrów wody, prawie 5 tysięcy podświetlających lamp oraz 3600 dysz wodnych). Jest to miejsce widowiskowych spektakli artystycznych: woda - światło - dźwięk. Podczas pokazu w takt muzyki, z setek dysz fontanny wydobywają się strumienie wody o zmiennym ciśnieniu, tworząc rozmaite przestrzenne ukształtowane elementy i figury. Ponieważ Magiczna Fontanna znajduje się u podnóża Montjuic, niedaleko gwarnego placu Espanya zainteresowałem się nią na tyle, aby oglądnąć i ocenić pokaz. Za dnia jest dość niepozorna, za to gdy zapadnie zmrok, swoją magią przyciąga niezliczone ilości turystów, ale i mieszkańców miasta. Pokaz rozpoczął się o godzinie 21:00 (od czwartku do niedzieli), trwał około pół godziny (przeplatany najnowszymi hitami muzyki rockowej w połączeniu z muzyką klasyczną) oglądało kilka tysięcy ludzi. Sporo miejsc na to wydarzenie  zajmowano już na ponad godzinę przed spektaklem. 
Pałac Muzyki Katalońskiej - budynek z salą koncertową, jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji, zaprojektowany przez Lluís Domènech i Montaner. Zbudowany w latach 1905-1908.

Sagrada Família - secesyjny kościół budowany od 1882 roku. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Barcelony. W roku 2010 papież Benedykt XVI konsekrował świątynię podnosząc ją do godności bazyliki mniejszej. Obecnie ma wysokość 115 metrów i jest jednym z najwyższych kościołów świata. Docelowo ma mieć wysokość 170 metrów i być najwyższym kościołem.

Park Güell - to ogród o sporych rozmiarach z elementami architektonicznymi, zaprojektowany przez katalońskiego architekta, wizjonera Antonio Gaudíego. Położony jest on w dzielnicy Gracia, na wzgórzu na północ od centrum miasta. Jest to jedno z wielu pięknych i baśniowych dzieł tego geniusza, jakie znajdują się w Barcelonie. Park otoczony jest murem. Znajduje się w nim kilka budynków wzniesionych w latach 1900-1914. Miałem przyjemność być w tym miejscu 2 lata temu, a z uwagi na wprowadzony od niedawna płatny wstęp skorzystałem wyłącznie z bezpłatnych atrakcji miasta. 


W sumie Barcelona ma dziewięć obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO: siedem dzieł architektonicznych Antoniego Gaudí oraz Szpital św. Pawła i Pałac Muzyki Katalońskiej.

Z Barcelony zrobiłem jednodniowa wycieczkę do Andory. Z uwagi na wysokie ceny noclegów na booking.com zrezygnowałem z noclegu w tym kraju, choć będąc na miejscu widziałem dostępne hostele po całkiem przystępnej cenie 15 EUR.Ciekawe / przydatne linki:
----------------------------------
https://www.fru.pl/city-break-barcelona.html?gclid=CjwKEAjwhqShBRDS95LciqqaonISJADj1rgahirInSC-IuQ5_H8F1aRcah2hL_n_-KX8qQ_GCE1EXxoCoa_w_wcB (link)


Orientacyjne koszty:
----------------------------
ModlinBus - Warszawa - Modlin - 9 PLN

Ryanair - Warszawa-Modlin (WMI) - Barcelona (120,36 PLN)
BCN Eixample Hostel -  2 noclegi po  8 (67,20 PLN)

Alberg Pere Tarres Hostel - 9,90 (42 PLN)

komunikacja miejska 2 x € 2,15 Więcej zdjęć z: Barcelona (Hiszpania)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz