piątek, 10 października 2014

Dzień 03 - Rio de Janeiro (Brazylia) Ogród Botaniczny i plaże Rio - Ameryka Południowa 2014' - zapiski z podróży


Nie ma drugiego miasta na świecie, w którym jest tyle plaż (ponoć aż 37). W Rio de Janeiro mamy w dodatku dwie z tych najsłynniejszych: Copacabana i Ipanema. Dziś postanowiłem sprawdzić jak wyglądają i czy zasługują na pozytywna ocenę, bo tylko na takie natrafiłem. Zanim się jednak tam wybiorę, zahaczę o Ogród Botaniczny, bo czytałem ze wart uwagi.


The Botanical Garden - Ogród Botaniczny, to miejsce w którym znajduje się ok. 6,5 tys. gatunków roślin, różnorodne ptaki, a także zaawansowany badawczy instytut botaniczny. 

Aktualnie (październik 2014) bilet kosztuje R$ 7 (BRL), a jak masz mniej niż 7 lat lub więcej niż 60 zwiedzasz za free. Czynny jest z wyłaczeniem poniedziałków od godz. 8 do 17.

http://www.metrorio.com.br/NavegueRio/PontosTuristicosInterna?p_ponto=20 (link)Na pierwszy rzut oka niepozorne miejsce kryje wiele ciekawych okazów ptaków, roślin i różnych małych zwierzątek, których nawet nie potrafię zidentyfikować. Warto tutaj zatrzymać się na dłużej, aby za obserwować co tak naprawdę ogród kryje, bowiem samo jego przemierzenie bez obserwacji nie odkryje przed nami w pełni jego niezwykłych walorów. Wizyta w ogrodzie z pewnością warta swojej ceny, polecam. Osobiście spędziłem tu sporo czasu.

Na stronce http://www.metrorio.com.br/ (link) znalazłem opisane bardzo ogólnie atrakcje Rio de Janeiro. Ale wielka zaletą zawartych tu informacji są szczegóły dotyczące godzin otwarcia obiektów, obowiązujących cen biletów, ewentualnych zniżek oraz samego dojazdu. Jeżeli chcemy dostać do celu wystarczy wpisać skąd wyruszamy, a mapka pokaże nam odpowiednie połączenie, jak w przykładzie: Stacja Centralna - Ogród Botaniczny (po prawej).

Plaże Copacabana
Ipanema to piękne piaszczyste plaże Rio de Janeiro Są jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc w Rio de Janeiro. Wiadomo z Copacabana kojarzy się karnawał w Rio. Tu spotkamy turystów z całego świata, liczne wycieczki i to niemal o każdej porze dnia i nocy. Deptak wzdłuż plaż jest oświetlony, przez co ma się poczucie bezpieczeństwa, gdy zapadnie zmrok, zwłaszcza, ze spotkamy tu tez liczne patrole policji lub wojska. W oczy rzuca się też infrastruktura; bardzo dużo przygotowanych boisk z założoną siatką, koszy, prysznice, toalety, no i oczywiście piękne piaszczyste plaże ciągnące się i na prawo i na lewo. Wzdłuż deptaka sporo punktów gastronomicznych, stoisk z pamiątkami, do wypożyczenia leżaki i parasole. Nad spragnionymi turystami (aż do znudzenia) czuwają przenośni handlarze.
Na plazach lokalni handlarze serwują rozne specyfiki;
Açaí na tigela (deser Açaí w misce;  brazylijską potrawa z mrożonego musu z owoców euterpy warzywnej (açaí) zmiksowanymi z guaraną, posypany granolą lub muesli i podawany jak koktajl zwykle z bananami lub innymi owocami),
- água de coco (woda z kokosa),
- empanada rogalik, czy tez pierożek nadziewany najczęściej mięsnym farszem z warzywami, serem i smażone w oleju lub pieczone na blasze. Bardzo dobre jadłem w centrum Santiago (Fabrica de empanada, Puente 801) sprzedawane gorące bezpośrednio w piekarni (pycha) koszt 800 CLP,
- mate limão (napój z dodatkiem lemoniady),
- sanduíche natural (kanapka z chleba zawierająca składniki; sałata, kukurydza, starta marchewka, majonez, wszystko posolone), 
- queijo (opiekany ser na patyku).
poza tym oczywiście różne drinki i pamiątki.

Liczne malowidła w artystycznym wydaniu upiększają mury (w zasadzie gdzie się da). A poniżej już fotki z dzielnicy Lapa, gdzie się wybrałem w drodze na lotnisko


Widok śpiących gdzie bądź i na czym bądź nie jest rzadkością, ale Rio De Janeiro i to w samym centrum przegania wielka metropolia Sao Paulo.

Lapa to dzielnica życia nocnego, słynne schody (Selaron Steps) z płytek ceramicznych, a dla spragnionych miejsce gdzie można kupić tanią Cachaçe (wódka z trzciny cukrowej do drinków).

Metro w Rio de Janeiro to dwie linie. W planach są 2 kolejne.  
Linia 1 (pomarańczowa) - łączy Zona Sul z Zona Norte (General Osório i Saens Peña)
Linia 2 (zielona) - łączy Zona Sul z Baixada (Botafogo i Pavuna)
Wg
 mnie czyste, klimatyzowane, szybkie i bezpieczne. Kupujemy bilet (jednorazowy 3 BRL), wkładamy odpowiedniej bramki (bilet połyka, dalej jest nam już nie potrzebny) i jedziemy (przesiadać się można dowolnie, bilet upoważnia nas do zmiany linii bez dodatkowych kosztów). 

Zakwaterowanie: Czytając co nieco o Rio zdecydowałem się na zatrzymałem w dzielnicy Botafogo. Stad można dostać się w miarę szybko i wszędzie. Stacja metra Botafogo kaczy obie linie metra, a wprost z pod jej progów odjeżdża wiele linii autobusów miejskich. 
Za szyba autobusy jest są tabliczki, Jedna z cena za przejazd, a druga (lub więcej) z miejscami d których autokar zmierza. Aby autokar się zatrzymał gdzieś na przystanku na trasie trzeba mu pomachać ręka, bo przejedzie obok nas.  

Bezpieczeństwo: Trudno specjalnie coś radzić bo nie tylko w Rio, ale wszędzie (Rzymie czy Paryżu) trzeba być ostrożnym i zbytnio ze sprzętem, portfelem, pieniądzmi czy kartami nie rzucać się w oczy, a przy tym zachować wszelki środki ostrożności. Choć w niektórych miejscach gdzie bylem mogą lekko przerażać odrutowane posesje, okratowane okna niekiedy druty pod napięciem jak wskazują tabliczki raczej jest bezpiecznie. Zycie zarówno w dzień jak i wieczorem (po 23-ciej nie chodziłem, bo nie miałem potrzeby) toczy się normalnie, a na ulicach, plaży jest sporo ludzi. Zapewne nieco inaczej ma się sprawa w dzielnicach nie odwiedzanych przez turystów. 

Jeszcze rzut okiem jak się ma kwestia aktualnego czasu w poszczególnych miejscach do których planuje dotrzeć. (link)


Aktualny czas w Rio de Janeiro: http://www.timeanddate.com/worldclock/brazil/rio-de-janeiro (link)


Na stronce Gringo-Rio (link) można znaleźć bardzo wiele ciekawych i przydatnych informacji. Między innymi znalazłem wykaz  urzędów pocztowych w Rio de Janeiro (Correios) pod adresem (link), czynnych standardowo od 9:00 do 17:00 (te wymienione również w soboty):

– Av. Nossa Senhora de Copacabana 540, Copacabana map
– R. Cinco de Julho 89, Copacabana map
– R. Dias da Rocha 20, Copacabana map
– R. das Marrecas 48, Centro map
– R. Goncalves Dias 56, Centro map
– R. Visconde de Pirajá 414, Ipanema map
– Av. Ataulfo de Paiva 822, Leblon map
– R. de Marques São Vicente 6, Gávea map
– R. Paissandu 7, Flamengo map

Inne godziny pracy:

– In Riosul, Botafogo map, Poniedziałek do soboty 10:00 do 22:00
– Aeroporto Tom Jobim/Galeão, Green Sector, 3rd floor, room 3023. Codziennie 7:00 do 19:00
 Ciekawe / przydatne linki:
----------------------------------
http://www.buscaonibus.com.br/en/(link) - busy
http://www.busbud.com/pl/ (link) - busy
http://www.buquebus.com/ (link) - prom, prom - bus (do Urugwaju)
http://www.metrorio.com.br/ (link) - zaplanuj przejazd metrem w Rio de Janeiro
http://www.metrorio.com.br/NavegueRio/PontosTuristicos (link) - przewodnik po atrakcjach Rio de Janeiro
http://www.gringo-rio.com/
http://www.gringo-rio.com/rio-info/tourist-info/post-offices-in-rio/ (link) Wykaz placówek pocztowych
http://www.gringo-rio.com/sights-in-rio/rio-de-janeiro-attractions/corcovado/ (link)
http://podroze.onet.pl/ciekawe/jak-wyglada-zycie-w-fawelach-brazylii-czy-nastanie-moda-na-slumsy-i-co-zmieni-mundial/cpnly (link)
http://ingressocomdesconto.com.br/corcovado/ingles/como-comprar.html (link)
http://www.paineirascorcovado.com.br/# (link)Orientacyjne koszty:
----------------------------
Iberia - Barcelona - Madryt - 33 PLN
Iberia - Madryt - Rio de Janeiro - 558 PLN
Bus lotniskowy 2 x 13 BRL (36,92 PLN)
busy po miescie 5 x 3 BRL (21,30 PLN)
Metro 3 x 3,50 BRL (14,91 PLN)
Corcovado - 50 BRL (71,00 PLN)
Głowa Cukru - 62 BRL (88,04 PLN)
Ogród Botaniczny - 7 BRL (9,94 PLN)
El Misti Hostel - 19,90 BRL (28,26 PLN)
Beach Backpackers Hostel - 2 noclegi po 15 BRL (42,60 PLN)


Więcej zdjęć z: Rio de Janeiro (Brazylia)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz