sobota, 18 października 2014

Dzień 11 - Santiago (Chile) Na zakończenie pobytu La Moneda - Ameryka Południowa 2014' - zapiski z podróży


Sobota 18 października 2014' - ostatni dzień w Santiago, ostatni dzień w Chile (jutro z samego rana wylatuję do Argentyny). Kończy się moja przygoda z tym krajem. Dzień był łaskawy i dostarczył mi dużo wrażeń, ale nie były to emocje typu "przemyt rodzynek", czy coś w tym rodzaju :-). Na zakończenie wizyty odwiedziłem podziemia pod Pałacem Prezydenckim - Centro Cultural Palacio de La Moneda. Tutaj urządza się czasowe wystawy artystyczne i kulturalne. W środku znajdują się sklepy z rzemiosłem artystycznym i pamiątkami o dość szerokim wyborze. 
Miejsce jest bardzo przestronne i czyste. Można się tutaj zapoznać z nowinkami technicznymi, które dostarczają ich sympatykom wiele radości i zabawy. Nierzadko okazuje się, że proste czynności dokonujemy nie do końca tak jak byśmy chcieli, a nasza wyobraźnia nie nadąża za rzeczywistością :-). Po prawej stronie znajdują się też windy, którymi możemy wyjechać na powierzchnię, tuż na plac przed Pałacem La Moneda. 


Pałac Prezydencki La Moneda - budowę obiektu ukończono na początku XIX wieku i obok siedziby głowy państwa pełnił również funkcję mennicy, od której przyjął swoja oficjalną nazwę Palacio de la Moneda. W czasie walk o władzę na czele których stał Augusto Pinochet, obiekt bardzo ucierpiał. Efekt rekonstrukcji ukończonej w roku 1981 możemy podziwiać obecnie. Biała estetyczna budowla przyciąga moją uwagę. Z jednej strony pałacu usytuowany jest plac Wolności, a z drugiej - plac Konstytucji.

Plac Konstytucji zagospodarowany parkiem, w którym można zobaczyć pomniki trzech byłych prezydentów: Jorge Alessandriego, Salvadora Allende i Eduarda Freia.

Placu Wolności zwraca uwagę ustawionym ogromnym masztem z bardzo dużych rozmiarów flagą państwową. 

 Chile, Santiago: Pałac Courts of Justice w Santiago 

Palacio de los Tribunales de Justicia de Santiago de Chile - budynek, w którym mieści się Sąd Najwyższy Chile, w Sąd Apelacyjny Santiago i sąd wojenny armii, sił powietrznych i Carabineros.
Mam też niepowtarzalną okazję zobaczyć, tańce uliczne w strojach ludowych Chile. I nie jest to dzień tańca czy narodowe święto tego kraju (kalendarz świąt). Wszystko za sprawą ulicznej pokojowej demonstracji, która przeszła ulicami Santiago obok Pałacu Prezydenckiego La Moneda do jednego z ważnych dla Chile pomników. 

Dlaczego ten przemarsz ? 
  
"Monsanto jest jedną z największych międzynarodowych firm na świecie, która obsługuje ponad połowę światowego rynku kodów genetycznych odmian nasion takich jak kukurydza. Oprócz tego firma sprzedaje pakiet technologii do produkcji rolnej, takich jak środki owadobójcze i nawozów chemicznych, które są przeznaczone do materiału siewnego".
  
http://www.eldinamo.cl/2014/03/17/chile-sin-transgenicos-celebra-caida-de-la-ley-monsanto-y-exigen-inclusion-nuevos-analisis-del-tema/ (link)

.
Spacerując po mieście nie da się nie zauważyć licznie żyjących bezpańskich psów. To nie tylko specyfika Santiago. Są to bezdomne psy, które raczej są pokojowo nastawione i potrafią współżyją z obywatelami Chile. Towarzyszą nawet temu przemarszowi, podążając poboczem za wszystkimi. Będąc w Chile nie widziałem aby w jakikolwiek sposób były skonfliktowane z człowiekiem. Różne źródła szacują, że stanowią bardzo poważną liczbę. Na ulicach tutejszych miast jest ich setki tysięcy, często niestety cierpiących głód i chłód. 

Okolica: oprócz Valparaiso i Vina del Mar ponoć warto odwiedzić (choć mnie nie udało się dotrzeć w to miejsce):Kanion rzeki Maipo (Canion Rio Maipo) to popularne miejsce aktywnego wypoczynku mieszkańców stolicy. Początek kanionu jest w odległości 30 km od Santiago i ciągnie się na wschód ku granicy z Argentyną. Kanion obfituje w piękne zakątki, rzeki, wodospady i lodowce. Ponadto kanion znany jest także z uprawiania raftingu czy trekkingu.


Darmowe wycieczki po mieście

http://freetoursantiago.cl/portada.html  (link)

Monday to Sunday at 10 am or 3 pm. You choose! No advance booking is needed. Just show up The tour lasts approx. four hours The tour starts at our meeting point Meeting Point: ...is in front of the Cathedral of Santiago (metro station Plaza de Armas, line 5). Just look for our guides wearning red FREE TOUR T-shirt
Ciekawostki dot. Chile, przydatne info:
----------------------------------------------

  • Język hiszpański. 
  • Niepodległość od Hiszpania 18 września 1810 roku.
  • Najdłuższą rzeką jest Loa (440 km).
  • Najwyższym szczytem jest Ojos del Salado (6885 m n.p.m). 
  • Chile jest najdłuższym państwem na świecie. 
  • Chile uważa, że ma prawo do części Antarktydy o powierzchni 1 236 000 km². Jest to teren sporny z Argentyną.
  • Zwłaszcza na terenie pustyni Atacama występują liczne trzęsienia ziemi i są miejsca, gdzie deszcz nie padał od 400 lat
  • 7 osób w taxi - nie problem
  • bezpańskie psy na ulicach - nie problem 
  • 100 g rodzynek z Lidla - problem 

http://www.timeanddate.com/worldclock/chile/santiago (link) Ciekawe / przydatne linki:
----------------------------------
http://www.timeanddate.com/calendar/create.html?year=2014&country=73 (link
http://freetoursantiago.cl/portada.html (link) - free tour Santiago
http://spicychile.cl/ (link) - free tour Santiago
http://spicychile.cl/how-to-arrive-from-santiago-airport-scl-to-santiago-cit/ (link
http://www.metro.cl/ (link)

Przewoźnicy autobusowi:
https://www.turbus.cl/ Tur Bus 
http://www.busescruzdelsur.cl/ Cruz del Sur (na południu)
http://www.taschoapa.cl/ Tas Choapa  (obsługuje również połączenie z Argentyną i Peru)
http://www.expresonorte.cl/ Expreso Norte (na północy)
http://www.pdelsur.cl/
http://www.pullman.cl Pullman-Bus
http://www.condorbus.cl/ Condor-Bus
http://www.buseslineaazul.cl/
Lini autobusowych jest sporo. To wygodny środek transportu w Chile. 

Gorzej z koleją tej jest mało. 

Orientacyjne koszty:
----------------------------
Austral - Sao Paulo (GRU) Brazylia - Buenos Aires (EZE) Argentyna - 348,66 PLN
SKY Airline - Buenos Aires (EZE) Argentyna - Santiago (SCL) Chile - 231,16 PLN
nocleg Traveller's Place Hostel (3 x 12 USD)
nocleg Casa Mosaico Backpacker Hostel (1 x 14 USD)
nocleg Santiago Backpackers Hostel (2 x 14 USD),
metro 2 x 640 CLP
TUR BUS Santiago - Valparaíso (120 km) 2600 CLP
TUR BUS Valparaíso - Santiago 2500 CLP
Bus Valparaíso - Viña del Mar (14 km) 480 CLP, powrotny 480 CLP


Więcej zdjęć z: Santiago (Chile)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz