wtorek, 21 października 2014

Dzień 14 - Casapueblo & Punta del Este (Urugwaj) Perła Urugwaju - Day Tours - Ameryka Południowa 2014' - zapiski z podróży


Casapueblo (hotel / kawiarnia / muzeum / galeria sztuki) położony jest ok. 13 km od Punta del Este w Punta Ballena. Został zbudowany przez urugwajskiego artystę Carlos Páez Vilaro. Zanim ją zakończono budowa trwała 36 lat. Casapuebo było warsztatem, ale i domem artysty, który zamieszkiwał tu do ostatnich swoich dni. Dożywając sędziwego wieku ponad 90 letni Carlos (abstrakcjonista, malarz, garncarz, rzeźbiarz, pisarz, muralist i konstruktor) zmarł całkiem niedawno bo 24 lutego 2014 roku. 


Jedno ze zdjęć z muzeum (źródło: Wikipedia), ponieważ niestety w środku nie można robić zdjęć :-(. To nieco rozczarowuje w tym miejscu, zwłaszcza że wstęp do środka nie jest darmowy. 


Okazały i piękny dorobek artysty podziwiają tysiące turystów. Casapueblo jest stałym punktem programu wybierających się w okolice Punta del Este. Podobnie jak nasz autokar, którym przyjechałem z wycieczką zorganizowaną, którą wykupiłem zaraz po przyjeździe do Montevideo w Informacji Turystycznej na dworcu autobusowym Tres Cruces (koszt 50 USD). 


Punta del Este od Montevideo dzieli nieco ponad 130 km. Mimo, że autobus z Montevideo do Punto del Este (i powrotny) kosztuje ok. 20 USD, dojazd na własną rękę nie bardzo wchodzi w grę z dwóch powodów. Pierwsze - dojedzie do centrum (na Terminal de Buses Punta del Este), ale nie zobaczy się po drodze tego co za jednym wyjazdem zobaczyć można na takiej wycieczce (choćby opisywanego powyżej Casapueblo). A po drugie, nawet jeśli znalazłby jakiś transport publiczny, który dojedzie w pobliże czasowo będzie trwało to znacznie dłużej. No chyba, że się jest w grupie to wówczas można by coś wymyślić taniej.


Przed Casapueblo zaliczyliśmy się na mały postój przy malej ciekawie położonej kapliczce, do której zaglądają rzesze turystów. Wokół znajduje się mała kolejka linowa, sklepy z pamiątkami i bar. Ze wzgórza we wszystkie strony roztaczają się piękne widoki.      

Zanim wjedziemy do centrum Punta del Este pilot (kobieta) pokazuje nam cześć miasta, w którym wybudowali się zamożni mieszkańcy Urugwaju i innych krajów. Punta del Este stała się ulubionym miejscem nie tylko turystów, ale i bogaczy z całego świata. Powoli zyskuje miano "Perły Urugwaju". Choć nie wiem jak wygląda cały obszar Urugwaju, wydaje mi się, że pseudonim jakby zasłużony. Punta del Este jest podzielona na dwa główne obszary, a sam Półwysep stanowi taki łącznik (z wieloma barami i restauracjami). La Barra jest znana z urokliwej plaży i życia nocnego, zaś Jose Ignacio to spokojna okolica słynąca ze godnej uwagi "urody".


Podczas objazdu terenu autokarem przemknęliśmy też przez dzieło wielkiej inżynierii - El Puente Leonel Viera. Most falisty znany jest jako Puente de La Barra o Puente ondulante, umożliwia komunikację między nadmorskimi kurortami La Barra i Punta del Este. Zdjęcie z autokaru niespecjalnie wyszło, aby pokazać o czym mowa zapożyczyłem z neta. Wrażenie z przejazdu bezcenne zwłaszcza, że dla potrzeb wycieczki kierowca zaszalał - jazda niczym na karuzeli :-).Most został otwarta w roku 1965, a jego autorem jest budowniczy Urugwaju Leonel Viera, który jako ciekawostka nigdy nie otrzymał tytułu architekta czy inżyniera. Udało się jemu jednak osiągnąć sławę dzięki pomysłowej konstrukcji. Falisty most to nie jedyne jego dzieło. Do nich możemy również zaliczyć znany miejski stadion "Dr Hector A. GrauertMontevideo.

Po emocjach i westchnieniach na moście udajemy się do celu. Punta del Este to piękna miejscowość, w której znajdziemy liczne atrakcyjne i przyjemne dla oka miejsca. Bardzo mi się podobała i kiedy większość "wycieczkowiczów" ruszyła do restauracji przy której zatrzymał się autokar - ja ruszyłem zwiedzać okolicę. Aż dziw bierze, że przez ponad dwie godziny niektórzy z nich tam przesiedzieli nie ruszając tyłka z miejsca, siedząc na tarasie restauracji i spędzili czas na jedzeniu i piciu drinków. Pewnie zapłacili takie rachunki, że chcieli posiedzieć na krześle, podczas gdy ja po zwiedzaniu i zakupach w pobliskim supermarkecie odpoczywałem przy drodze na krawężniku obserwując kąpiące się w kałuży papugi. A może to sposób na podróże ?. Nie będę krytykował, bo mój też się komuś może nie podobać. I pewnie tak jest.   
  Punta del Este położone jest na niewielkim półwyspie o tej samej nazwie. Jest on uznawany za umowną granicę między akwenem Rio de la Plata, a pełnymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Zasadzono na nim lasy eukaliptusówaraukarii i mimozy, wśród których powstały liczne luksusowe miejsca. Piękno i bogactwo widać gołym okiem, a z racji swoich walorów w tym miejscu często odbywały się konferencje Organizacji Państw Amerykańskich. Urugwaj, Punta del Este - Ekskluzywny Hotel Conrad & CasinoNo i jedna z głównych atrakcji Punta del Este, tj. Mano de Punta del Este (Hand of Punta del Este) na Playa Brava. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się Bus Terminal Punta del Este, z którego możemy pojechać w różne zakątki Urugwaju. 
Orientacyjne koszty, info:
-------------------------
Punta del Este (jednodniowa wycieczka zorganizowana) - 50 USD

kurs USD: 23,70 - 23,95 UYU (Montevideo Bas Terminal)
kurs USD: 23,70 - 24,60 UYU (Punta del Este)


Więcej zdjęć z: Punta del Este & other (Urugwaj)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz